Cestování v těhotenství
Než se vydáte na cestu do zahraničí, měla byste navštívit gynekologa a poradit se s ním o případné vhodnosti a rizicích plánované cesty. Ne každý trimestr je totiž vhodný na cestování. Pro cestování je nejvhodnější období mezi 4. a 7. měsícem, kdy bývá těhotenství zpravidla nejstabilnější. Naopak se nedoporučuje cestovat v případě rizikového či vícečetného těhotenství, či v případě dalších obtíží.
Zároveň zvažte cílovou destinaci, ne každá oblast je pro těhotnou ženu vhodná. Například vzdálenější exotické země může i zdánlivě banální nemoc způsobit vážné a nenávratné komplikace, které by mohly ublížit nejen vám, ale i miminku.
Cestovní pojištění do zahraničí pro těhotné
Některé pojišťovny vyžadují v těhotenství písemný souhlas ošetřujícího lékaře, na základě kterého jsou teprve ochotny sjednat cestovní pojištění pro těhotné ženy a považovat takové cestovní pojištění za platné. Před plánovanou cestou tedy navštivte svého gynekologa a po konzultaci jej požádejte o vystavení potvrzení, že váš stav nebrání vycestování do zahraničí. V případě komplikací pak máte pro pojišťovnu lékařské potvrzení, které bude třeba doložit.
Kdy nelze sjednat cestovní pojištění pro těhotné ženy
Od konce druhého trimestru již není příliš vhodné podnikat dlouhé či jinak náročné cesty do zahraničí, bez ohledu na to, zdali se cítíte být ve formě. Navíc většina pojišťoven ženu v této fázi těhotenství již vůbec nepojistí. Stejně tak můžete narazit na problémy na letišti, jelikož letečtí přepravci obvykle odmítají přijmout na palubu letadla ženu po 26. týdnu těhotenství.
Nepojistitelné jsou pak všechny ženy s tzv. rizikovým těhotenstvím. Nezáleží na tom, v jaké fázi těhotenství se žena aktuálně nachází, nejčastěji se to týká žen, kterým lékař doporučil domácí klid na lůžku, nebo jsou přímo v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství.
Co lze pojistit v rámci cestovního pojištění pro těhotné
Základem cestovního pojištění pro těhotné ženy jsou samozřejmě léčebné výlohy v zahraničí. Ty stanovují limit pro veškeré zdravotní úkony, které by žena v zahraničí musela neodkladně podstoupit, a to jak ve spojení s těhotenstvím, tak i například v důsledku úrazu či nemoci.
Volitelná pojištění, která by se mohla těhotným ženám nejvíce hodit
- Pojištění storna zájezdu – to pokrývá dobu od zakoupení zájezdu do data vycestování. Pro těhotné ženy je tento typ pojištění velmi užitečný, obzvlášť v případě, že si zájezd zakoupíte s větším časovým předstihem. Více informací o pojištění storna zájezdu se můžete dočíst v jednom z našich článků.
- Pojištění zavazadel – se vztahuje na situace, kdy došlo k poškození, ztrátě či odcizení zavazadla, a to jak během přepravy, tak obvykle i z ubytovacího zařízení. Pod pojištění zavazadel u většiny pojišťoven patří i takové případy, kdy dojde ke zpoždění dodání zavazadel přepravcem o 6 a více hodin a žena by si musela zakoupit nové věci osobní potřeby, což by v případě těhotné ženy mohlo být například záložní těhotenské oblečení.
- Pojištění odpovědnosti – jedná se o velmi užitečné krytí, a to zejména pokud cestujete s dětmi nebo se chystáte do luxusnější destinace. V případě škod na cizím majetku či zdraví za vás totiž pojišťovna převezme odpovědnost a uhradí případnou škodu.
Pozor na výluky pojistného plnění
Pojištění storna cesty se nevztahuje na události spojené s těhotenstvím zjištěným již před počátkem pojištění. A to včetně zdravotních komplikací, které s těhotenstvím souvisí.
Pokud však nastane situace, kdy vás zasáhnou komplikace spojené s těhotenství, k jehož zjištění došlo až po sjednání pojištění storna cesty a budete nuceni z těchto důvodů cestu zrušit, bude vám pojistné plnění poskytnuto.
Kolik stojí cestovní pojištění pro těhotné ženy
Určitě vás zajímá, na kolik vás vyjde cestovní pojištění v období těhotenství. Pozitivní zprávou je, že pojišťovny nejsou oprávněny vybírat jakkoliv zvýšené pojistné za cestovní pojištění pro nastávající maminky. V rámci genderové rovnosti tedy nesmí dojít k započtení žádné přirážky za těhotenství. Za cestovní pojištění tedy zaplatíte úplně stejnou cenu jako kdokoliv jiný.
Jak vybrat cestovní pojištění pro těhotné
V případě, že váš ošetřující lékař cestu schválil, můžete se směle pustit do výběru toho správného cestovního pojištění do zahraničí. Na co byste měli myslet?
- Jak již bylo zmíněno, pečlivě si promyslete, v jakém týdnu těhotenství v době cesty budete a podle toho vybírejte pojišťovnu, která vás dokáže i na rizika spojená s těhotenstvím pojistit.
