Nizozemsko není jen země sýrů, tulipánů a Amsterdamu. Turistům nabízí mnohem více ze své bohaté historie a pestré současnosti. Můžete sem vyrazit za přírodou, karnevaly, ale i místními památkami, které sahají až do dob středověku. I když je zemí evropskou, nevyplatí se vám cestovní pojištění do Holandska nesjednávat – EHIC kartička vám totiž vystačí pouze na urgentní lékařskou péči, a tak by se vám například nenadálá bolest zubů mohla značně prodražit.
Holandsko vs. Nizozemsko
Mnoho turistů Nizozemsko mylně označuje za Holandsko. Země je ostatně takto známá po celém světě. Jedná se ale o chybu. Holandskem lze totiž správně označovat pouze dvě z celkem dvanácti provincií, do kterých je Nizozemsko rozděleno. Jsou jimi provincie Severní a Jižní Holandsko. Jelikož je ale název Holandsko všeobecně ustálený, budeme ho dnes používat i my.
Něco málo o Holandsku
Hlavním městem Holandska je Amsterdam, ležící v provincii Severního Holandska. Hlavní výhodou pro turisty vyrážející do Holandska na dovolenou je možnost cestování vlakem. S vlakem se totiž dostanete prakticky všude, přičemž z Eindhovenu (létají sem z Prahy nízkonákladové lety) můžete směrem do hlavního města jezdit zhruba každých patnáct minut.
Historicky bylo Nizozemsko významným hráčem na poli kolonizace, kolem 17. století bylo dokonce tou nejdůležitější obchodní velmocí světa. O první místo se ovšem po celou dobu přelo s Anglií. Po konci druhé světové války však stejně jako Anglie téměř o veškeré své kolonie postupně přišlo. Dnes Holandsku zbyly pouze Nizozemské Antilly.
Samostatnost vyhlásilo Nizozemsko roku 1815 a od té doby bylo jednou z nejpokrokovějších zemí Evropy. I přes svou malou rozlohu hrálo velkou roli v budoucí podobě Evropy, bylo například zakládajícím členem NATO. Během druhé světové války ale zemi na nějaký čas oslabila německá okupace.
Cestovní pojištění Holandsko aneb není radno na něj zapomenout
Pokud jste si již koupili výhodné letenky směr Eindhoven či se vám podařilo ulovit výhodný let i na amsterdamský Schiphol, využijte ušetřených peněz a zainvestujte do dobrého pojištění do Holandska. Líbit by se vám mohlo například cestovní pojištění do Holandska od ČSOB Pojišťovny.
Cestovní pojištění Holandsko od ČSOB Pojišťovny
První výhodou pojištění do Holandska od ČSOB Pojišťovny je sleva ve výši 10% za sjednání cestovního pojištění online. Další výraznou výhodou pojištění do Holandska od ČSOB Pojišťovny jsou samozřejmě jeho limity pojistného plnění a ceny samotného pojištění.
V případě, že byste se jako dospělá osoba do 19 do 69 let, rozhodli vyrazit na tzv. eurovíkend v délce čtyř dnů, vyšlo by vás cestovní pojištění od ČSOB do Holandska na 61 Kč za základní variantu a na 133 Kč nebo 194 Kč za tu rozšířenou.
Základní varianta pojištění do Holandska nabídne klientům pojišťovny pojištění léčebných výloh do 3,5 milionů korun a základní asistenční služby na cestu. První rozšířená varianty nabízí navýšené pojištění léčebných výloh, a to až do 7 milionů korun. Rovněž nabízí pojištění odpovědnosti do 2 milionů korun u majetku a do 4 milionů korun u zdraví. Úrazové pojištění dosahuje 400 tisíc korun a pojištění poškození či krádeže věcí 25 tisíc korun. Nejrozšířenější varianta navýší limity na 15 milionů korun u pojištění léčebných výloh, na 3 miliony korun u pojištění odpovědnosti u majetku a 6 milionů korun u zdraví a u krádeže či poškození na 50 tisíc korun. Doplňkově ale nabídne i pojištění předčasného návratu do 20 tisíc korun a pojištění zpoždění letu či zavazadel do 10 tisíc korun.
Cestovní pojištění Holandsko od Slavia pojišťovny
Pokud byste si rádi prohlédli i jiné nabídky cestovního pojištění, podívejte se na kloub například pojištění do Holandska od Slavia pojišťovny. Cestovní pojištění do Holandska nabízí tato pojišťovna v celkem čtyřech variantách. Můžete si vybírat mezi variantou „Základ“, „Turista“, „Zima“ a „All in“.
