Foto: Free-Photos, Pixabay
Hlavně nic neopomenout
Správně velké kufry, adaptér, cestovní pojištění, pas… Z množství věcí, které je před odjezdem do USA nutné zařídit, vám může jít hlava kolem. Postupujte podle tohoto průvodce a budete mít jistotu, že jste na nic nezapomněli. Pokud jste puntičkáři, můžete si článek vytisknout a vše bod po bodu odškrtávat.
Biometrický cestovní pas
Abyste se do USA vůbec dostali, nezapomeňte si předem na úřadě zařídit biometrický cestovní pas. Na přední straně obálky má vyobrazený rozpůlený obdélník s kruhem. Uvnitř pak skrývá vaše biometrické údaje (obličej, otisky prstů aj.). Tyto pasy se v Česku začaly vydávat v září 2006. Pokud tedy máte pas starý méně než 14 let a bude vám platit po celou dobu pobytu, vše by mělo být v pořádku. V opačném případě požádejte na úřadě o nový. Za nový pas v normální lhůtě zaplatí dospělý 600 Kč a dítě do 15 let 100 Kč. Vyrobí vám ho do 30 dní. Jestli tolik času nemáte, můžete požádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě – v takovém případě zaplatíte 4 000 Kč (děti 2 000 Kč).
Elektronická registrace ESTA
Pokud do Spojených států pojedete na méně než 90 dní jako turista (tedy nechcete tam pracovat), vyplňte před odjezdem cestovní registraci ESTA (oficiální webové stránky zde). V zásadě je to speciální systém pro bezvízové návštěvy USA. Vyplnění trvá jen 10 minut a na 99 % bude vaše cesta schválena (pokud nehodláte provozovat na území USA nelegální činnost). Platební kartou zaplatíte 4 USD za vyplnění a dalších 10 USD po jejím schválení, celkem tedy zhruba 320 Kč.
Nákup letenky a rezervace ubytování
Po schválení registrace ESTA si rezervujte letenku. Myslíte si, že máte vyhráno? Opak je pravdou. Několikahodinový let nemusí být to nejtěžší, co vás čeká. Na prvním letišti v USA totiž s největší pravděpodobností budete muset absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Nikdy nevíte, kolik času vám zabere, proto si případný další spoj naplánujte s časovou rezervou. Dále si sjednejte ubytování. Kromě klasických hotelů můžete cestovat levněji, pokud si ubytování zarezervujete přes webové stránky Airbnb.com nebo Booking.com.
Pronájem auta
Jestliže si chcete užít svobodu cestování, určitě neváhejte a pronajměte si auto. Ideální je rezervace přes internet zhruba čtvrt roku předem – ušetříte tak část ceny. Můžete ale také počkat a vybrat si autopůjčovnu až na místě. Abyste mohli řídit, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Vyřízení na místním úřadě nebo magistrátu probíhá na počkání a za rok platný průkaz zaplatíte 50 Kč.
Foto: Free-Photos, Pixabay
Cestovní pojištění do USA
Vzhledem k velké geografické vzdálenosti a dražší ceně za lékařské ošetření je důrazně doporučováno, aby si cestovatelé před cestou sjednali kvalitní cestovní pojištění do USA. Pojišťovna za vás v případě zranění nebo nemoci uhradí péči doktorů nebo léčiva, která mohou vyjít i na statisíce a miliony Kč. Zajímejte se nejen o cenu, ale také o rozsah služeb – výši pojistného limitu, existenci asistenční linky, pojištění různých typů sportů nebo různá další připojištění. Pojistit si můžete i ztrátu zavazadel, krádež pasu či vaši odpovědnost za materiální i zdravotní újmy způsobené cizí osobě. Určitě využijte kalkulačku cestovního pojištění, která vám přehledně srovná nabídky pojišťoven. Vše můžete online sjednat i zaplatit, a tak vám zbyde více času na další přípravu cesty.
Platební karta
Před cestou si ověřte, zda je platná vaše platební karta. Jestliže ji budete používat v zahraničí poprvé, raději zavolejte do své banky a zeptejte se, zda bude fungovat i za oceánem. Navíc tím ohlásíte svůj pobyt mimo republiku a banka tak nebude mít podezření na zneužití vaší karty (v takovém případě by ji mohla zablokovat).
Sbalte batohy, Amerika volá
Dobrodružství za hranicemi naší země vám poskytne mnoho zážitků a vzpomínek. Proto se cesty určitě nebojte – zajistěte si pas, zaregistrujte se v ESTA, naplánujte dopravu a ubytování a nezapomeňte na cestovní pojištění. To vás může vytáhnout z více i méně nepříjemných situacích a dokáže vám dodat jistotu a sebedůvěru, ať už se chystáte dělat jakoukoli aktivitu.