Foto: Unsplash.com
Co je karta EHIC?
Karta EHIC neboli European Health Insurance Card (evropský průkaz zdravotního pojištění) je malá modrá kartička, kterou vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna. Pomocí této karty se prokazujete jako pojištěnec a uplatňujete nárok na nezbytně nutnou zdravotní péči v členských státech EU. Karta EHIC se stala symbolem administrativního zjednodušení (vyhnete se totiž vyplňování formulářů a dalšímu papírování).
Jak EHIC vypadá?
Grafika přední strany karty EHIC se shoduje se všemi v různých zemích EU, liší se pouze jazyk, ve kterém je popsaná. Zadní strana průkazu zahrnuje informace o konkrétní pojišťovně a pojištěnci. EHIC neposkytuje žádné zdravotní informace, proto nemůže nahradit lékařské zprávy.
Pro koho je karta pojištěnce?
Evropský průkaz zdravotního pojištění může získat každý pojištěný občan EU a jeho rodinní příslušníci s místem bydliště v EU. Karta EHIC v určitých případech náleží ale i občanům třetích zemí, a to konkrétně v případě, kdy mají trvalé bydliště a legální pobývají na území Evropské unie.
Výhody karty EHIC
Průkaz pojištěnce pokrývá nejen nezbytně nutnou zdravotní péči, ale kryje i pacienty s chronickým onemocněním. Vztahuje se také na úrazy způsobené rizikovými či nebezpečnými sporty. Hlavní výhodou zůstává fakt, že zcela nahrazuje zdlouhavé papírování.
EHIC, nebo cestovní pojištění?
Evropský průkaz zdravotního pojištění nenahrazuje cestovní pojištění. EHIC představuje pouze nárok na základní zdravotní péči. Cestovní pojištění v zahraničí nabízí mnohem širší škálu služeb, které váš případný pobyt v nemocnici v zahraničí usnadní. Dalším důležitým faktem je, že EHIC lze použít pouze ve státních zdravotnických zařízeních. Jelikož se v okolí turistických letovisek obvykle nacházejí pouze soukromé kliniky, je nutné se připravit na to, že zdravotní péči si v těchto zařízeních budete muset plně hradit ze svého. Sjednejte si proto cestovní pojištění online z pohodlí domova.
TIP: Pokud vás zajímá, jak se cenově pohybuje nejlevnější cestovní pojištění, využijte naši kalkulačku cestovního pojištění a zjistěte, na kolik vás pojištění do zahraničí vyjde.
Bonus karty EHIC
Evropský průkaz zdravotního pojištění se nevztahuje jen na státy Evropské unie. Díky mezinárodním dohodám se rovné zacházení v rámci poskytování nezbytné zdravotní péče týká i států EEA (Evropský hospodářský prostor) a Švýcarska. V rámci cestování mimo Evropu ale rozhodně neváhejte a sjednejte si cestovní pojištění.
Foto: Unsplash.com
Jak EHIC získat?
Pro získání EHIC karty je nutné podat na svou domovskou pojišťovnu žádost o vystavení zdravotního průkazu. Pojišťovna má v takovém případě povinnost průkaz vydat, případně místo něj poskytnout dočasnou náhradu.
Co byste ještě měli vědět?
Evropský průkaz zdravotního pojištění vám nenabídne ani žádné asistenční služby, které získáte při sjednání cestovního pojištění.
- Nadstandardní lékařské zákroky v zahraničí
Proplacení nákladů se ve většině případů týká nezbytně nutných zákroků, bez kterých by byl pacient ohrožen na životě či by byl nucen zahraniční pobyt ukončit. Jako klient pojišťovny na území EU si ale na svou pojišťovnu můžete podat žádost o úhradu nadstandardního zákroku v zahraničí.
- Úhrada výdajů za zdravotní péči v rámci EHIC
Přestože vám náklady na nezbytnou zdravotní péči po návratu do vlasti po předložení všech faktur a lékařských zpráv zpravidla uhradí vaše pojišťovna, často po vás v zahraničí budou vyžadovat alespoň částečnou finanční spoluúčast.
- Repatriace a další náklady
EHIC na rozdíl od cestovního pojištění nehradí zpáteční cestu do vlasti, repatriaci ostatků ani škodu způsobenou na vašem majetku a osobních věcech.
Jak funguje proplácení zdravotní péče v rámci EHIC?
Vždy dbejte na řádné uchování všech faktur a potvrzení o zaplacení zdravotní péče v jiném státě. Posléze je uplatníte u své pojišťovny. Neúplnou nebo nepřesnou dokumentaci nebude pojišťovna tolerovat.
Jak řešit neposkytnutí péče a neproplacení nákladů aneb Znáte SOLVIT?
V případě, že by vám v některé ze zemí EU, EEA či ve Švýcarsku odmítli zdravotní péči poskytnout, doporučujeme nejprve kontaktovat domácí pojišťovnu. Pokud vám nebude schopna poskytnout dostatečné poradenství, obraťte se na organizaci SOLVIT, která řeší mimosoudní spory a porušení lidských práv v rámci EU.
Ověření EHIC
Vzhledem k tomu, že se v České republice objevily případy padělání evropského průkazu zdravotního pojištění, doporučujeme prověřit průkaz pomocí webové aplikace. Na stránkách své pojišťovny vepíšete do určené kolonky číslo průkazu a následně ověříte jeho platnost i pravost.
- EHIC – zajímavosti
- V průkazu najdete číslo pojištěnce vždy bez lomítka, zato na padělcích je číslo kolikrát psáno s lomítkem.
- Od roku 1954, kdy se v České republice začala používat desetimístná rodná čísla, jsou všechna dělitelná číslem 11.
Doporučení na konec: Formulář S1
V případě stěhování do jiného členského státu EU doporučujeme registraci k nárokování sociálního zabezpečení, a to prostřednictvím formuláře S1. Díky němu potvrdíte v místních systémech nárok na zahraniční zdravotní péči. Formulář S1 dohledáte na webovém portálu Vaše Evropa v sekci podpora v nezaměstnanosti pro občany EU.