Tajuplný ostrov východní Afriky se českým turistům pomalu začíná vkrádat do povědomí. Nejenže je totiž na rozdíl od mnoha jiných afrických států turisticky přívětivý a bezpečný, ale nabízí zcela neotřelé a turisticky nepohlcené pískové pláže, okázalou faunu v podobě pralesa Jozani či možnost pozorování delfínů v přírodě v oblasti Kizimkazi. Pokud vás ostrov uchvátil, nevynechejte ze svých příprav na cestu sjednání cestovního pojištění. V článku si dnes nastíníme nejen něco málo o krásách tohoto autonomního státu, ale povíme si proč je důležité cestovní pojištění Zanzibar mít a co vám na cesty nabídne.
Zanzibar – ostrov nebo souostroví?
Jméno Zanzibar nesou hned dvě části světa. První část, která tento název nese, je ostrov východně od Afriky, který je známý pro své bílé písčité pláže a koření. Druhá část je souostroví sestávající z jižního ostrova Zanzibar a severního ostrova Pemba. Na obou ostrovech žije dohromady kolem jednoho milionu obyvatel, a spolu s pevninskou částí, nesoucí jméno Tanganika, tvoří stát Tanzanie.
Název Tanzanie je složeninou Zanzibaru a Tanganiky, převažujícím náboženstvím je Islám, konkrétně jeho neobvyklá odnož Ibádíja (takto velké zastoupení lze najít už pouze jen v Ománu), a historicky byl stát centrem obchodu. Zanzibar byl totiž i v dávných časech známý pro svou zásobu exotického ovoce jako mango, papáju či avokádo, ale i koření – nejznámější je beze sporu zanzibarský hřebíček. Zanzibar byl v minulosti centrem i v obchodování s otroky, které bylo ale ke konci devatenáctého století ukončeno a zakázáno.
Nejslavnější zanzibarský rodák
Nejslavnějším zanzibarským rodákem přetrvává dodnes Farrokh Bulsara, celému světu známý pod pseudonymem Freddie Mercury z kapely Queen.
Turistika v Tanzanii
Pevninská část Tanzanie celosvětově proslula hlavně svou faunou a florou. Tanzanie totiž disponuje takovými přírodními poklady, jakými jsou rezervace a národní parky Ngorongoro a Serengeti. Mnoho turistů se ale sem vydává zdolávat i nejvyšší africkou horu Kilimandžáro.
Na celou turistiku má značný vliv i přítomnost Islámu jako hlavního náboženství v zemi. Turisté tedy nesmí zapomínat na to, že se všude vyžaduje nošení zahalujícího oblečení a např. homosexualita je zde tvrdě trestána.
Turistika v Zanzibaru
Hlavním lákadlem ostrova Zanzibar je průzračné moře, které jej obklopuje, a bílé písečné pláže. Nadšenci do potápění a šnorchlování si přijdou na své hlavně na východním pobřeží ostrova, které obklopuje bariérový útes a každý si zde může zaplatit i jednodenní kurzy potápění. V Kizimkazi pak turisty uchvátí možnost pozorovat delfíny v jejich přirozeném prostředí.
Stone Town
Město „Stone Town“ v Zanzibaru získalo název díky mnoha kamenným domům, které stojí v centru města. Zdání ale klame – domy totiž nejsou postavené z kamene ale z korálů. Jejich hlavním poznávacím znamením jsou ale i vyřezávané dveře na každém z domů a mnoho malých obchůdků a bazarů se suvenýry a kořením.
Sultánský palác Beit-el-Ajaib
Sultánský palác, také známý jako Dům zázraků, byl v době ukončení stavby tou nejvyšší budovou východní Afriky. Název „Dům zázraků“ si vysloužil díky tomu, že byl první budovou v Zanzibaru, která měla elektřinu a výtah. Sultán před domem nechával připoutaná exotická zvířata a dveře nechal postavit tak široké, aby jimi mohl projíždět na slonovi. V paláci jsou momentálně provozovány výstavy na téma zanzibarské historie a kultury.
Zanzibarské „spice tours“
Turisticky oblíbenou aktivitou jsou tzv. spice tours. Při nich objede skupina turistů několik farem, prohlédne si, jak se pěstují různorodá koření a obvykle si na konci mohou na farmách koření i do zásoby nakoupit. Známý je Zanzibar hlavně kořeními jako hřebíček či vanilka.
