Existuje několik změn v sociálním pojištění, které bychom měli v novém roce 2020 znát. Pro osoby samostatně výdělečně činné jsou nejdůležitějšími především změny v navýšení záloh na sociální pojištění. Jaké změny nám tedy přinese nový rok a jak sociální pojištění 2020 ovlivní?
Hlavní a vedlejší činnost u OSVČ
Pro pochopení změn záloh sociálního pojištění je důležité rozumět rozdělení činností u OSVČ. V České republice známe dvě kategorie, a to hlavní a vedlejší činnost.
Hlavní činnost u OSVČ představuje podnikání, které je naším jediným zdrojem obživy. Nejsme tedy zaměstnáni nikde jinde a ani nemáme nároky na rodičovský příspěvek, invalidní důchod a další. Pod vedlejší činností si pak můžeme představit takové podnikání, které vykonáváme zároveň s jiným zaměstnáním nebo máme právo na různé příspěvky jako např. rodičovské, na invalidní či na starobní důchod, anebo jsme vykonávali vojenskou službu (ne jako zaměstnaný voják).
Sociální pojištění 2020
Částku, kterou zaplatíte za sociální pojištění, vypočítáte podle dosaženého zisku. Vyměřený základ pro OSVČ je jednou polovinou dvanáctiny zisku (tedy pokud jste výdělečnou činnost vykonávali po celý rok). V takovém případě bude činit sazba za sociální pojištění 29,2 %.
Minimální zálohy na sociální pojištění u OSVČ s hlavní činností
Pokud je však váš vyměřovací základ nižší než minimální, zaplatíte pouze tuto minimální částku. U osob pracujících na hlavní činnost je to 29,2 % z jedné čtvrtiny průměrné mzdy – tu určuje vládní nařízení, v roce 2020 činí průměrná mzda 34 835 Kč. Tato čtvrtina tedy činí 8 709 Kč a označuje se jako minimální měsíční vyměřovací základ. Nejnižší záloha na rok 2020 je tedy určena na 2 544 Kč. Oproti minulému roku částka narostla o 156 Kč.
Minimální zálohy na sociální pojištění u OSVČ s vedlejší činností
Osoby, které si vydělávají vedlejší činností, počítají svůj minimální vyměřovací základ jako 29,2 % z jedné desetiny celorepublikové průměrné mzdy. Minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ s vedlejší činností tedy činí 1 018 Kč (29,2 % z částky 3 484 Kč). Roční vyměřovací základ pak spočítáte vynásobením počtu měsíců, během kterých jste pracovali, a zmíněnou desetinou průměrné mzdy (3 484 Kč).
Nízké zálohy snižují důchod
Roční vyměřovací náklady se pak upravují koeficientem na individuální částku. Takto je určena průměrná hrubá mzda za odpracované měsíce a roky. Pokud budete jako OSVČ platit jen minimální zálohy na sociálním pojištění, musíte v budoucnu počítat s nižším důchodem.