Procházíte se městem, o kterém jste snili celý rok. Svítí na vás slunce a v dálce cítíte vůni moře. Rozhodnete si tu krásu vyfotit a v tom zjistíte, že vaše kabelka je pryč a s ní i vaše doklady. Ztráta dokladů v zahraničí je jedna z těch nejnepříjemnějších věcí, které vás mohou na dovolené potkat. Abyste měli jistotu, že vaše trápení nedosáhne nedozírné výše, ujistěte se, že vaše cestovní pojištění zahrnuje i pojištění ztráty dokladů. A jak pojištění ztráty dokladů funguje a u jakých pojišťoven jej můžete najít?
Pojištění ztráta dokladů od pojišťovny Slavia
Pojišťovna Slavia je známou pojišťovnou na českém trhu cestovního pojištění a nabízí širokou škálu různých pojištění. Jedním ze základních pojištění je i to cestovní. Cestovní pojištění Slavia můžete sjednávat v různých variantách, přičemž k němu můžete připojit i připojištění ztráty cestovních dokladů.
Pojištění ztráta dokladů u Slavi pojišťovny (a nejen to)
Pojištění se vztahuje jak na ztrátu, tak i na odcizení a zničení vašich dokladů. Pojištění ztráty dokladů poté pokrývá nejen poplatky za nový či náhradní cestovní doklad pro vaši zpáteční cestu, ale i náklady např. na cestu na zastupitelský úřad. Nemusíte se tedy bát, že byste navíc museli utrácet horentní sumy – pojišťovna pamatuje skutečně na vše.
Na co nezapomenout?
Zachovat chladnou hlavu se při ztrátě dokladů v zahraničí podaří skutečně pouhým výjimkám. Pokud to pouze trochu půjde, myslete na to, že je potřeba si schovat všechny doklady, které při vyřizování nových dokladů obdržíte – především ty dokládající vaše náklady. Pojišťovna vám totiž neuhradí nic, na co nebude mít písemné potvrzení.
Varianty cestovního pojištění Slavia
Připojištění ztráty cestovních dokladů si můžete libovolně zvolit pouze u varianty „Základ“. U všech pojištění, tj. Turista, Léto i All in, je pojištění ztráty dokladů automaticky zahrnuto v balíčku a dosahuje limitu 5 tisíc korun.
Ceny balíčků se v případě týdenní cesty po Evropě včetně připojištění ztráty dokladů pohybují v rozmezí od 77 do 246 Kč. Mezi dalšími doplňkovými připojištěními by vás u Slavie mohla zaujmout nabídka krátkodobé autoasistence, pojištění domácnosti či pojištění nákladů na veterinární léčbu.
Ztráta dokladů v zahraničí – případ pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE
INTER PARTNER ASSISTANCE na rozdíl od Slavia pojišťovny poskytuje pojištění ztráty dokladů v rámci jiné služby, konkrétně je zahrnuto v asistenční službě. Asistenční služby pojišťovna poskytuje svým klientům nepřetržitě během celé zahraniční dovolené a pomáhá jim v mnoha často problematických sférách.
Asistenční služby vám například pomohou zajistit potřebné turistické informace o kurzech měn, informacích o zastupitelských úřadech či o stupni bezpečnosti v cílové zemi. Dále vám pomohou najít ekvivalenty českých léků v zahraničích, dodají vám informace o potřebném očkování či o místních epidemiích. INTER PARTNER ASSISTANCE pojišťovna vám rovněž pomůže najít překladatele a tlumočníka pro případy, kdy se sami nedomluvíte, např. policejní kontroly či soudní řízení.
Pojištění ztráty dokladů v rámci asistenčních služeb
Ztráta dokladů v zahraničí je u pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE zahrnuta v garanci asistenčních služeb. Pojišťovna vám pomůže např. při zjišťování informací o vystavení nového dokladu (i řidičského průkazu), vystaví vám potřebné potvrzení o pojištění, dopraví vás do místa vydání dokladu anebo vám doručí náhradní a nové doklady na vámi určené místo.
Asistenční služby, tudíž i pojištění ztráty dokladů, je zahrnuto ve všech variantách cestovního pojištění INTER PARTNER ASSISTANCE, a to od té nejlevnější varianty Reference, až po nejdražší Excelent.
