Foto: FredrikÖhlander, Unsplash
Rychlý přehled vám poskytne srovnávač životního pojištění
Nejsnazším způsobem, jak se zorientovat v nabídkách na trhu, je srovnávač životního pojištění – přehledně v něm uvidíte dostupné nabídky pojišťoven a pojistku si můžete ihned sjednat a zaplatit online. Budete tak chráněni před nečekanými situacemi do několika minut od uzavření smlouvy.
Typy životního pojištění
Životní pojištění podává pomocnou ruku rodinám, které zažívají ekonomický propad po nečekané události. Produkt však může také zhodnocovat úspory nebo jej lze doplnit o úrazové pojištění. Životní pojištění chrání již 45 % českých obyvatel, nejčastěji jej sjednávají živitelé rodin, na jejichž příjmu jsou příbuzní určitou měrou závislí.
Rizikové životní pojištění
Základní forma pojistky poskytne finanční plnění rodinám, které se dostaly do nepříznivé situace v důsledku dlouhodobé nemoci, invalidity nebo smrti pojištěného. Pojišťovna v takovém případě proplatí částku vyčíslenou ve smlouvě obmyšlené osobě (většinou partnerovi, dětem či rodičům).
Tento typ životního pojištění ale neobsahuje rezervotvornou složku – nemůžete jej tedy využít ke spoření či investici. Avšak tuto pojistku můžete sjednat i na jediný rok, což u ostatních variant produktu nebývá možné.
Foto: Marcus Aurelius, Pexels
Kapitálové životní pojištění
Funguje stejně jako rizikové životní pojištění, nabízí však zhodnocení vložených financí. Můžete si vybrat délku období, po kterém vám zhodnocení peněz pojišťovna vyplatí. Nečekejte závratné úroky, i tak je ale menší zhodnocení lepší než peníze nechat ležet ladem. Kapitálové životní pojištění si můžete odepsat z daňového základu do výše 12 000 Kč.
Investiční životní pojištění
Momentálně nejoblíbenější spořicí variantou životní pojistky je její investiční forma. Kromě rizikové složky produktu, která představuje pojistnou ochranu, se část vložených financí zhodnocuje v investičních fondech. Investice může být konzervativní, tedy s nižším rizikem a nižším výnosem, nebo dynamická, která poskytuje vyšší výnos za cenu zvýšeného rizika. Strategii pro investice lze kombinovat nebo měnit podle momentální situace. Také investiční „životko“ je daňově uznatelné..
TIP: Životní pojištění lze uplatnit i v době pandemie – zjistěte více v článku Životní pojištění a koronavirus: Na co máte nárok?, nebo si pročtěte detailnější informace o životním pojištění
Foto: RODNAE Productions, Pexels
Podle čeho vybírat životní pojištění?
Jakmile si budete jisti, který typ pojistky chcete uzavřít, vložte své údaje do srovnávače životního pojištění. Cenu za pojištění ovlivňuje věk, pohlaví, obor zaměstnání a zdravotní stav. Dále se pojistné mění samozřejmě podle pojišťovny, produktu, období trvání smlouvy a případně i podle poměru finančních vkladů do rizikové a rezervotvorné složky.
- Při výběru se zaměřte na rozsah služeb, které pojišťovna k produktu nabízí. Leckde se můžete připojistit i doplňkovým pojištěním (úrazové pojištění, připojištění vážných nemocí, připojištění dlouhodobé péče a další).
- Zajímejte se, v jakých situacích pojištění neplatí, seznam výluk najdete vždy v pojistných podmínkách. Často se mezi nimi objevuje profesionální činnost u rizikových sportů, estetické a kosmetické zákroky či zdravotní komplikace vzniklé před podpisem smlouvy.
- Důležité jsou pojistné limity, tedy maximální možné pojistné plnění. Čím jsou vyšší, tím více peněz můžete obdržet. Pojistné částky můžete sjednat buď ve stejné výši pro případ smrti a dožití, nebo si jejich výši pro obě situace přizpůsobit.
Doporučujeme s výběrem a sjednáním životního pojištění neváhat – čím déle budete čekat, tím vyšší bude váš věk, a tak poroste i částka za pojištění.