Jak už jsme psali dříve, s dubnem letošního roku nastaly změny v povinném ručení. Nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla reaguje na novelu takzvané „pojistné motorové směrnice“. Kromě jiného zvýšil minimální limity pojistného plnění, odpovědnost za uzavření pojištění přenesl z vlastníka na provozovatele a vztáhnul ji i na některé typy elektrokoloběžek. Na podzim přináší legislativa další novinky. Od 1. října 2024 se totiž účinnost pojištění velmi úzce propojuje s jeho platbou. Jaké to s sebou nese důsledky, na co pamatovat při placení povinného ručení a jaké pokuty vám hrozí, pokud ho neuhradíte?
Nenápadná, ale důležitá doplnění v zákoně říkají, že od desátého měsíce tohoto roku:
- pojišťovny poskytují České kanceláři pojistitelů údaje týkající se evidence a kontroly pojištění odpovědnosti v reálném čase
- policisté kontrolují povinné ručení na základě údajů od České kanceláře pojistitelů
Údaji, které se týkají evidence a kontroly pojištění, má zákon na mysli informace o vzniku pojištění odpovědnosti, době přerušení, změně nebo o jeho zániku.
Jinými a stravitelnějšími slovy: evidence povinného ručení se digitalizuje. Z toho vyplývají dvě důležité skutečnosti. Zaprvé – pojištění začne platit až ve chvíli, kdy za něj pojišťovna uvidí peníze na svém účtu. A zadruhé – policisté si pojištění v online evidenci České kanceláři pojistitelů mohou kdykoli zkontrolovat.
Pojištění platné až po zaplacení
Pokud jde o platbu pojistného, dosavadní praxe ji umožňovala provést klidně i 14 dnů po podpisu pojistné smlouvy. Počátek pojištění se pak odvíjel od data na smlouvě uvedeného. V případě, že jste v mezidobí od podpisu smlouvy do zaplacení pojistného museli řešit nějakou pojistnou událost, pojišťovny plnění vyplácely. Od října je to ale jinak. Počátek pojištění určuje datum, kdy za něj pojišťovna obdrží platbu na účet. Nechcete-li řešit odložený počátek pojištění a čekat na bankovní převod částky pojistného na účet pojišťovny, využijte některou z našich moderních online platebních metod. Pojištění je s nimi uhrazené, a tím pádem začíná platit, okamžitě.
Jestliže Česká kancelář pojistitelů zjistí, že nemáte zaplacené povinné ručení, nakládá s vaším vozem jako s nepojištěným. A začne vás pokutovat za každý den jeho nepojištění. Sazby se liší podle druhu vozidla a jeho motorizace. Například u osobního auta s motorem o objemu 1 500 cm3 činí tato denní sazba 47 korun. U obytného vozu 61 korun. Kompletní přehled denních sazeb najdete zde.
Bez zelené karty? Jen k hranicím
Tím, že policisté získávají rychlý přístup do evidence České kanceláře pojistitelů, nabízí se otázka, jaký smysl teď mají zelené karty. Ta otázka je správná. Při cestách po Česku počínaje říjnem zelenou kartu mít nemusíte. A nezáleží na tom, jestli tento doklad prokazující sjednání povinného ručení vozíte v papírové nebo elektronické podobě. Díky online databázi České kanceláře pojistitelů si policisté jednoduše vše ověří.
Přesto je dobré mít pro jistotu zelenou kartu u sebe alespoň v elektronické podobě. Například v mobilní aplikaci. Hodí se třeba u dopravních nehod, u kterých nemusí být policie a u kterých si s protistranou vyměňujete informace pro následné řešení pojistné události. Kde si ale s elektronickou zelenou kartou ani po říjnových změnách zákona nevystačíte, to jsou zahraniční země. Na služební cesty do ciziny nebo na cesty k moři a do Alp proto nezapomínejte na zelenou kartu v její původní, tedy papírové podobě.