Kupní smlouvu mějte vždy v písemné podobě
Zákon sice neukládá, že musíte mít kupní smlouvu v písemné podobě, avšak my vám to vřele doporučujeme. Písemná smlouva je rozhodně lepší variantou než ústní dohoda. Jasně definuje podmínky koupě vozidla, a navíc v případě sporu snadno prokážete, že vůz je skutečně váš.
Náležitosti kupní smlouvy na auto
Jednou z klíčových náležitostí kupní smlouvy je definice obou smluvních stran v podobě identifikačních a kontaktních údajů. Dále musí být ve smlouvě ujasněn předmět převodu, jinými slovy: bez popisu vozidla bude smlouva bezpředmětná. V souvislosti s vozidlem pak musíte uvést:
- jeho technické parametry,
- detailní popis stavu vozidla (a případné upozornění na vady),
- výši kupní ceny (a také způsob, případně lhůty jejího zaplacení).
V neposlední řadě nezapomeňte do smlouvy zanést, kdy kupující nabývá vlastnické právo k vozidlu. Například se můžete s druhou stranou domluvit, že vlastnické právo bude nabyto až po zaplacení kupní ceny vozidla, nikoliv samotným předáním.
Odpovědnost za vady při koupi nového vozidla
Nový občanský zákoník (NOZ) vymezuje odpovědnost prodávajícího za vady a také nároky, které v této souvislosti plynou pro kupujícího. Jak to funguje při nákupu nového vozidla běžným spotřebitelem (tzn. ne podnikatelem)?
Prodávající
Dle nového občanského zákoníku obecně zodpovídá prodávající kupujícímu za to, že věc při převzetí nemá vady, tedy že je dodána v ujednané jakosti, odpovídá vzorku či předloze, vyhovuje požadavkům právních předpisů a je vhodná zejména k tomu účelu, k němuž se obvykle používá.
V případě vady na vozidle, jež nebyla zřejmá při předání a projevila se v průběhu 6 měsíců od převzetí, se má dle § 2161 odst. 2 NOZ za to, že věc byla vadná již při převzetí. Z tohoto ustanovení vyplývá, že prodávající odpovídá nejen za vady, které byly na vozidle při převzetí, ale i za ty skryté vady, které se projevily v průběhu šesti měsíců od převzetí. Formulace „má se za to“ je však vyvratitelná právní domněnka a prodávající se tedy může odpovědnosti zprostit tím, že prokáže, že daná vada při prodeji auta neexistovala.
Kupující (spotřebitel)
Dle § 2165 odst. 1 NOZ může kupující uplatnit práva z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od jeho převzetí. Toto právo však kupujícímu dle § 2170 NOZ nenáleží v případě, kdy před převzetím věci již věděl, že má věc vadu, případně pokud tuto vadu sám způsobil.
Jak uplatnit práva z vady
V případě zjištění vady musí kupující uplatnit právo z vady u kupujícího, u kterého danou věc zakoupil. Kupující pak může požadovat výměnu věci za věc bezvadnou, případně výměnu vadné části věci. Požadavek výměny však nesmí být vzhledem k povaze věci nepřiměřený, neboť pokud lze danou vadu bez zbytečného odkladu odstranit, lze spíše požadovat její bezplatné odstranění. Jestliže vadu na věci odstranit nelze, může kupující dokonce odstoupit od smlouvy.
Pokud by se jednalo o vadu, která je odstranitelná, ale vyskytuje se opakovaně, nebo se jedná o větší počet vad a kupující kvůli tomu nemůže danou věc užívat – má právo na:
- dodání nové věci,
- výměnu vadné součásti,
- odstoupení od smlouvy.
Jestliže kupující žádné z těchto svých práv neuplatní (tedy nechce novou věc, opravu, výměnu součásti ani neodstoupí od smlouvy), má právo požadovat přiměřenou slevu.
Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení
Vzor kupní smlouvy pro rok 2021 si u nás můžete bezplatně stáhnout, přičemž kupní smlouvu na auto lze zajisté upravovat dle svých potřeb a některé skutečnosti lze nad rámec do smlouvy dopsat.
Vzor kupní smlouvy …………….. ke stažení .DOCX »
Vzor kupní smlouvy …………….. ke stažení .PDF »
Součástí kupní smlouvy na auto by také měl být předávací protokol, který prokazuje řádné předání vozidla ze strany prodávajícího a řádné převzetí ze strany kupujícího.
Vzor předávací protokol vozidla …………….. ke stažení .DOCX »
Vzor předávací protokol vozidla …………….. ke stažení .PDF »
Odpovědnost za vady při koupi ojetého vozidla
Prodávající
U ojetých vozidel je prodávající obecně odpovědný za vady, které měla věc při převzetí, avšak netýká se to vad, které odpovídají míře používání nebo opotřebení věci a které měla věc při převzetí (§ 2167 písm. c) NOZ). Z toho lze pak odvodit, že prodávající odpovídá za ty vady, které byly způsobeny jinak než běžným opotřebením vozidla a byly tedy skryté. Pokud je kupováno například vozidlo, jež má najeto spoustu kilometrů a plynou z toho nějaké vady v souvislosti s opotřebením součástí vozidla, prodávající za ně odpovídat nebude.
