Foto: Scott Graham, Unsplash
Životní pojištění jako záruka
Existuje několik typů životního pojištění, některé v sobě zahrnují i spořicí složku a peníze z pojistky lze vyplatit i při dožití se určitého věku či při nastání určité pojistné události (zranění, hospitalizace v nemocnici apod.). Při výběru správné varianty a produktu byste se měli orientovat podle pojistných limitů, rozsahu služeb a seznamu výluk. Svou roli hraje také renomé pojišťovny a recenze jejích klientů.
Jak zrušit životní pojištění
Vypovězení životního pojištění by mělo být až poslední možností, jak snížit své měsíční výdaje. Lze využít i jiné postupy (více níže). Jestliže jste ale rozhodnuti, musí zrušení pojištění proběhnout oficiální cestou:
- Pojišťovně písemně oznamte, že vypovídáte životní pojištění. Žádost o zrušení pojistné smlouvy většinou naleznete na stránkách pojišťovny jako vzor.
- Smlouva životního pojištění má obvykle 3měsíční výpovědní lhůtu (přesnou délku lhůty najdete ve smluvních podmínkách).
- Nezapomeňte podat žádost o ukončení pojistky včas, jinak se můžete posunout do dalšího pojistného období, které bude chtít pojišťovna zaplatit. Výroční datum naleznete ve smlouvě a vaše žádost musí být pojišťovně doručena alespoň 6 týdnů předem.
Jestliže se v budoucnosti rozhodnete životní pojištění opět založit, bude se znovu zkoumat váš aktuální zdravotní stav. Vzhledem k vyššímu věku pak bude pojistné také nejspíše o něco nákladnější, pojišťovna vás také nemusí pojistit za stejných podmínek jako minule.
TIP: Nezaplacením pojistného smlouva nekončí – stane se tak až po dalším upomínání pojišťovnou. Dluh však bude instituce vymáhat a může si k němu připočítat i penále, proto je vždy lepší volit oficiální cestu výpovědi.
Termíny pro zrušení životního pojištění
Nově založenou pojistku můžete zrušit do 2 měsíců (s 8denní výpovědní lhůtou, někde si za vypovězení účtují poplatek). U starších smluv bývá běžná výše zmíněná 3měsíční výpovědní doba.
Zrušení pojistky a vyplacení peněz z rezervotvorného životního pojištění
Pokud po několika letech rušíte pojistku s rezervotvornou spořicí složkou, lze získat část financí zpět. Něco si však pojišťovna ponechá v rámci poplatků (počáteční poplatky + až 2 % jako odkupné). U klasického rizikového pojištění nedostanete zpět žádnou sumu.
Zrušení „životka“ a daně
Jestliže jste si pomocí životního pojištění snižovali základ daně z příjmů, po ukončení pojištění budete muset finančnímu úřadu zpětně doplatit slevy za posledních 10 let. V případě, že se na vaší pojistce podílel zaměstnavatel, musíte ji dodanit jako ostatní příjem.
Foto: Josh Willink, Pexels
Žádost o zrušení pojistné smlouvy jako poslední možnost
Jestliže jste se dostali do nepříznivé finanční situace a chcete snížit své náklady, máte i jiné možnosti než absolutní zrušení životní pojistky.
Snížení měsíčních plateb za životní pojištění
Po konzultaci se zástupcem pojišťovny můžete snížit pojistné na pár stokorun – sníží se tak ale i pojistný limit. Až se finančně postavíte na nohy, je vhodné platby opět navýšit, abyste svou pojistku využívali na maximum.
Odložení plateb
Některé pojišťovny nabízejí odložení plateb za pojistné i na několik měsíců. Zavolejte do té své a zjistěte, zda tuto možnost poskytuje.
Zrušení připojištění
Za jednotlivá připojištění platíte pojistné navíc. Můžete si zrušit jen tyto dílčí pojistky pro specifické situace (úraz, hospitalizace atd.), a ponížit tak celkovou platbu.
Další možností je smlouvu vypovědět a najít si pojišťovnu s lepšími podmínkami – ušetříte a poskytnete svým blízkým ochranu. Vyzkoušejte naše srovnání životního pojištění a najděte si výhodnější produkt pro sebe a svou rodinu.