Foto: Rangga Aditya Armien, Pexels
Povinné ručení vyžaduje zákon
Pojištění auta v podobě povinného ručení (správněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) musí mít sjednané každé vozidlo, které stojí nebo jezdí na veřejné komunikaci. Pojistka majitele chrání před mnohdy milionovými škodami v případě poničení cizího majetku či zdraví při dopravní nehodě. Zároveň pojišťovny nabízejí i další služby, které vám usnadní nepříjemné momenty na silnici. Podle čeho se cena povinného ručení určuje?
1) Typ a stáří vozidla
Starší auto se silným motorem stojí na pojistném více peněz než vozidlo nové či s méně koňmi pod kapotou. Kromě výkonu motoru a stáří auta ovlivňuje cenu i jeho model a značka. Důležitý je také účel použití vozidla – autoškola nebo taxislužba bude mít pojistné vyšší.
2) Údaje o pojistníkovi
Cenu pojistky ovlivňuje věk, bydliště a řidičská minulost majitele auta. Nejdražší pojistné mají mladí řidiči žijící ve velkém městě, kteří představují nejrizikovější skupinu. Zároveň se pojistné snižuje za bonusy, tedy minulé roky bez nehod. Díky nim cena pojistného pro zodpovědné řidiče postupně klesá, a to až o 60 % podle podmínek instituce. Bonusy se váží k pojistníkovi, pokud si tedy koupíte nové auto nebo chcete přejít k jiné pojišťovně, nepřijdete o ně.
3) Pojistné limity
Nejnižší pojistný limit je ze zákona 35 milionů Kč za materiální škody a 35 milionů Kč za zdravotní újmu cizím osobám (zapisuje se jako 35/35 mil. Kč). I když se zdá tato hranice dostačující, často nepokryje všechny škody (např. při hromadné nebo komplikované nehodě) a chybující řidič pak musí peníze nad tuto sumu doplácet z vlastních zdrojů. Sjednáním vyššího pojistného limitu samozřejmě narůstá i cena za povinné ručení.
Foto: Clark Van Der Beken, Unsplash
4) Rozsah služeb pojišťovny
Za své peníze můžete u pojišťoven získat různé služby. Nabídky porovnáte nejrychleji a nejpohodlněji pomocí srovnání povinného ručení online. Snadno zde najdete nejen cenu pojištění auta, ale také služby, které za pojistku dostanete. Hodí se třeba asistence po telefonu, pokrytí nákladů na odtah auta při havárii nebo zapůjčení náhradního vozu po dobu opravy. Navíc za sjednání pojištění online nabízí mnoho institucí zajímavou slevu.
TIP: Své povinné ručení i další pojistky pravidelně aktualizujte, ideálně jednou za 1–2 roky. Cena auta klesá, pojistné podmínky se mění, konkurenční společnosti nabízejí nové produkty apod. Díky aktuální smlouvě budete mít jistotu, že máte nejvýhodnější pojištění auta na trhu.
5) Na další pojistky získáte slevu
Kromě povinného ručení si můžete výhodně sjednat i další produkty. Nejčastější kombinací je založení povinného i havarijního pojištění zároveň, u většiny pojišťoven takto získáte slevu. Další možnosti nabízí připojištění specifických situací – např. srážka se zvířetem, pojištění čelního skla nebo živelní pohromy.
6) Frekvence platby
Pojišťovny nabízejí finanční zvýhodnění, pokud za své auto zaplatíte pojistku jednorázově za celý rok. Můžete však platit i pololetně, čtvrtletně nebo měsíčně.
Nabídky porovnejte a ušetřete na pojistném
Při sjednání nové pojistky nebo přechodu k výhodnější pojišťovně nezapomeňte na 6 faktorů, které cenu povinného ručení ovlivňují – stav auta, údaje o majiteli, výše pojistných limitů, rozsah nabízených služeb, propojištění v rámci jedné instituce a frekvence platby.