Pojišťovna ERGO a pojištění ztráta dokladů
Ztráta dokladů v zahraničí je u pojišťovny ERGO poskytnuta u variant Classic a Exclusive. Dávejte si tedy pozor při volbě balíčku – varianta E-Basic ani W-Basic pojištění nezahrnuje.
U varianty E-Classic a W-Classic vám naopak pojišťovna nabídne limit do 10 tisíc korun, u E-Exclusive a W-Exclusive dokonce vstřícných 20 tisíc korun.
Cena cestovního pojištění u pojišťovny ERGO
Cena samotného cestovního pojištění Ergo se poté při 7 denní cestě po Evropě bude pohybovat v rozmezí od 175 Kč do 259 Kč.
Union pojišťovna a pojištění ztráty dokladů
Jako jediná z výběru zahrnula pojišťovna Union pojištění ztráty dokladů do zprvu zvláštní kategorie pojištění, konkrétně mezi pojištění zavazadel. Při bližším pročtení podmínek lze ale toto zařazení rovněž pochopit, i když byste jej na první pohled nečekali.
Maximálním limitem pojištění ztráty či odcizení dokladů je 10 tisíc korun, přičemž je samotné pojištění zavazadel volitelné pouze u varianty tvorby Vlastního cestovního pojištění. Základní dvě varianty, Basic a Standard připojištění zavazadel vůbec nezahrnují. V nejdražším cestovním pojištění Union Optimum je naopak připojištění automaticky v balíčku pojištění. Na týden po Evropě vás poté vyjde na zhruba 180 Kč.
TIP: Srovnejte si ceny na cestovní pojištění zahrnující pojištění ztráty dokladů v naší online kalkulačce cestovního pojištění a vyberte si tu nejvýhodnější variantu pro vás.
Co dělat při odcizení/zničení/ztrátě dokladů?
Ztratili jste vaše doklady poprvé v životě a navíc v zahraničí. Snažte se uklidnit a jednat pouze s chladnou hlavou.
Co udělat nejdříve?
Jako první jděte celou událost nahlásit místním policejním orgánům. Ty vám o ztrátě či odcizení vydají doklad a vy budete moci u zastupitelského celou věc prokázat. V případě odcizení by vám navíc mohly policejní orgány pomoci při dopadení pachatele a doklady by nakonec mohly doputovat nazpět k vám.
Co dál, když se doklady nenajdou?
V případě, že jsou vaše doklady nenávratně pryč, vezměte si potvrzení o ztrátě či odcizení a vydejte se směrem na nejbližší zastupitelský úřad vaší země. Na nejbližším zastupitelském úřadě si poté podáte žádost o nový či dočasný náhradní doklad pomocí vyplněné žádosti. Územně a časově omezený cestovní průkaz vydává úřad v odůvodněných případech (jako např. krádež původního dokladu) a tento průkaz je platný pouze pro návrat do vlasti.
Žádost na zastupitelském úřadě
Žádost o vydání nového či dočasného cestovního průkazu bude obsahovat především popis vzniklé situace a její pojmenování. V případě, že doklady byly ztraceny adolescentem mezi 15 a 18 lety, musí s sebou přinést buď ověřený podpis zákonného zástupce či se na úřad dostavit přímo v jeho doprovodu. Osoby mladší 15 let musí být při vyřizování žádosti vždy v doprovodu zákonného zástupce. Ti musí doklady rovněž vyzvednout – nikdy je nemůže vyzvednout zplnomocněná osoba.
S sebou si vezměte dvě pasové fotografie a, za předpokladu že jej máte, i průkaz totožnosti. Identita jde ale potvrdit i jiným způsobem než předložením průkazu. Cena za nový občanský průkaz dosahuje 400 Kč, za cestovní pas do 15 let 400 Kč a nad 15 let 1200 Kč. Platbu můžete provést v české i zahraniční měně, která je snadno směnitelná.
Občanům, kterým byl cestovní doklad odcizen, bude ve velmi krátké lhůtě vydán cestovní průkaz sloužící k návratu do vlasti. Nakonec jediné co vám můžeme doporučit je zůstat co nejvíce v poklidu. Zastupitelské úřady jsou velmi vstřícné a pomůžou vám skutečně se vším, s čím budou moci.