Definice pojišťovnických výrazů
V pojištění mají všechny pojmy jasnou definici, díky které si jsou klient i pojišťovna jisti, že si rozumějí. V některých případech však může být porozumění některým výrazům komplikované. Díky našim definicím však budete vždy vědět, o co se jedná.
Pojistník
Pojistníkem se stává osoba, která se na základě pojistné smlouvy zaváže k úhradě pojistného za vybraný produkt. Může a nemusí být totožná s pojištěnou osobou (pojištěným). Pojistníkem může být třeba i rodič, který pojistnou smlouvou chrání své dítě (pojištěného).
Pojištěný
Osoba, kterou dle smlouvy chrání životní, majetkové, zdravotní nebo jiné pojištění, je pojištěným. Jestliže je pojištěný současně tím, kdo uzavřel pojistnou smlouvu a platí pojistné, je zároveň pojistníkem.
Pojistitel
Pojistitel je ten, kdo vás nebo váš majetek pojišťuje – tedy pojišťovna. Jedná se o společnost nebo právnickou osobu, která může na území ČR vykonávat pojišťovací činnosti.
Obmyšlená osoba (oprávněná osoba)
Obmyšlenou osobou je člověk, který dostane pojistné plnění v případě smrti pojištěného (u životního pojištění). Je určena pojistníkem v pojistné smlouvě. Pokud tam uvedena není, je určena na základě občanského zákoníku (§ 817) – právo na vyplacení nabývá manžel/ka pojištěného, a pokud nežije, tak děti pojištěného. Jestliže zemřelý neměl ani manžela či manželku, ani děti, přechází právo na jeho rodiče a tzv. osoby spolužijící, tedy ty, které s pojištěným po dobu min. 1 roku před jeho smrtí žily ve společné domácnosti.
Oprávněná osoba má právo na vyplacení pojistného plnění v případě pojistné události. Nejčastěji je jí pojistník, ale není to pravidlem.
Pojistné plnění
Při pojistné události má pojištěný (či případně obmyšlená osoba) právo na vyplacení pojistného plnění. To je vlastně finanční sumou sjednanou v pojistné smlouvě. Jeho výše se odvíjí od výše způsobené škody (například u poškození či odcizení věci), případně na nastání pojistné události (např. dožití se určitého věku u životního pojištění). Zejména u cestovního a havarijního pojištění či povinného ručení je pak důležitý limit, který určuje maximální částku vyplacenou pojišťovnou – náklady nad tento limit platíte sami.
Událost, která je ve smlouvě definována jako pojistná, dává vzniknout nároku na pojistné plnění. Nahlašuje ji pojištěný, následně pojišťovna zahájí likvidaci pojistné události, při které posuzuje oprávněnost nároku a vyčíslí škodu. Po uznání nároku je vyplaceno pojistné plnění v určené výši.
Viník
Viníkem je ten, kdo zavinil a nese odpovědnost za pojistnou událost, např. za poškození vozidla nebo za ublížení na zdraví – v takových případech je škoda poškozenému vyplacena pojišťovnou viníka (u povinného ručení). Pokud je viník nedefinován, určuje jej likvidátor, případně se škoda nepovažuje za pojistnou událost (třeba při srážce se zvěří a poškození vozidla, pokud není sjednáno adekvátní připojištění). Jestliže se jedná o neznámého viníka, je situace složitá – v případě zranění a škody nad 10 000 Kč lze požádat o pomoc Českou kancelář pojistitelů.
Pracovník pojišťovny, který provádí likvidaci pojistné události – zjišťuje okolnosti, posuzuje nárok a vyčísluje škodu.
Prolongace smlouvy
Prolongace smlouvy je jiné označení pro automatické prodloužení smlouvy na další rok či jiné, ve smlouvě definované období. Pokud chcete automatickou prolongaci zrušit, je nutné vypovědět pojišťovně smlouvu, a to písemně.
Vinkulace pojistného plnění
Vinkulaci pojištění (zástavu) obvykle požaduje bankovní instituce, která se tak chrání před možným nesplácením. Vztahuje se na věc, na kterou banka dlužníkovi půjčila (v případě hypotéky či půjčky na bydlení jí bývá nemovitost, u leasingu pak auto). V případě pojistné události nastává vyplacení pojistného plnění věřiteli (bance) a až případný zbytek náleží vlastníkovi či dědici.
Devinkulace
Devinkulace označuje ukončení zástavy. Můžete o ni požádat ve chvíli, kdy splatíte závazek vůči věřiteli a není již tedy důvod pro vinkulaci pojistného plnění. Ukončení tohoto vztahu je možné pouze se souhlasem věřitele, v jehož prospěch je pojistka vinkulována.