Foto: Tumisu, Pixabay
Bonusy a malusy u povinného ručení a havarijního pojištění
Čím bezpečněji jezdíte, tím nižší máte cenu za pojistku – odměna ve formě slevy na pojistném pro zodpovědné řidiče, kteří během doby pojištění nezaviní dopravní nehodu, se nazývá bonus. Pokud naopak nějakou nehodu zaviníte, čeká vás snížení slevy.
Bonus u povinného ručení se vyjadřuje v procentech a vypočítává se na základě délky pojištění a počtu pojistných událostí. U každé pojišťovny je to jinak, ale většina nabízí zpravidla 5% slevu na pojistném již po 12 měsících od uzavření pojistky při bezeškodním průběhu. Zodpovědná jízda se vyplatí, na platbě za pojištění můžete ušetřit až 60 % z původní ceny pojištění bez bonusů.
Malus, tedy opak bonusu, bude uplatněn, pokud dojde k pojistné události. Odečtou se určité měsíce z celkového počtu doby pojištění. Následně se podle rozhodné doby stanoví výška bonusu a slevy v procentech dle tabulek pojišťovny. Po několika nehodách pak při záporné výsledné hodnotě hovoříme o malusu, který se projeví jako navýšení pojistného z důvodu rizikovosti řidiče. Pojistku přitom může prodražit i dvojnásobně.
Tzv. progresivní bonus se pak vyplatí mladým řidičům – podle podmínek pojišťovny získají za 1. rok pojištění navýšený bonus i o 20 %, v dalších letech je však nárůst při bezeškodním průběhu pozvolnější.
Foto: Kredite, Pixabay
TIP: Bonusy a malusy eviduje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), vztahují se na pojistníka (provozovatele vozidla), ne na vozidlo samotné. Pokud tedy chcete koupit nové auto nebo přejít k jiné pojišťovně, o své bonusy nepřijdete. Porovnejte své povinné ručení v online kalkulačce s ostatními nabídkami na trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.
Indexace pojištění, indexová doložka
Účelem indexace pojištění je ochrana klienta (i když se to tak zprvu nemusí některým pojištěným jevit). Pojistná částka se ve smluveném intervalu – nejčastěji jednou za 2 roky až 5 let – navýší, zároveň však mírně naroste i cena pojistného. Pojišťovna tak pojištěného chrání před vlivem inflace na pojištěnou částku.
Pokud jste si například před 15 lety sjednali životní pojištění, vyplacená částka tehdejšího pojistného plnění by při dnešních cenách rodině dlouho nevydržela. Proto je potřeba pojistnou částku a s ní i cenu za pojistku navyšovat o inflaci. Kromě osobních pojištění se indexace vztahuje i na pojištění majetku. Pokud navíc provedete rekonstrukci nebo jinak zvýšíte hodnotu své domácnosti nebo nemovitosti, měla by se nová hodnota odrazit i v pojistných smlouvách.
Foto: Foto-Rabe, Pixabay
V případě, že s navrhovanou indexací nesouhlasíte, můžete ji aktivně odmítnout osobně na pobočce instituce nebo písemně do daného data.
TIP: Nechte si přepočítat své majetkové pojištění a vyberte si to aktuálně nejvýhodnější.
Vinkulace pojištění
Při vinkulaci pojistky se zavazujete k tomu, že při případném vyplacení bude pojistné plnění patřit v prvé řadě věřiteli a vám bude vyplacen až zbytek částky. Službu často využívají banky k ochraně vypůjčených prostředků, například u hypotečního úvěru nebo jiných úvěrů na pořízení nemovitosti, k nimž je nutné si sjednat životní pojištění. Při škodní události pak pojistné plnění dostane přednostně věřitel (tedy banka) na zaplacení dlužné částky.
Vinkulace se může vztahovat i k havarijnímu pojištění u vozidla na leasing – v případě poškození bude pojistné plnění vyplaceno nejdříve leasingové společnosti, pojištěný následně obdrží zbytek peněz.
Vinkulaci musí pojištěný odsouhlasit, jeho nesouhlas by však byl u většiny bankovních institucí důvodem k zamítnutí úvěru. Pokud byste chtěli vinkulaci zrušit, lze to provést pouze se souhlasem věřitele.