Jak ukázal náš dřívější průzkum, přibližně třetina rekreantů vyjíždí na dovolenou v zahraničí autem. Tradičně mezi vyhledávané destinace patří Chorvatsko, Slovensko nebo Rakousko. Někde se za jízdu po dálnici platí prostřednictvím dálniční známky, jinde správu dálničního poplatku obstarávají mýtné brány. A ceny v některých státech – v porovnání s loňským rokem – stouply. Novinkou v členských státech EU jsou jednodenní dálniční známky. Podrobnosti přinášíme v následujícím přehledu.
Chorvatsko
Chorvatské dálnice spolu s vybranými silnicemi, mosty a tunely pokrývají mýtné systémy. Mýtné se podle informací Ústředního automotoklubu České republiky vybírá v závislosti na kategorii vozidla, přičemž kategorií je pět, včetně motocyklů.
Řidičky a řidiči vozidel ze všech těchto kategorií mají možnost cestovat s vysílačem umístěným na čelním skle. Díky němu projíždějí mýtné brány bez zastavování a bez toho, aby si museli dělat starosti s okamžitou platbou. Například na (během letní sezóny) nejvytíženější chorvatské dálnici, na dálnici A1 spojující Záhřeb se Splitem, zaplatí řidiči osobních aut za jízdu v úseku Lučko – Šibenik standardně 20,10 euro. Se zmiňovaným vysílačem, který je možné získat například na čerpacích stanicích, je ale poplatek o 10 procent nižší.
Více informací naleznete na oficiálních stránkách chorvatského elektronického systému mýtného.
Mezi další evropské země, ve kterých fungují mýtné systémy, patří například Polsko, Itálie, Francie nebo Španělsko.
Rakousko
Jako každý rok, i letos dálniční známky v Rakousku podražily. A pořád je možné mít i nalepovací vinětu. Pokud jde o digitální známky, desetidenní stojí 11,50 eura, zhruba o 16 procent více než loni. Za dvouměsíční vydají řidičky a řidiči 28,90 eura, což je naopak meziročně o euro méně. A roční, stejně jako v loňském roce, vychází na 96,40 eura.
V Rakousku – a také v Maďarsku – je možné si nově koupit jednodenní dálniční známku. Je ovšem potřeba myslet na to, že tato známka po zakoupení nemá platnost 24 hodin, ale pouze do konce daného dne, tzn. do půlnoci. Proto při plánování cesty zvažte, zda se vám tato viněta skutečně vyplatí, či nikoliv. V Rakousku stojí pro osobní auta 8,60 eura, v Maďarsku 5 150 forintů (v přepočtu přibližně 330 korun).
Slovensko
Ceny slovenských elektronických vinět jsou v některých případech vyšší než v Rakousku. To platí o desetidenní dálniční známce, která je k mání za 12 eur. Měsíční pak za 17 a roční za 60 eur. Oproti loňsku Slovensko nezdražovalo. Nutno ale podotknout, že právě v minulém roce se ceny dálničních známek u našich východních sousedů zvedly o 20 procent.
Slovinsko
Ve Slovinsku si můžete za 16 eur pořídit týdenní digitální známku nebo za 32 eur měsíční. Pokud plánujete zemi navštívit nebo jí projíždět opakovaně, bude vhodná roční viněta, která stojí 117,50 eura. Podobně jako na Slovensku tak ceny dálničních známek ve Slovinsku zůstávají na úrovni roku 2023, kdy je tato země hor a jezer upravovala směrem vzhůru.
Emisní známky
V centrech některých měst v Rakousku, Německu nebo třeba ve Francii platí takzvané ekologické zóny. Vjet do nich můžete pouze s ekologickou plaketou. Většinou se to týká nákladních aut nebo dodávek, ale nezřídka i aut osobních.
Rakousko je například tou zemí, kde ekologickou známku (Umwelt-Pickerl) vyžadují úřady při vjezdu do určitých měst a zón zatím jen pro nákladní auta. Německé eko známky se nazývají Umeweltplakette. Koupit je můžete i na některých stanicích STK v Česku, vybraných online serverech nebo oficiálních stránkách měst.