Mauricius – ostrov v Indickém oceánu, který spolu s ostrovy Agaléga, Rodrigues a St. Brandon tvoří souostroví nesoucí název Mauricijská republika. Samotný ostrov byl původně pojmenován holandskými mořeplavci po jejich tehdejším oranžském králi a postupně byl jak nizozemskou, tak i francouzskou a britskou kolonií. Pokud učaroval tento třtinový ostrov i vám, nezapomeňte si pro vaši cestu sjednat nejen letenky, ale i cestovní pojištění Mauricius.
Mauricius – ostrov třtiny
Mauricius je jedním z nejbohatších afrických států, přičemž jeho bohatství v posledním desetiletí pomáhají hlavně výdělky z turismu. Dříve ale pocházelo bohatství ostrova především z třtiny. S klesajícími cenami cukru důležitost třtiny pro ekonomiku poklesla a nahradil ji právě turismus.
Ostrov byl historickou zastávkou mořeplavců na cestě do Indie a v 19. století zaznamenal vysoký příliv pracovníků právě odtud. V roce 1968 získal ostrov nezávislost a přestal být součástí Britského království. Mauricius je rovněž historickým domovem ptáka Dodo, známým i pod názvem blboun nejapný. Ten ale na následky vykácení mauricijských mahagonových lesů nenávratně vyhynul.
Turistům ostrov nabízí mnoho atrakcí točících se kolem cukru, rumu či čaje. Turisté ale nesmějí zapomínat, že co se korálů a mušlí týče, je jejich odvoz z ostrova trestný a za vývoz hrozí dokonce i vězení.
Kdy se vyplatí jet na Mauricius?
Na rovníkovém Mauriciu se teplota celoročně drží nad 20 stupni Celsia. Nejteplejší období je ale jednoznačně mezi lednem a dubnem, kdy teploty neklesají pod 30 stupňů Celsia. I přes jeho polohu je ale Mauricius vcelku vlhkým ostrovem – v období dešťů od ledna do února vám na balkoně ručníky neuschnou nikdy. Proto vám doporučujeme volit období od března do dubna, kdy je období dešťů již u konce a teplota oceánu neklesá pod 28 stupňů Celsia.
Mauricius – výběr těch nejzajímavějších míst
Neradi byste celou dovolenou proleželi na lehátku u moře? Máme pro vás pár tipů na výlet po tomto „sladkém“ ostrově.
St. Aubin
St. Aubin, jedna z nejznámějších vil na ostrově, byla postavena roku 1819 a v období své největší slávy byla domovem ředitelů třtinových plantáží. Je součástí tzv. mauricijské čajové cesty. Tato cesta je poznávacím zájezdem po Mauriciu a navštívíte na ní ještě i továrnu na čaj a muzeum čaje Bois Cherry či muzeum historie čaje Domaine des Abineaux. V samotné vile se pak budete moci podívat na to, jak se z třtiny procesuje cukr či rum.
Útes Le Morne Brabant
Ze známého útesu shlížíte dolů na korálový útes a krásné mauricijské pláže. V minulosti skýtal ochranu uprchlým otrokům, kteří zde stavěli osady, a v roce 2008 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Na útes si můžete udělat procházku. Některé cesty jsou lemované pouze pomocnými lany, některé ale vyžadují přímo horolezeckou výbavu. Dobře si tedy rozmyslete, kam sahají vaše síly a zdali chcete dosáhnout vrcholu útesu bez profesionálního doprovodu.
Golfová hřiště
Golfová hřiště na ostrově Mauricius jsou jasným pozůstatkem britských kolonizátorů. Je jich zde skutečně mnoho, a to jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, a obvykle jsou součástí některého z luxusních ostrovních resortů. Hoteloví hosté poté za vstup buď vůbec neplatí či jsou poplatky pouze symbolické. Hlavní výhodou ostrova pro samotnou hru je především celoročně přívětivé počasí. Mezi známá hřiště patří například Le Tousserok, které leží na samostatném ostrově a některé jamky jsou oddělené zátokami. Další hřiště s 36 jamkami (dvě hřiště po 18 jamkách), které splňuje podmínky US PGA a často tak hostí světové jedničky golfu, je hřiště Belle Mare Plage.
Co o Mauriciu říká MZV ČR?
