Už dávno neplatí, že k moři jezdíme hlavně kvůli opalování a koupání. Češi na dovolené ve velké míře odpočívají i aktivně. A moře aktivit nabízí právě moře. Jednou z nejoblíbenějších je potápění.
„Já jsem s potápěním začal před nějakými deseti lety. Přivedli mě k tomu moji kamarádi, kteří se tomu věnovali. Absolvoval jsem kurz a úplně jsem tomu propadl,“ říká čtyřicetiletý Petr Šimon z Prahy. „Každý rok v březnu se jezdím potápět na Bali, kde je ten podmořský svět opravdu fascinující. Když se například vydaří potápění s mantami, je to úchvatný zážitek.“
Do neoprenu!
Kolik Čechů ročně vyrazí za potápěním do zahraničí, můžeme jen odhadovat. Přesná čísla neexistují. „Určitě je potápění jedním z velkých témat dovolené a stále více našinců ho zařazuje jako osvěžení svého pobytu u moře. Jeden, dva ponory během dovolené si dopřeje několik set tisíc Čechů,“ upřesňuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež. A pak jsou tu tisíce těch, kdo vyrážejí čistě za potápěním v rámci specializovaných zájezdů, tedy za tímto účelem zorganizovaných.
Jedním z trendů, které se s potápěním pojí, je objevování nových potápěčských destinací. „S vlastní dopravou vede Chorvatsko a u leteckých zájezdů Egypt. To spektrum je ale velmi široké. Oblíbené jsou Maledivy, Omán a Zanzibar. Na české potápěče narazíte i v Hondurasu, na Fidži, v Polynésii, dále v Thajsku, Jihoafrické republice nebo na Bali a dalších indonéských ostrovech,“ dodává Jan Papež. České turisty lákají při sestupech do hloubek nejenom nádherné korálové útesy, vraky lodí nebo setkání s murénami a chobotnicemi, ale také servis potápěčských center. Ta v zahraničí provozují i jejich krajané.
Pojištění pod hladinou. Jaké zvolit?
Před každou dovolenou je potřeba vybrat kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými pojistnými limity a asistenční službou. Takové pojištění standardně kryje běžné sportovní aktivity. Pak jsou ale sporty, které pojišťovny pokládají za rizikové, a ty je nutné připojistit. U potápění záleží hlavně na tom, do jaké hloubky se budete potápět.
Za běžnou sportovní aktivitu, kterou tím pádem není potřeba nechávat připojistit, pojišťovny většinou považují:
- šnorchlování
- potápění ve volné vodě do hloubky 10 m s použitím dýchacího přístroje
U potápění do hloubky 10 m s použitím dýchacího přístroje se můžete potápět buď s instruktorem, anebo bez něj. To ale musíte mít potřebné oprávnění.
Potápění do větších hloubek už spadá do sportů rizikových a běžné cestovní pojištění se na něj nevztahuje. Například u Slavia pojišťovny to platí pro potápění bez přístroje do hloubky 20 m (potápění bez přístroje do hloubky 10 m je ještě v kategorii rekreačních sportů) a pro potápění s použitím dýchacího přístroje a s instruktorem do hloubky 40 m. Pojišťovna připouští i možnost bez instruktora, ale opět jen s odpovídajícím oprávněním. Stejné je to například u pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE CZ.
U Slavia pojišťovny je také možné si připojistit potápění se žraloky. Co už ale pojišťovny nepojistí, jsou ponory do hloubky nad 40 metrů, freediving nebo potápění pod ledem. UNIQA má mezi nepojistitelnými sporty jeskynní potápění a – na rozdíl od Slavia pojišťovny – i potápění se žraloky.
Tlak v uších i v dekompresní komoře
Pokud se tedy chystáte trávit letošní dovolenou u moře, ale i v moři, věnujte výběru vhodného cestovního pojištění čas nebo se poraďte s odborníky. Vyplatí se to. Jak připomíná supervizorka AXA ASSISTANCE Veronika Kohutková, spolu s radostí může s mořskými vlnami přijít i příliv starostí. „Často to bývá bolest v uších způsobená například prasklým ušním bubínkem. Dále spáleniny ze sluníčka nebo odřeniny z útesů a korálů. Setkáváme se i s tím, že klienti šlápnou na mořské ježky nebo je žahne medúza.“
Může být i hůř. Dobré pojištění a servis asistenční služby vám ale dovolují plně se soustředit na uzdravení a nemusíte se stresovat leckdy astronomickými částkami za ošetření nebo pobyt v nemocnici. „Nedávno jsme například řešili událost ve Střední Americe, konkrétně v Belize. Při potápění v hloubce 32 metrů začalo klientce brnět v pažích, přidala se slabost, bolest hlavy a poruchy vidění. Den poté se rozhodla navštívit zdravotní zařízení a podstoupila léčbu v dekompresní komoře. Náklady se v tomto případě vyšplhaly na v přepočtu více než půl milionu korun,“ doplňuje Veronika Kohutková z AXA ASSISTANCE. Zkrátka – i potápěče dokáže cestovní pojištění a pojištění rizikových sportů držet nad vodou, když to zrovna potřebují.