Kupující (spotřebitel)
Kupující nemá v případě ojetého vozidla právo na výměnu vadné věci za bezvadnou, protože je zřejmé, že ojeté vozidlo s některými vadami nemůže být nahrazeno vozidlem novým. Avšak v případě vady lze využít nárok na slevu z ceny, případně ostatní výše popsané nároky.
Na co dalšího si dát pozor v kupní smlouvě na auto
Kromě výše uvedených náležitostí a situací jsou s koupí vozidla spojena i jiná rizika, která by bylo vhodné do kupní smlouvy zahrnout, případně si na ně dát pozor a vyhnout se tak zbytečným komplikacím.
Prohlášení prodávajícího
Nezávisle na tom, zdali vám vůz prodává váš známý, nebo jej kupujete od někoho jiného, je velmi důležité, aby kupní smlouva na auto zahrnovala prohlášení prodávajícího, že je výhradním vlastníkem daného vozidla a že na vozidle neváznou žádná práva třetích osob (například zástavní právo). Spolu s tímto prohlášením je dále výhodné do smlouvy zahrnout i ustanovení, že se prodávající zaručuje za původ vozidla, tedy že vozidlo není kradené a nabyl jej v souladu se zákonem.
Zkontrolujte si dodání všech dokladů k vozidlu
Kupní smlouva na auto by měla vždy obsahovat podrobný seznam dokladů a věcí, které se spolu s vozidlem budou předávat, přičemž je vhodné si ujednat i způsob a čas předání dokladů k vozidlu z důvodu jeho následného přepisu.
Kontrola vozu
Při koupi vozidla by se mělo nejen dbát na pravdivý a úplný popis technického stavu vozidla ve smlouvě, ale především by se jeho stav měl ověřit osobně. Důležitá je tedy osobní prohlídka vozidla a srovnání s uvedenými údaji.
Pokud je například na některém dílu vozidla odlišný odstín laku, lze předpokládat, že byla tato součástka vyměněna, přičemž se může jednat jak o obvyklou opravu, tak i o opravu po havárii. Dále si všímejte karoserie a stavu interiéru, neboť toto vše může vypovídat o skutečném stáří vozidla. Zkontrolujte motor, funkčnost světel, bezpečnostní pásy a kontrolky. Vždy si vyžádejte zkušební jízdu v daném vozidle.
Evidenční kontrola – proč je nutné ji před změnou vlastníka vozidla absolvovat?
Evidenční kontrolu musí absolvovat každé vozidlo, které je buď nově uváděno do provozu a je tedy nutné jej zapsat do registru vozidel, nebo změnilo vlastníka. Kontrolu provádí tzv. STK čili stanice technické kontroly.
Pro úspěšné absolvování evidenční kontroly musíte nejen předložit platné originály malého a velkého technického průkazu ale i mít v autě lékárničku. Kontrolu je nutné absolvovat především z toho důvodu, aby se před jeho převodem na nového vlastníka zjistilo, zdali skutečnosti popisované v technické dokumentaci vozidla skutečně odpovídají reálnému stavu. Během kontroly se poté ověřuje např. VIN (vehicle identification number), tedy kód, který je unikátní pro každé vozidlo, typ motoru či rozměry pneumatik.
Povinné ručení
Při koupi vozidla nezapomínejte na to, že si musíte sjednat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla neboli povinné ručení. Bez povinného ručení by vám jednak hrozila sankce v případě silniční kontroly, jednak byste v případě způsobení škody provozem tohoto vozidla museli oprávněné osobě hradit veškerou škodu ze svého.
Povinné ručení lze nejrychleji a nejvýhodněji sjednat prostřednictvím online kalkulačky povinného ručení, pojistné doklady k vozidlu obdržíte na e-mail, a to obratem po uzavření smlouvy.
Přepis vozidla na nového majitele
Kupní smlouvu jste již podepsali a držíte klíčky od auta? Nezapomeňte, že ode dne podepsání smlouvy máte na podání žádosti o změnu vlastníka silničního vozidla pouze 10 pracovních dní. Tuto žádost musíte společně s prodávajícím podat na obecním úřadě s rozšířenou působností či v Praze na Magistrátu hlavního města Prahy.
Pro úspěšnou změnu vlastníka si s sebou vezměte:
- kupní smlouvu (prokáže vaše nově nabyté vlastnické právo),
- protokol o evidenční kontrole (ne starší než deset dní),
- malý a velký technický průkaz vozidla,
- osvědčení o registraci vozidla,
- novou zelenou kartu (pro prokázání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy důkaz sjednání povinného ručení),
- platný doklad totožnosti (občanský průkaz či pas).
V případě, že by se prodávající nemohl k podání žádosti dostavit osobně, lze jeho přítomnost nahradit plnou mocí s jeho úředně ověřeným podpisem. Správní poplatek za celé vyřízení změny vlastníka v registru vozidel činí 800 Kč.