Ministerstvo zahraničních věcí ČR vnímá ostrov jako bezpečnou lokalitu s velmi nízkou kriminalitou. Pro cestu na ostrov potřebujete pouze platný cestovní pas, jelikož od roku 2009 platí mezi EU a Mauriciem dohoda o bezvízovém styku (POZOR – MZV ČR doporučuje si před cestou platnost této dohody ověřit na zastupitelském úřadě ostrova). MZV ČR popisuje autobusovou síť na ostrově jako dobrou a organizovanou a při zápůjčce automobilu připomíná jízdu vlevo.
Pro vstup na ostrov nejsou požadována žádná očkování, ale doporučuje se očkování proti tyfu a tetanu či žloutence typu A a B. Česká republika nemá s Mauricijskou republikou uzavřenou dohodu o bezplatné lékařské péči, a tak je nutné si před cestou sjednat cestovní pojištění Mauricius.
Cestovní pojištění Mauricius od České pojišťovny
Pojištění Mauricius od České pojišťovny nabízí svým klientům možnost volby různě vysokých pojistných limitů. Blíže se na tyto limity pojistného plnění a cenu pojištění Mauricius podíváme v následujících odstavcích.
Cestovní pojištění Mauricius a limity pojistného plnění
Pojištění léčebných výloh můžete v rámci pojištění zvolit ve výši 3 nebo 100 milionů korun. Úrazové pojištění vám poskytne větší rozmezí volby, přičemž můžete volit mezi limitem 200 tisíc/100 tisíc/20 tisíc, 400 tisíc/200 tisíc/nepojištěno a 400 tisíc/200 tisíc/40 tisíc (trvalé následky/smrt úrazem/doba nezbytného léčení). V rámci pojištění odpovědnosti nabízí pojišťovna volbu mezi dvěma limity, a to 2 miliony/1 milionem/500 tisíci a 3 miliony/1 milionem/1 milionem (újma na zdraví/škoda na věci/finanční škoda). Pojištění zavazadel si můžete libovolně zvolit ve výši od 10 do 50 tisíc korun, právní ochranu do 200 tisíc korun a pojištění domácnosti v době nepřítomnosti od 100 do 400 tisíc korun.
Cestovní pojištění Mauricius a jeho cena
Na kolik by dospělou osobu vyšlo pojištění Mauricius na týdenní turistickou cestu?
Volba pojistných limitů:
- pojištění léčebných výloh 100 milionů korun
- úrazové pojištění 200 tisíc/100 tisíc/20 tisíc korun
- odpovědnost za škodu 2 miliony/1 milion/500 tisíc korun
- pojištění zavazadel 10 tisíc korun
- bez právní ochrany a pojištění domácnosti
Při výše uvedené volbě pojistných limitů by cestovní pojištění Mauricius vyšlo na 525 Kč bez slevy, po slevě 52 Kč za sjednání pojištění online, na 473 Kč.
TIP: Zkuste si spočítat cenu vašeho cestovního pojištění na Mauricius s pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění. Naše kalkulačka Vám zcela nezávazně poskytne rychlý přehled o cenách a nabídkách různých pojišťoven.
Cestovní pojištění Mauricius od Direct pojišťovny
Direct pojišťovna nabízí tři různé druhy cestovního pojištění, a to variantu „Mám to nejnutnější“ za 175 Kč, „Dám na doporučení“ za 307 Kč a „Počítám se vším“ za 516 Kč na týdenní dovolenou jedné dospělé osoby.
Cestovní pojištění Mauricius od Direct pojišťovny a limity pojistného plnění
V rámci cestovního pojištění od Direct pojišťovny pak můžete volit výši pojištění léčebných výloh do 3 milionů, 6 milionů či neomezeně. Všechna pojištění pak v sobě zahrnují i akutní zubní ošetření do 30 tisíc korun a fyzioterapii do 150 tisíc korun. Pojištění odpovědnosti pojišťovna nabízí do 25 milionů/10 milionů korun (újma na zdraví/škoda na majetku) a úrazové pojištění od 200 tisíc do milionu korun za trvalé následky a od 100 do 500 tisíc korun za smrt následkem úrazu. U nejdražší varianty pojištění Mauricius budete mít pokryto i zpoždění letu do 2 tisíc korun a právní asistenci do 300 tisíc korun. Doplňkově si můžete připojistit i asistenci vozidla, pojištění vozidla z půjčovny či poškození sportovního vybavení.