Potápění je tajuplný sport, který čím dál více získává na popularitě. Vysoká škola ekonomická v Praze nabízí studentům kurzy sportovního potápění, Univerzita Karlova má dokonce svůj vlastní potápěčský klub DEEP BLUE. Pokud jste i vy propadli potápění a rozhodli jste se objevovat podmořské hlubiny i mimo Českou republiku, zvažte nejen samotné cestovní pojištění na vaši cestu, ale i cestovní pojištění na potápění. Pojištění na potápění totiž není automaticky zahrnuto v základním cestovním pojištění, a proto by se na vás pojistné limity v případě podmořského úrazu nemusely vztahovat.
Nejlepší destinace na potápění
Zvládli jste potápěčské zkoušky, jste držitelem certifikace CMAS (mezinárodní potápěčská organizace) a teď chcete vyrazit na cestu za těmi nejkrásnějšími potápěčskými destinacemi světa? Tak to pro vás máme pár tipů.
Velký bariérový útes
Velký bariérový útes se nachází u pobřeží Austrálie a měří více jak dva tisíce kilometrů. Je to jeden z nejkrásnějších přírodních jevů, ale stejně jako celou přírodu i tento ohrožuje globální oteplování. Příliš vysoká teplota vody totiž nejen celý ekosystém kolem bariérového útesu narušuje, ona jej i postupně ničí. Přestože se celý útes neustále zvětšuje a roste, zároveň jej příliš teplá voda zabíjí a celý bariérový útes bělá.
Rudé moře
Rudé moře je přístupné z Afriky a Arabského poloostrova. Nejznámější je ale pro nadšené potápěče část moře přístupná z Egypta, a to proto, že skýtá nejvíce podmořských krás a živočichů. Potápěči se zde můžou pod mořskou hladinou setkat se žraloky, ale i se potopit k několika vrakům lodí a řádně je prozkoumat.
Havaj
Jedná se sice o jednu z těch dražších potápěčských destinací, zato o jednu z těch nejkrásnějších. Samotný ostrov pak nabízí turistům mnoho vyžití – můžou se zde naučit nebo se alespoň podívat na prastaré bojové umění Kapu Kuialua či si zatančit v rytmu havajských písní tradiční tanec hula hula.
Potápěčské zkoušky
Potápění není sportem, který by si mohl dovolit provozovat každý laik. Nezkušení potápěči potřebují buď zkušený doprovod, který dosáhnul certifikace, která umožňuje provázet nezkušené potápěče pod hladinou, nebo si sami projít tréninkem.
Certifikaci CMAS můžete získat v několika stupních. Zkušení potápěči, kteří jsou schopni doprovázet ostatní pod hladinu a vést je, mají obvykle CMAS P*** a vyšší kvalifikaci, přičemž začátečníci začínají na stupni kvalifikace CMAS PD. S certifikátem CMAS PD se můžou začátečníci potápět do 12 metrů s doprovodem.
Jaké cestovní pojištění na potápění se vyplatí?
Cestovní pojištění potápění není součástí základního cestovního pojištění. Pojišťovny totiž vnímají potápění jako sport, který není rekreační a jeho rizikovost je oproti běžným rekreačním sportům vyšší. Pokud jste se tedy pro pojištění potápění rozhodli, mějte na paměti, že je při sjednávání cestovního pojištění na vaši cestu obvykle nutné zaškrtnout kolonku rizikových sportů, které potápění zahrnují.
Cestovní pojištění potápění od ČSOB
Jednou z pojišťoven, která je ochotna vám sport potápění pojistit, je pojišťovna ČSOB. I u cestovního pojištění ČSOB ovšem platí pravidlo, že potápění není zahrnuto mezi rekreační sporty. Mezi rekreační sporty, které je ČSOB ochotna pojistit a zároveň jsou příbuzné s potápěním, je šnorchlování. Do rizikových sportů pak patří potápění do hloubky 40 metrů a to výhradně za pomoci dýchacích přístrojů. Mezi nepojistitelné sporty pak pojišťovna zahrnuje tzv. freediving, což je volné potápění bez dýchacích přístrojů, potápění do větší hloubky jak 40 metrů či veškeré potápěčské sporty, které provádí jedinec na profesionální úrovni. Pokud se tedy připravujete na potápěčské závody, nevztahuje se pojištění nejen na samotný závod, ale i na přípravu na něj.
