Prázdninový relax u vody. Spousta z nás si bez něj letní dovolenou nedokáže představit. Velký zájem je ale také o dovolené na vodě. A to nejenom na hausbótu na některé z českých přehrad. Snadno a bez obav můžete s rodinou nebo partou přátel vyplout i za hranicemi a užívat si okolní krajinu naprosto ojedinělým způsobem. Bez správného pojištění ale kotvy raději nezvedejte.
Bez průkazu nerovná se bez znalosti předpisů
Na trhu je mnoho společností, které zajišťují půjčování obytných motorových lodí v zahraničí. Populární jsou zejména proto, že k jejich řízení většinou nepotřebujete mít lodní průkaz ani nemusíte skládat zkoušky. Například v Holandsku je nutné prokázat se „řidičákem na loď“ v případě, že daná loď je delší než 15 metrů a pluje rychleji než 20 kilometrů v hodině.
Nicméně jak upozorňuje Milan Thér ze společnosti SP Praha, která poskytuje kompletní lodní služby, bezprůkazové jsou v Evropě jen vybrané úseky. „Nikdo vám nepůjčí loď bez průkazu například do Paříže, Berlína nebo do Gdaňsku. A každý majitel lodi má právo si podmínky zpřísnit a půjčovat ji s průkazem i v bezprůkazové oblasti nebo vyžadovat předchozí zkušenosti. Případně obojí.“
Pokud se ale rozhodnete půjčit si loď s tím, že nemáte čas nebo chuť dělat si mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla, myslete na to, že bez základní znalosti předpisů se neobejdete. A nejde jen o předpisy. Důležité je taky vědět, jak s lodí manipulovat, jak ji ovládat. Proto je dobré si dopředu vše, co s řízením lodi souvisí, „osahat“ a získat minimálně elementární povědomí o zacházení s ní.
„Začátečníkům nabízíme možnost nacvičit si manévrování s obytnou lodí v přístavu v pražských Holešovicích. Během jedné až dvou hodin si vyzkoušejí vyvázání lodě, odplutí, připlutí a kdo chce, tak i průjezd plavební komorou,“ vysvětluje Milan Thér.
Dobré pojištění vás v tom nenechá plavat
Máte loď, dobrou partu a už i třeba nějaké ty první lodní zkušenosti. Ještě než si nasadíte kapitánskou čapku, měli byste mít i kvalitní pojištění. Samotná plavidla pojištěna bývají. Ať už proti škodám, které vzniknou na nich samotných, nebo proti škodám, které vzniknou jejich provozem. Na vás je uzavřít:
- cestovní pojištění
- pojištění stornovacích poplatků
- pojištění kauce
Cestovní pojištění je majákem v situacích, kdy se – obrazně, ale na lodi i skutečně – dostanete do rozbouřených vod. Zahrnuje pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění nebo pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a za škodu na cizí věci. Navíc se 24 hodin denně, 7 dní v týdnů můžete obrátit na pracovníky asistenční linky, kteří vám ochotně poradí a pomohou. Výhodné je k cestovnímu pojištění přidat pojištění storna. Pronájem lodi v zahraničí se totiž mnohdy řeší i s ročním předstihem a může se stát, že například kvůli onemocnění budete nakonec cestu rušit.
Pojištění kauce se vztahuje k obnosu, který skládáte před vyplutím z domovského přístavu. Jde o vratnou kauci vyčíslující vaši spoluúčast na pojištění lodi. Kdybyste ale loď poškodili a kauce vám tím pádem propadla, pojištění kauce tuto pojistnou událost kryje. Některé pojišťovny, jako např. Allianz, nabízejí přímo pojistný produkt zaměřený na rekreační plavidla.
A teď už tedy konečně – jaký nabrat kurz? Podle Milana Théra ze společnosti SP Praha mají Češi rádi Francii. „Především Canal du Midi, Burgundsko a Alsasko. Oblíbené je také Holandsko. Na objevení pak trošku čeká Polsko a některé oblasti v Německu, mezi nimi třeba nedaleká řeka Sála nebo nádherná Mosela.“ Tak šťastnou cestu!