Prodej auta – postup
Prodej auta má dohromady následujících 5 fází. Budete-li se jich držet, neuděláte chybu.
1. Vystavení inzerátu
Prvním krokem je vystavení inzerátu, ve kterém byste měli uvést:
- rok výroby auta,
- model,
- barvu,
- výrobce,
- druh paliva,
- typ převodovky,
- počet najetých km,
- počet předchozích majitelů,
- vady,
- cenu a způsob platby,
- případně záruku.
Jako prodávající zodpovídáte za vady, které má vůz v době prodeje. Proto je důležité kupujícímu nic nezatajovat. Pokud totiž kupující odhalí skryté vady až po prodeji, může po vás vymáhat dodatečnou slevu z kupní ceny nebo vás popotahovat po soudech.
2. Podpis kupní smlouvy na auto
Nikdy neprodávejte auto bez kupní smlouvy. Jde o nejdůležitější dokument, který bude nepostradatelný jak pro vás, tak pro kupujícího.
Ve správně sepsané kupní smlouvě by neměly chybět následující údaje:
- údaje o prodávajícím i kupujícím (jméno, příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo / IČO apod.)
- přesná identifikace vozidla (značka, model, datum první registrace, VIN kód, SPZ i barva)
- počet najetých km,
- popis technického stavu auta a příslušenství (počet klíčů, náhradní kola apod.)
- cena
3. Evidenční kontrola
Kdykoliv před přepisem vozidla (ne však déle než 30 dní) absolvujte evidenční kontrolu. Doklad o tom, že údaje v technickém průkaze souhlasí se skutečným stavem vozidla, budete u přepisu potřebovat.
Jaká je cena evidenční kontroly?
Cena evidenční kontroly vozidla se obvykle pohybuje v rozmezí 500–800 Kč
4. Přepis vozidla
Poté co prodávající s kupujícím podepíšou kupní smlouvu na auto, musí prodávající zajistit přepis vozidla na nového majitele.
Převod vozidla je možné uskutečnit na jakémkoliv registru vozidel či dopravním odboru úřadu obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště prodávajícího či kupujícího. Přítomny nemusí být ani obě strany. Stačí, pokud jedna z nich bude mít plnou moc k přepisu vozidla (s úředně ověřeným podpisem) od té druhé.
Při převodu vozidla bude potřeba předložit následující doklady:
- vyplněný formulář žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla,
- kupní smlouvu,
- technické průkazy (velký a malý technický průkaz),
- protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší než 30 dnů),
- zelenou kartu,
- osobní doklady, případně plnou moc.
Na registru vozidel vám do velkého technického průkazu zaznamenají nového majitele a malý technický průkaz vymění za nový.
Lhůta na přepis vozidla je 10 dní
Po prodeji vozidla musíte o zápis změny vlastníka požádat do 10 dnů. Proto důrazně doporučujeme zplnomocnit k převodu vozidla právě osobu prodávajícího, a ne naopak. V případě nedodržení lhůty hrozí oběma stranám pokuta ve výši až 50 000 Kč. Do doby, než proběhne přepis, navíc vy jako prodávající a zároveň stávající majitel zodpovídáte za dopravní přestupky a pokuty, které v mezičase způsobí kupující.
Jaká je cena přepisu vozidla?
Samotný převod auta vás vyjde na 800 Kč. Pokud se jedná o starší vozidlo, bude nutné uhradit ekologickou daň, jejíž výše se odvíjí od stanovených norem. Tato daň se však platí pouze jednou a v případě, že již byla na dané vozidlo uhrazena, nemusí ji nový majitel platit.
5. Zrušení povinného ručení
Až v momentě, kdy je v technickém průkaze uveden nový majitel, zrušte povinné ručení, případně i havarijní pojištění. Jak na to, se dočtete v našem článku Výpověď povinného ručení a havarijního pojištění.
Jak postupovat při prodeji auta v případě kupujícího?
Nový majitel vozidla by měl po podpisu kupní smlouvy co nejrychleji sjednat povinné ručení, bez něhož nesmí vozidlo na pozemních komunikacích provozovat.
Tip: Povinné ručení je lepší a výhodnější sjednat online. Můžete si snadno porovnat ceny pojištění od různých pojišťoven. Po uzavření pojištění vám zelená karta ihned přijde na e-mail. Pro srovnání různých nabídek povinného ručení využijte naší kalkulačky povinného ručení online.