Zelená karta ve vašem autě slouží jako mezinárodní potvrzení o sjednání pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy povinném ručení. Tento doklad je vám vydán pojistitelem, a to buď v elektronické podobě při sjednání povinného ručení online, nebo později i v originále na zeleném tiskopise.
Jaké náležitosti musí mít zelená karta u povinného ručení?
Zelená karta povinného ručení musí mít tyto náležitosti:
Název
Mezi základní náležitosti každé zelené karty patří její oficiální název „Mezinárodní automobilová pojišťovací karta“ a údaj o tom, kdo vydání zelené karty povolil, což je na území České republiky vždy Česká kancelář pojistitelů (ČKP).
Pozor! Od 1.7. se zelená karta oficiálně mění na tzv. bílou kartu.
Kód země a kód pojistitele
Dále je důležité, aby zelená karta v autě obsahovala kód země, kde byla vydána (Česká republika) a kód pojistitele neboli kód pojišťovny, se kterou jste povinné ručení sjednali.
Sídlo, zástupci pojišťovny, asistenční služby
Dalšími formálními náležitostmi jsou informace o názvu, sídle a zástupci pojišťovny, včetně kontaktu na asistenční službu.
Kromě identifikace pojišťovny, si vždy raději zkontrolujte, zdali je na zelené kartě správně uvedeno i číslo pojistné smlouvy, neboť v případě pojistné události je zásadní, aby asistenční služba pojišťovny mohla dle čísla smlouvy vaše pojištění dohledat.
Zelená karta a datum platnosti
Taktéž mějte na paměti, že i v případě sjednání povinného ručení na dobu neurčitou, má zelená karta určité datum platnosti, jež je na ní uvedeno. Propadlá zelená karta sice automaticky neznamená zrušení povinného ručení, avšak je nutné mít ve vozidle vždy kartu platnou. Pokud jste zjistili, že Vám již zelená karta propadla, musíte neprodleně navštívit pobočku Vaší pojišťovny, kde Vám vydají novou. V této souvislosti pamatujte na to, že bez platné zelené karty nesmíte s vozidlem vyjet na vozovku!
Identifikace
Na zelené kartě je dále nutná identifikace pojištěného vozidla, to jest uvedení jeho značky a modelu, druhu vozidla, registrační značky vozidla či jeho VIN. Kromě vozidla, se v zelené kartě specifikuje i samotný pojistník, zelená karta obsahuje jeho jméno a adresu.
Nevíte, co je to VIN a kde ho hledat?
VIN, celým názvem Vehicle Identification Number, je číselný kód, který byl přidělen každému motorovému vozidlu. Jedná se o 17 znaků, které jsou pro každé vozidlo zcela unikátní, a tak lze za jejich pomoci dohledat např. historii vozidla, a tím pádem odhalit případné nekalé praktiky u prodejců ojetých vozidel. VIN slouží nejen pro potřeby výrobce, který při zjištění závady může svolat ke kontrole konkrétní vozidla, ale i pro potřeby vlastníka, který jej může v případě krádeže vozu použít jako identifikátor.
Celý kód se skládá z kódu výrobce, který dle používané normy ISO 3779:2009 tvoří první tři znaky a určuje, kým a kde bylo vozidlo vyrobeno. Po kódu výrobce následuje popisný kód vozidla udávající konkrétně vyrobený model. Poslední znaky tvoří jedinečné číslo vozidla, tzv. VIS – Vehicle Identifier Section, které představuje unikátní číslo přiřazené automobilu při výrobě.
VIN kód najdete ve vašem osvědčení o registraci vozidla, známém jako malý technický průkaz, a v osvědčení o registraci vozidla II, známém jako velký technický průkaz. VIN ale najdete i na samotném vozidle, jelikož jej každý výrobce nechává vyrážet přímo do karoserie.
Kde všude je zelená karta platná?
Mezi nejdůležitější charakteristiky každého pojištění patří jeho územní platnost. U povinného ručení je teritoriální rozsah pojištění stanoven dle Vyhlášky Ministerstva vnitra a pojistných podmínek pojistitele.