Pojištění na potápění a jeho výhody
Stejně jako u běžného cestovního pojištění od ČSOB i u sjednání doplňkového připojištění rizikových sportů obdržíte 10% slevu za sjednání pojištění online. Hlavní výhodou celého pojištění je možnost zvolit si výši pojistných limitů až do 15 milionů korun a volit si mezi rekreačními, zimními a rizikovými sporty.
Cestovní pojištění na potápění po světě – cena
V případě, že jste se jako dospělí jedinci rozhodli vyjet na týdenní dovolenou do zahraničí mimo Evropu a kde se hodláte věnovat sportu, máte u ČSOB možnost vybírat si z několika druhů pojištění. V případě, že zůstanete u šnorchlování cena cestovního pojištění od ČSOB začíná již na 107 Kč včetně 10% slevy a pojistný limit dosahuje 3,5 milionů korun. Při volbě limitu 15 milionů korun vyjde pojištění na 586 Kč.
V případě, že se rozhodnete potápět, musíte při sjednávání pojištění zaškrtnout i variantu rizikových sportů. Základní varianta pojištění s limitem pojištění léčebných výloh ve výši 3,5 milionů korun vás vyjde na 422 Kč, při limitu 7 milionů korun na 649 Kč a při limitu 15 milionů korun na 945 Kč.
TIP: Nevíte si rady se sjednáním vašeho cestovního pojištění? Přečtěte si další články na téma cestovního pojištění nebo využijte naši kalkulačku a srovnejte si ceny cestovního pojištění na českém pojišťovnickém trhu.
Cestovní pojištění na potápění po Evropě – cena
Cestovní pojištění potápění po Evropě vás vyjde podstatně levněji, než pojištění potápění po světě. Při volbě rekreačních sportů při sedmidenní dovolené dospělého cestovatele začíná cena základního cestovního pojištění na 107 Kč a při limitu 15 milionů korun vyjde na 340 Kč.
Při volbě rizikových sportů vás přijde cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh do 3,5 milionů korun na 195 Kč, do 7 milionů korun na 347 Kč a do 15 milionů korun na 504 Kč.
Cestovní pojištění potápění od Allianz
Další pojišťovnou na českém pojišťovnickém trhu, která nabízí pojištění potápění je pojišťovna Allianz. Ta stejně jako ČSOB dělí sporty do tří různých kategorií podle rizika a pojistitelnosti. Do základních sportů jako u ČSOB patří opět šnorchlování jako nejméně rizikové z podvodních sportů, do rizikových sportů se pak řadí potápění do 40 metrů (v případě dostatečné certifikace) a mezi nepojistitelné sporty pojišťovna zařadila opět freediving, potápění se žraloky a pod ledem či potápění do větší hloubky než 40 metrů.
Cestovní pojištění na potápění po světě a jeho cena
Při volbě pojištění cestovního pojištění Allianz Svět s USA se pojištění dělí na tři varinty, „Základ“, „Optimal“ a „Exkluziv“. U všech stojí připojištění rizikových sportů 249 Kč a nabízí pojistné limity léčebných výloh do 3 milionů korun, ale i neomezený limit u obou rozšířených variant. Dohromady s připojištěním vás pak pojištění vyjde na 1140 Kč u varianty „Základ“, 1428 Kč u varianty „Optimal“ a 1798 Kč u varianty „Exkluziv“.
Cestovní pojištění na potápění po Evropě a jeho cena
Při sedmidenní cestě po Evropě, na které se jako dospělý pojištěnec rozhodnete potápět, vydáte za připojištění rizikových sportů 154 Kč u každé varianty. Varianta „Základ“ vám nabídne pojištění léčebných výloh do 3 milionů korun a dohromady s připojištěním stojí 412 Kč, varianta „Optimal“ a „Exkluziv“ nabízí obě neomezené pojištění léčebných výloh a vyjdou s připojištěním na 532 Kč a 684 Kč u nejrozšířenější varianty „Exkluziv“.