Dospělá osoba, která se rozhodla pro čtyřdenní cestu do Holandska, zaplatí za cestovní pojištění od Slavia 44 Kč za variantu „Základ“, 78 Kč za variantu „Turista“, 120 Kč za variantu „Zima“ a 141 Kč za variantu „All in“.
Varianta „Základ“ nabízí pojištění léčebných výloh do 3,5 milionů korun včetně stomatologické léčby do 5 tisíc korun. Varianta „Turista“ nabízí pojištění léčebných výloh do 5 milionů korun, pojištění odpovědnosti do 1 milionu korun, úrazové pojištění do 200 tisíc korun, pojištění zavazadel do 15 tisíc korun celkem i za kus a pojištění ztráty dokladů do 5 tisíc korun. Varianta „Zima“ se hodí především na dovolené na horách a nabídne klientům pojišťovny pojištění léčebných výloh do 10 milionů korun, stomatologickou péči do 10 tisíc korun, pojištění odpovědnosti do 2 milionů korun, úrazové pojištění do 400 tisíc korun a pojištění zavazadel do 15 tisíc korun za kus a 30 tisíc korun celkem.
Nejdražší varianta „All in“ nabízí pojištění léčebných výloh do 10 milionů korun, pojištění odpovědnosti do 2 milionů korun, úrazové pojištění do 400 tisíc korun, pojištění zavazadel do 15 tisíc za kus a 30 tisíc celkem a pojištění ztráty dokladů do 5 tisíc korun.
TIP: Cestovní pojištění Holandsko je v současné době nabízeno celou řadou pojišťoven. Zkuste nezávazně naši kalkulačku cestovního pojištění a vyberte si tu pravou nabídku cestovního pojištění pro vás a vaši rodinu.
Kdy vyrazit do Holandska a kam?
Pokud máte rádi bujaré oslavy jara, vyrazte do Nizozemska na přelomu února a března. Právě v tuto dobu ožívá celá jižní část země a slavnosti se nesou ve znamení bujarých karnevalů. Nejkrásnějšími karnevaly je známé Severní Brabantsko. Běžně zde místní obyvatelé stráví i celý rok přípravou a stavbou alegorických vozů, tvoří bláznivé masky a vyzdobí městskými patrony a barvami všechny bary a ulice. Takové karnevaly můžete vidět na vlastní oči například v Bredě či v hlavním městě Severního Brabantska nesoucí jméno ‚s-Hertogenbosch (zkráceně Den Bosch).
Pokud rádi oslavujete nejen na karnevalech, zamiřte do Holandska i na tzv. Koninginnedag. Dříve byl den oslavy narozenin královny Beatrix 30. dubna, ale s nástupem Viléma Alexandra Nizozemského na trůn byl přesunut na 27. dubna, tedy na den jeho narozenin. Den krále je pro místní státním svátkem, který je typický hlavně velkým množstvím bleších trhů, stánky s jídlem a pitím a velkými koncerty. Hlavním poznávacím znakem tohoto dne je oranžová barva, do které se každý místní v tento den na počest vládnoucí oranžsko-nasavské dynastie obléká.
Nevíte do jakých měst se přesně vydat?
Pokud nevíte, která města stojí za to navštívit, čtěte až do konce.
Breda, Amsterdam, Den Bosch, Kaatsheuvel
Menší město Breda je typickým malebným holandským městečkem v Severním Brabantsku. Najdete zde krásný kostel v centru, ale i mnoho restaurací a barů, kde si po celém dni budete moci odpočinout u večeře s přáteli.
Amsterdam je jako hlavní město pověstné především bujarým a nesvázaným životem, který moc dobře zná jak marihuanu, tak i nechvalnou červenou uličku. Můžete zde ale najít i takové památky jako dům Anny Frankové či navštívit Muzeum voskových figurín Madame Tussaud.
V Den Boschi můžete navštívit místní katedrálu či se projít rozlehlým parkem. V Kaatsheuvelu sice není na první pohled nic zajímavého, zato na druhý vás město rozhodně zaujme – je totiž domovem nejkrásnějšího holandského zábavního parku nesoucí jméno Efteling. Ten je vypracován na motivy evropských pohádek a můžete se s dětmi ubytovat i přímo uvnitř.