Foto: TheDigitalWay, Pixabay
9 preventivních tipů proti okradení v zahraničí
Kromě vhodného cestovního pojištění s dostatečně širokým záběrem pojistky (nonstop linka, dostatečný pojistný limit, zahrnutí plánovaných rizikových sportů) si před odjezdem můžete připojistit i svůj majetek. Pojišťovny za vás v případě nemoci nebo úrazu v zahraničí zaplatí poplatky za lékařskou péči. A to jen díky tomu, že jste uzavřeli cestovní pojištění. Sjednáním doplňkového pojištění zavazadel nebo důležitých dokumentů se ochráníte ještě lépe. Taková připojištění vám zaručí nejen rychlou pomoc pojišťovny, ale i náhradu škod.
V cílové destinaci se pak nechovejte jako typický turista, abyste na sebe zbytečně neupozorňovali. Dodržujte zásady níže a šanci na okradení významně snížíte:
- Mějte s sebou kopie nejdůležitějších dokumentů. Jedná se zejména o pas, občanský a řidičský průkaz, průkaz pojištěnce a další dokumenty k pojištění. Zároveň si všechny tyto dokumenty uložte na internet v elektronické podobě – do cloudu nebo jako přílohu do e-mailu.
- Předem si na kousek papíru napište adresu nejbližšího českého zastupitelského úřadu v cílové destinaci, kontakty na nejbližší rodinu a případně i asistenční linku pojišťovny.
- Pokud nemusíte, pas s sebou do města nenoste. Raději ho po celý pobyt nechte v hotelovém trezoru.
- Veškerá data z telefonu a fotoaparátu si pravidelně zálohujte, abyste kvůli krádeži nepřišli o všechny fotografie.
- Nikdy u sebe nenoste napsaný PIN k platební kartě.
- Pokud máte možnost, vezměte si s sebou do zahraničí dvě platební karty. Jednu nechte v trezoru na hotelu, druhou noste u sebe a plaťte s ní. Pokud o kartu přijdete, budete mít v záloze ještě jednu.
- Důležitý a drahý majetek nenechávejte bez dozoru a mějte ho co nejblíže tělu (třeba ve speciální taštičce pod oblečením). Zloději často strhnou celý batoh, se kterým utečou.
- Snažte se nevypadat jako turisté – oblékněte se nenápadně, na ulici nevytahujte papírovou mapu a průvodce a dávejte pozor, co se děje ve vašem okolí.
Okrást vás může kapesní zloděj, lapka při loupežném přepadení či neznámý pachatel na hotelu během vaší nepřítomnosti. Pokud nastane ta nejméně příjemná varianta, tedy že se setkáte se zlodějem tváří v tvář, zachovejte chladnou hlavu. Ať už pachatel má nebo nemá zbraň, vydejte mu hotové peníze, mobil a případně další cennosti. Nikdy kvůli majetku neriskujte své zdraví a život.
Stali jste se obětí krádeže v cizině?
Návod krok za krokem vám pomůže se ze situace vzpamatovat a poradí vám, co vyřídit jako první.
- Dostaňte se do bezpečí a uklidněte se. Jste-li blízko svého nebo jiného hotelu, zajděte na recepci a popište svůj problém. Recepční vám jistě dovolí si zavolat nebo vám poradí, jak vše řešit.
- Zavolejte na policii nebo najděte nejbližší služebnu. Vyplňte všechny potřebné formuláře a finální dokument s potvrzením si schovejte pro pojišťovnu nebo český zastupitelský úřad.
- Zavolejte do své banky, zablokujte platební karty a změňte heslo do internetového bankovnictví. Změňte si také hesla do e-mailové schránky, na sociální sítě a ve všech aplikacích, které měly přístup k platební kartě.
- Zavolejte na asistenční linku své pojišťovny a událost jim nahlaste.
- Navštivte zastupitelský úřad ČR. Jestliže vám ukradli i osobní dokumenty, návštěvě úřadu se nevyhnete (pokud jste přišli jen o peníze a cennosti, hlášení na úřadu není nutné). Úřad vám vystaví náhradní doklady, abyste mohli pokračovat v cestě nebo odjet domů. Pokud v daném městě není česká ambasáda, můžete navštívit ambasádu některého jiného státu EU.
- Jste-li úplně bez peněz, poproste své přátele nebo příbuzné o zaslání peněz přes službu Western Union. Peníze v místní měně si můžete vyzvednout nejpozději za 24 hodin na nejbližší pobočce.
Buďte obezřetní a nenechávejte nic náhodě
Abyste o své peníze nepřišli úplně, chraňte se rozšířeným cestovním pojištěním. Připojištění proti krádeži zavazadel a majetku v zahraničí vám pomůže nepříznivou situaci rychle vyřešit. Proto před odjezdem vždy myslete na bezpečnost a prevenci krádeží při cestování.