Když prevence nestačí, pomůže havarijní pojištění
Jak ochránit auto, a tím minimalizovat následky případných živelních pohrom, vám prozradí naše tipy, nemůžete však zamezit všemu. Pro tento případ se vám bude hodit havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodou, nehodou, vandaly a zloději. V nadcházejícím období přitom více než kdy jindy hrozí například nehody zaviněné mlhou nebo námrazou. Havarijní pojištění není povinné, ale pokud si ho sjednáte, může vám ušetřit starosti i peníze. Jak jej vybrat, zjistíte v našem starším článku Jak funguje havarijní pojištění.
Kromě havarijního pojištění si můžete zvolit i menší pojistné produkty, které vaše auto ochrání ve specifických situacích. Nejčastěji pojišťovny nabízejí:
- pojištění čelního skla,
- pojištění střetu se zvěří,
- úrazové pojištění cestujících ve vozidle,
- pojištění zavazadel,
- připojištění asistenčních služeb.
Aktualizací havarijního pojištění můžete ušetřit tisíce korun
U havarijního pojištění se výše pojistného vypočítává z momentální ceny vozidla. Hodnota automobilů, a to především těch nových, na které si majitelé sjednávají pojištění nejčastěji, přitom rychle klesá. Nezapomínejte proto v průběhu pojištění na pravidelnou aktualizaci smlouvy – po prvním roce od jejího uzavření a následně každé dva roky. Zastaralou pojistku byste mohli přeplácet i o tisíce korun ročně. V případě pojistné události totiž pojišťovna poskytuje krytí jen do výše aktuální ceny auta, nikoliv pořizovací. Ušetřit také můžete přechodem k jiné společnosti.
TIP: Najděte si výhodnější havarijní pojištění s naší jednoduchou a přehlednou online kalkulačkou.
Co hrozí vašemu autu a jak jej ochránit?
Nejčastěji jsou z havarijní pojistky vypláceny náhrady za škodu na vozidle způsobenou vichřicí, kroupami, povodní nebo tíhou sněhu. Nemilá překvapení způsobují i nenechavé ruce zlodějů a vandalů. Abyste udělali v rámci prevence proti poničení svého auta maximum, můžete využít následující rady:
- Pokud máte možnost, parkujte pod střechou v garáži nebo přístřešku na pozemku u domu. Eliminujete tak vlivy počasí a zamezíte cizím osobám přístup k vozidlu.
- Nemáte-li garáž nebo zastřešený prostor k dispozici, pořiďte si alespoň vyztuženou ochrannou plachtu. Vyjde vás na pár tisícovek a auto ochrání proti vodě i nárazům krup.
- Sledujte zpravodajství o počasí a při meteorologickém varování zbystřete a auto dodatečně ochraňte. Neparkujte pod stromy, silný vítr nebo blesk mohou zapříčinit odlomení větví nebo jejich vyvrácení.
- Jestliže se blíží krupobití a vy nemáte k dispozici přístřešek ani vyztuženou plachtu, přikryjte karoserii a skla alespoň dekami či koberečky. Čím silnější vrstva bude, tím lépe střechu a skla ochrání.
- Zastihla vás bouře po cestě? Rychle vyhledejte místo pod střechou – u čerpací stanice, na krytém parkovišti obchodního centra apod.
- V autě nenechávejte drahé věci a při odchodu jej vždy zamkněte. Zkontrolujte, zda jsou vytažená okénka a zda v interiéru vozu nezůstalo nějaké lákadlo. K vykradení totiž zloděje často motivují i úplné drobnosti jako pár mincí v přihrádce nebo kelímek od drahé kávy. Stejně tak pro ně může být neodolatelný plný zavazadlový prostor.
- Do auta nainstalujte dodatečný bezpečnostní systém – alarm, blokování volantu nebo řadicí páky či moderní elektromechanické systémy, které dokážou ochránit vůz i před rušičkami signálu a dalšími moderními zlodějskými metodami. Pomoct může i skrytý vypínač napájení palivového čerpadla, bez něhož auto nenastartuje, nebo GSM zabezpečovací systém.
Preventivní opatření a kvalitní pojistka se vyplatí
Někdy škody neodvrátí ani všemožné kroky k ochraně vašeho vozu. Pro takové případy je tu havarijní pojištění, díky kterému získáte zpět alespoň část peněz, o které můžete přijít kvůli počasí nebo kriminálníkům.