Ceny povinného ručení se loajálním klientům pojišťoven paradoxně každý rok o něco málo zvedají. Toto málo se však během několika let nastřádá a cena povinného ručení nakonec nemusí vůbec odpovídat realitě. Pokud se chcete této salámové metodě zvyšování cen vyhnout, zkuste přepočítání povinného ručení v naší kalkulačce a sjednejte si nové povinné ručení za výhodnější cenu.
Co je vlastně povinné ručení?
Předtím než se do přepočítání povinného ručení pustíte, měli bychom si objasnit, co si vlastně máte pod povinným ručením představit. Definici povinného ručení najdete v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Povinné ručení se ze zákona vztahuje na všechna vozidla v provozu. Vozidly v provozu jsou ta vozidla, která jsou zapsána v registru vozidel, a mají tak státní poznávací značku. Povinné ručení je druh pojištění, který pokrývá škodu vámi nabouraného vozidla – nevztahuje se tedy na škody na vašem autě, ale vždy na auto řidiče, které jste vy poškodili. Chrání tak protistranu proti škodám, které by mu mohlo na jeho autě napáchat vozidlo nekryté komerčním pojištěním.
Zákonný limit povinného ručení je 35 milionů korun. Na tento limit ale ani při přepočítání povinného ručení nespoléhejte – v dnešní době už není dostatečný. Myslete např. na to, na kolik by vyšly škody při srážce několika vozidel při jejich dnešních cenách. Například povinné ručení pojišťovny Allianz hradí škody od 35 milionů až do 200 milionů v závislosti na sjednané variantě pojištění.
Proč byste si měli přepočítat povinné ručení?
Pojišťovny se v dnešní době předhánějí při shánění nových zákazníků. Co se jejich stálých zákazníků týče, na ty dokážou často zapomenout. Přepočítání povinného ručení tedy berte jako něco, co byste měli dělat každý rok, pokud chcete na cenách povinného ručení skutečně ušetřit. Noví klienti si mohou u pojišťoven podmínky prakticky nadiktovat sami, rozhodně tedy využijte této výhody a poohlédněte se po novém povinném ručení.
Pojišťovny lze měnit jednou ročně
Při přepočítání povinného ručení si ale ohlídejte možné období pro výpověď. Zjistěte si výročí vaší smlouvy (buď ve smlouvě, nebo přímo v zelené kartě automobilu) a ujistěte se, že víte, za jakých podmínek můžete smlouvu na povinné ručení vypovědět.
V případě, že pojišťovny změní zásadní pojistné podmínky, můžete smlouvu vypovědět i v jiném časovém období než ve smluvně stanovené výpovědní lhůtě, a to do jednoho měsíce od oznámení změn.
TIP: K přepočítání povinného ručení zkuste naši online kalkulačku povinného ručení. Je zcela nezávazná a okamžitě vám zobrazí aktuální nabídky pojištění spolu s limity a dostupnými připojištěními.
Na co při přepočítání povinného ručení u jiné pojišťovny nezapomenout?
Rozhodně vždy myslete na to, že automobily v provozu nesmí být nepojištěné ani jeden jediný den. Povinná ručení se ale zároveň nesmí překrývat a pojišťovat ve stejný čas jedno vozidlo. Dobře si tedy zrušení původního povinného ručení a přechod k nové pojišťovně naplánujte. Automobily v provozu totiž nejsou pouze ta, co vyjedou na silnice, ale zkrátka všechna, která jsou zapsaná v registru vozidel. Vaše vozidlo zapsané registru tedy nesmíte nechat nepojištěné ani zaparkované. V případě, že byste věděli, že vozidlo již nebudete používat, vyřaďte vozidlo z registru, že jej odhlásíte a vrátíte registrační značky.
Jak byste mohli ještě ušetřit?
Přepočítat povinné ručení vám nepřijde dostatečné pro skutečné ušetření peněz? V tom případě zvažte i možnost sezonního povinného ručení. Sezonní povinné ručení se hodí především těm řidičům, kteří využívají své automobily pouze v určitém období, a celoroční povinné ručení by pro ně bylo zbytečným plýtváním peněz. Při dalším přepočítání povinného ručení tedy zvažte, zdali skutečně jezdíte s vaším vozem celoročně a je pro vás tedy roční povinné ručení optimální.
Na co si dát při přepočítání povinného ručení pozor?
Nechali jste si přepočítat povinné ručení a chcete změnit pojišťovnu? V tom případě nezapomeňte na to, že výpověď musíte původní pojišťovně dodat v písemné podobě a v té správné výpovědní lhůtě dle vaší smlouvy.
Je dobré si rovněž uvědomit, že levnější cena automaticky neznamená lepší pojištění. Při přechodu k nové smlouvě si zkontrolujte pojistné limity, a to že vyhovují vašim požadavkům.
Při přechodu k nové pojišťovně si od staré pojišťovny také vyžádejte potvrzení o bezeškodných měsících tak, abyste u nové pojišťovny mohli získat slevu za ježdění bez nehod, tedy bonusy na povinném ručení.