Zdroj: Pixabay
Už jste slyšeli o pojištění profesní odpovědnosti, ale jen jste nad ním mávli rukou? Chyba. Přečtěte si, jak vám pojištění může zachránit krk i podnikání.Co je pojištění profesní odpovědnosti za škodu?
Úkolem pojištění profesní odpovědnosti je krytí škod způsobených výkonem daného povolání. Jinými slovy, pomocí pojištění uhradíte finanční náklady vzniklé následkem chyb, kterých jste se dopustili při výkonu odborné činnosti.
Pojištění principu škody vs. vznesení nároku
Obecně existují dvě varianty pojištění odpovědnosti za škodu:
- princip příčiny škody,
- princip vznesení nároku.
Princip příčiny škody, známý také jako loss occurence, kryje všechny škody vzniklé během trvání pojistné smlouvy až do jejich promlčení. Pojišťovna tak musí vyplatit pojistné plnění i ve chvíli, kdy pojištěný již nemá platnou smlouvu. Protože se pro případ loss occurence špatně tvoří rezervy, mnohem častější je princip vznesení nároku, tedy claims made. Pojišťovna kryje pouze škody, které vznikly a zároveň byly poškozeným nahlášeny během trvání pojistné smlouvy.
Proč si sjednat pojištění profesní odpovědnosti?
Jako podnikatel plně zodpovídáte za vámi nabízenou službu či výrobek. I v případě, že třetí straně způsobíte během výkonu práce škodu neúmyslně, je vaší povinností nést následky (nejčastěji uhradit náklady spojené se škodou, které se mohou snadno vyšplhat i do řádu statisíců korun). Pojištění profesní odpovědnosti je tu od toho, aby vám v nevyzpytatelných případech pomohlo ony náklady pokrýt. Pro řadu podnikatelů by totiž mohly být dlužné částky až likvidační.
Druhým důvodem pro sjednání pojištění profesní odpovědnosti může být splnění smluvních podmínek odběratelů nebo dodavatelů.
Kdo by si měl sjednat pojištění profesní odpovědnosti za škodu?
Pojištění profesní odpovědnosti za škodu si zpravidla sjednávají ti, jejichž profesní činnost může způsobit ostatním takové škody, které by jako podnikatelé nedokázali pokrýt. Existují však profese, u kterých si pojištění profesní odpovědnosti musíte sjednat povinně.
Kdo si musí sjednat pojištění profesní odpovědnosti povinně?
U některých profesí nařizuje sjednání profesní odpovědnosti zákon. Jedná se především o činnosti, které vyžadují odborné znalosti a se kterými je spojená vysoká míra zodpovědnosti. Konkrétně jde například o:
- advokáty, notáře a soudní exekutory,
- autorizované architekty a inženýry,
- auditory a daňové poradce,
- výrobce a distributory tepelné energie,
- pojišťovací agenty,
- provozovatele objektů s nebezpečnými látkami,
- insolvenční správce,
- oceňovatele majetku a dražebníky.
Užitečné připojištění k pojištění profesní odpovědnosti
Zkušenosti nejen živnostníků odhalily nejčastější rizika spojená s podnikáním, a tím pádem i nejčastější typy připojištění k pojištění profesní odpovědnosti. Mezi ty patří především pojištění:
- přepravované věci,
- strojů,
- elektronických zařízení,
- živelního přerušení provozu.
Krytí pojištění profesní odpovědnosti
Krytí pojištění profesní odpovědnosti se u každé pojišťovny liší. Většina pojištění ale hradí újmy jak na věci, tak na zdraví člověka či zvířete.
TIP: Ujistěte se, že vámi vybrané pojištění profesní odpovědnosti kryje i výdaje za právní zastoupení v případech, kdy poškozený vznese proti pojištěnému žalobu.
Časté výjimky z pojištění profesní odpovědnosti
Pojištění profesní odpovědnosti se běžně nevztahuje na činnosti, při nichž se obchoduje s cennými papíry.
Zároveň se na pojišťovnu nemůžete obrátit, pokud zákazníkovi vznikla škoda například následkem nedodržení lhůty pro dodání služby či výrobku z vaší strany.
Samozřejmě jsou nepojistitelné všechny protiprávní činnosti a obecně nepoctivé chování na trhu.
Cena pojištění profesní odpovědnosti
Cenu pojištění profesní odpovědnosti ovlivňuje:
- vykonávaná činnost,
- roční příjem pojištěného,
- částka, na kterou si pojistnou smlouvu uzavřete.
I když bude pojištění profesní odpovědnosti představovat další měsíční náklad, nastanou chvíle, kdy budete rádi, že jste si pojištění sjednali. Nečekejte, až bude pozdě, a srovnejte si nabídky pojišťoven ještě dnes.