Prales Jozani
Prales Jozani je turisticky oblíbenou lokalitou hlavně díky výskytu vzácných opiček gueréz červených. Rovněž se zde můžou turisti kochat pohledem na vzácné mangrovníky, což jsou stromy s prazvláštními kořeny rostoucí v napůl slané a sladké vodě. Do pralesa si můžete vyjít na placenou procházku po vyznačené stezce Pete-Jozani Mangrovy Boardwalk.
Cestování do Zanzibaru pohledem MZV ČR
Ministerstvo zahraničních věcí ČR stejně jako u všech jiných lokací doporučuje turistům registraci v informačním systému DROZD. MZV ČR s ohledem na Tanzanii varuje před nárůstem drobné kriminality. Ta obvykle spočívá v nucených výběrech z bankomatů pod pohrůžkou násilí. Ministerstvo tedy doporučuje platit především v hotovosti či omezit možnost výběrů ve vašich platebních kartách. V Tanzanii jsou taktéž obvyklé časté výpadky proudu a kohoutková voda není pitná.
Vízum lze vyřídit buď na některém z hraničních přechodů, nebo předem na Velvyslanectví v Berlíně. Za vyřízení zaplatíte 50 Euro, přičemž při požadavku na zpracování požadavku tentýž den si připlatíte 20 Euro navíc. Pro úspěšný vstup do země s sebou také musíte mít cestovní pas, který má platnost delší o více než 6 měsíců ode dne vašeho plánovaného pobytu v Zanzibaru.
Vyplatí se cestovní pojištění Zanzibar?
Bezpečnostní situace v Zanzibaru je poklidná a dlouhodobě jednou z nejstabilnějších na africkém kontinentě. I přesto bychom vám ale doporučili si cestovní pojištění do Zanzibaru sjednat, a to nejen proto, že se jedná o zcela odlišnou zem, co se do zvyklostí a tradic týče, ale především kvůli tomu, že byste mohli zdánlivá rizika cestování po ostrově, potápění ale i plavání opomenout či považovat za nedostatečně důležitá.
Cestovní pojištění Zanzibar od ČPP
Pojišťovna ČPP nabízí tři rozdílné varianty cestovního pojištění, a to cestovní pojištění ČPP SPORO, STANDARD a KOMPLET. Cestovní pojištění Zanzibar se pak v těchto variantách odlišuje výší pojistných limitů a tím pádem i cenou. Varianta SPORO nabízí pouze pojištění léčebných výloh, varianta STANDARD pojištění léčebných výloh doplňuje o pojištění odpovědnosti a varianta KOMPLET zahrnuje vše předešlé a navíc k tomu nabízí i pojištění zavazadel a úrazu.
Cestovní pojištění Zanzibar od ČPP aneb výše pojistných limitů
V rámci pojištění léčebných výloh od ČPP můžete vybírat z pojistných limitů od 2,5 milionů korun v rámci varianty MINI až do 10 milionů korun v rámci varianty MAXI PLUS. Pojištění odpovědnosti dosahuje v případě újmy na zdraví 1,5 až 5 milionů korun a v případě újmy na majetku 300 tisíc až 1,3 milionu korun. Pojištění úrazu pojišťuje trvalé následky dospělého od 200 tisíc do 1 milionu korun.
TIP: Balíte si kufry do Zanzibaru, ale cestovní pojištění vám stále ještě chybí? Srovnejte ty nejzajímavější nabídky na trhu v naší kalkulačce cestovního pojištění a vyberte si pro vás tu nejlepší nabídku.
Cestovní pojištění Zanzibar od ČPP a jeho cena
Jedna dospělá osoba cestující do Zanzibaru na turistickou týdenní dovolenou zaplatí za cestovní pojištění Zanzibar v rámci varianty komplet 184 Kč. ČPP ale při sjednání cestovního pojištění online nabízí 20% slevu, a tak pojištění vyjde na 147 Kč celkem.
Takto drahé pojištění v sobě zahrnuje pojištění léčebných výloh do 2,5 milionů korun, pojištění odpovědnosti do 1,5 milionu korun při újmě na zdraví a do 300 tisíc korun při újmě na majetku. Pojištění úrazu dosahuje výše 100 tisíc korun v případě smrti a 200 tisíc korun v případě trvalých následků. Co se zavazadel týče, ty pojištění kryje do výše 15 tisíc korun, přičemž pojišťuje jedno do maximální výše 10 tisíc korun. Pro navýšení pojistných limitů nabízí pojišťovna možnost sjednat např. variantu LIMIT PLUS, která výše zmíněné limity navýší.