Černá Hora dokázala onemocnění COVID-19 dlouhou dobu udržet za svými hranicemi. Nákaza se však projevila i zde, a to jako v poslední evropské zemi. Jaká přijala místní vláda omezení a lze do státu cestovat i bez důvodu či v rámci dovolené?
Mapa koronaviru v Černé Hoře k 10. 8. 2020. Zdroj: google.com/covid19-map
Vývoj koronaviru v Černé Hoře
Zatímco koronavirus se v Evropě (konkrétně ve Francii) objevil již 24. ledna, Černá Hora zvládla odolávat až do 17. března, kdy se na jejím území objevili první nakažení. Nemoc si přivezli ze Spojených států a Španělska. Po předchozím zavedení restrikcí začala vláda uvažovat o pomoci podnikatelům a v zájmu ekonomiky nechala otevřené přístavy a hraniční přechody jen pro obchodní účely.
Nyní však už hraniční přechody fungují bez omezení i pro turisty z více než 130 zemí světa, mezi nimi i ty z ČR. Na hranicích se nemusíte prokazovat negativním testem ani absolvovat testování či karanténu, do země můžete vstoupit i bez důvodu, tedy jako turista. Stačí si tedy sjednat cestovní pojištění a můžete vyrazit. Při návratu do ČR však budete muset podstoupit test na koronavirus, a v případě pozitivního nálezu i absolvovat dvoutýdenní karanténu.
Opatření proti koronaviru v Černé Hoře
Země ještě před prvním lokálním výskytem nákazy přijala přísné restrikce. Brzy po propuknutí infekce rozhodla o uzavření hraničních přechodů pro cizince a pozastavila veřejnou autobusovou a železniční dopravu. Po návratu z ciziny museli obyvatelé dodržovat 14denní karanténu. Dále byla přerušena školní výuka, uzavřeny stravovací provozy a zakázána veřejná shromáždění. Od března se však restrikce postupně uvolňují.
Výhled do budoucna
Černohorci se obávají omezení turismu a propadu letní sezóny, která každoročně přináší státu nemalé příjmy. Vládní restrikce začaly platit s předstihem – vláda Černé Hory si uvědomovala hrozící nebezpečí a s omezeními začala již před objevením první nákazy v zemi. I díky tomuto kroku tu počet nakažených neroste tak rychle jako v jiných státech.