- Vybírejte produkt nejen podle ceny, ale především podle limitů krytí. To platí i pro cesty v rámci Evropské unie. Rozhodně nespoléhejte na ošetření v rámci veřejného zdravotního pojištění a spíše volte produkty s vyšším limitem krytí na léčebné výlohy. Budete tak mít jistotu, že v případě komplikací o vás bude dobře postaráno.
- Bedlivě si prostudujte informace týkající se těhotenství v pojistných podmínkách vybrané pojišťovny. Vyhnete se tak nemilému překvapení v případě pojistné události.
Cestovní pojištění do zahraničí pro těhotné a omezení
Pojišťovny v praxi obvykle rozlišují u cestovního pojištění pro těhotné ženy dvě odlišné situace:
- Těhotnou ženu není pojišťovna vůbec ochotna pojistit, a to buď od určitého týdne těhotenství (obvykle od 24. či 26. týdne těhotenství výše) nebo obecně vzato;
- Těhotnou ženu pojišťovna přijme do cestovního pojištění (i zde však bývá často omezení pro ženy na konci druhého a ve třetím trimestru těhotenství), avšak proplatí jí zdravotní péči pouze v takových případech, kdy by došlo k akutnímu ohrožení života matky nebo dítěte, všechny ostatní zdravotní problémy a úrazy pak hradí pojišťovna bez omezení.
Jako ohrožení života matky a dítěte lze obecně shrnout takové případy, kdy by došlo k jakýmkoliv komplikacím typu krvácení těhotné ženy, urputné bolesti či náhlý kolaps a také předčasný porod před 26. týdnem těhotenství.
Žádná z českých pojišťoven pak určitě neproplatí jakýkoliv plánovaný zákrok, ať už by se jednalo o umělé oplodnění, interrupci či naopak plánovaný porod v zahraničí. Toto omezení však platí paušálně pro jakéhokoliv klienta a netýká se pouze těhotných žen, protože základním předpokladem pojištění je tzv. nahodilost situace, v tomto případě zdravotního problému, a mezi takové plánované zákroky logicky nepatří.
Cestovní pojištění pro těhotné – srovnání
ERV Evropská pojišťovna
ERV pojišťovna specialista na cestovní pojištění s více než 20letou historií na českém trhu a silným německým zázemím nabízí přímo komplexní cestovní pojištění pro těhotné. I zde platí, že těhotná žena nesmí být na rizikovém těhotenství nebo v pracovní neschopnosti, avšak pojistit se lze až do 2 měsíců před očekávaným datem porodu. Cestovní pojištění ERV kryje léčebné výlohy až do výše 6 000 000 Kč, které zahrnují i léčení či operace vztahující se k těhotenství a stejně tak i léčení či operace předčasně narozeného dítěte.
Kooperativa pojišťovna
Kooperativa univerzální pojišťovna s více než 2 miliony klientů na českém trhu, 25letou historií a stabilním zázemím nadnárodní VIG finanční skupiny pojišťuje těhotné ženy až do 10 týdnů před očekávaným termínem porodu. Vyloučeny z pojištění jsou opět všechny ženy s rizikovým těhotenstvím, avšak od 36 Kč na den nabízí limit léčebných výloh až 5 000 000 Kč a v rámci péče o těhotné pokrývají náklady na lékařské ošetření při neočekávaných akutních komplikacích, kdy je bezprostředně ohrožený život matky, plodu či předčasně narozeného dítěte.
Union pojišťovna
Cestovní pojištění pro těhotnou ženu lze u Union sjednat sice jen do obvyklého 26. týdne těhotenství, avšak prakticky bez dalších omezení, tedy ve stejném rozsahu jako pro jakéhokoliv pojištěnce. Za 36 Kč denně nabízí léčebné výlohy v zahraničí bez omezení limitu plnění a v případě těhotných žen hradí náklady na lékařskou péči, a to i při cestování v těhotenství letadlem.
ERGO pojišťovna
Zajímavostí u cestovního pojištění ERGO pro těhotné je skutečnost, že jeho sjednání nijak neomezují stádiem či týdnem těhotenství. Pojistit se tak lze po Evropě s limitem léčebných výloh 5 000 000 Kč již od 26 Kč na den, a to i například v 30. týdnu těhotenství. Hrazeny však budou ve spojení s těhotenstvím (podobně jako u Kooperativy) jen náklady na nutnou a neodkladnou péči při akutním ohrožením života matky či dítěte.
Pojišťovna VZP
PVZP alias dceřiná společnost největší zdravotní pojišťovny na našem trhu VZP nabízí podobně jako ERGO sjednání cestovního pojištění bez omezení týdne těhotenství. Cestovní pojištění pro těhotné lze sjednat po Evropě s limitem léčebných výloh ve výši 3 000 000 Kč za 37 Kč na den, za tuto cenu je však obsaženo automaticky i pojištění odpovědnosti. V případě škody pak PVZP uhradí jen akutní a neodkladnou péči, ne však ošetření či kontroly v rámci sledování těhotenství. Více na cestovní pojištění VZP.