Státy, pro které je zelená karta v autě platná, jsou na ní vždy vyjmenovány. Pokud je však na vaší zelené kartě rozeznávací značka daného státu přeškrtnuta, znamená to, že povinné ručení na území daného státu neplatí.
Zelená karta územní platnost
Mezi platné státy zpravidla patří členské státy Evropské Unie a další státy z již výše zmíněné vyhlášky Ministerstva vnitra:
Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Černá hora, Chorvatsko, Monako, San Marino, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina a Vatikán. Mezi státy, kde může dodatečně povinné ručení platit, patří například Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko, nebo Tunisko.
Zelená karta v zahraničí mimo územní platnost
Pokud hodláte cestovat do země, kde je vaše zelená karta neplatná, musíte si obvykle při vjezdu do dané země sjednat takzvané hraniční pojištění, které povinné ručení v tomto ohledu do jisté míry nahrazuje. Stejně tak je hraniční pojištění nutné pro všechny zahraniční řidiče cestující do České republiky bez platné zelené karty. Hraniční pojištění lze sjednat u České kanceláře pojistitelů, přičemž za jízdu bez pojištění hrozí cizinci při silniční kontrole pokuta. Policie ČR v takovém případě neumožní vozidlu pokračovat v jízdě bez zaplacení trojnásobné částky pojistného (nejméně 10 000 Kč).
Kdy dostanu zelenou kartu při online sjednání povinného ručení?
Při využití naší online kalkulačky povinného ručení, je vám zelená karta k tomuto pojištění ihned zaslána v elektronické podobě na váš email.
Tento elektronický doklad má pouze dočasnou platnost a můžete si jej vytisknout a využívat, dokud vám poštou nedorazí již oficiální originál zelené karty od pojistitele.
Originál zelené karty zpravidla obdržíte během několika pracovních dní na vám určenou adresu v pojistné smlouvě.
Tento postup je obvykle mírně odlišný u pojišťovny Kooperativa a pojišťovny ČSOB.
U Kooperativa pojišťovny obdržíte originál zelené karty až po připsání platby za povinné ručení na účet pojišťovny.
Co se týče pojišťovny ČSOB, zde je k obdržení originálu nutné pojistiteli nejdříve zaslat vámi podepsaný originál pojistné smlouvy.
Dočasná zelená karta
Kromě již námi zmíněného případu u sjednání povinného ručení online, se dočasná zelená karta povinného ručení vydává i v případě, kdy potřebujete mít platné povinné ručení při převozu auta ze zahraničí do České republiky.
Tato dočasná zelená karta má zpravidla omezenou platnost a musí být co nejdříve nahrazena originálním dokladem povinného ručení.
Musí být zelená karta stále v autě?
Jelikož se jedná o jediný doklad, který oficiálně a na mezinárodní úrovni potvrzuje sjednání povinného ručení, je nutné mít jej stále u sebe ve vozidle.
Originál nebo duplikát?
Upřesnění, zdali vozit originál zelené karty povinného ručení nebo duplikát zelené karty není v zákoně přesně specifikováno.
Jedinou povinností řidiče je mít zelenou kartu řádně vytištěnou a platnou se všemi náležitostmi.
Obecně je však lepší vozit originál zelené karty, protože duplikát slouží k jiným účelům viz. popsáno níže.
Musí být karta opravdu vytištěná na zeleném papíře?
Pokud si sjednáte povinné ručení online obvykle obdržíte kopii zelené karty na email, abyste mohli ihned vyjet na silnici.
V takovém případě není povinnost mít zelenou kartu vytištěnou na zeleném papíře. Respektive zákon nijak nespecifikuje barvu této listiny. Samotný originál zelené karty od pojišťovny je však vždy v zelené barvě.
Co když zelenou kartu zapomenu doma?
Pokud byste vyjeli na pozemní komunikaci bez zelené karty, ačkoliv byste pojištění měli sjednané, právně se jedná o přestupek a Policie vám může při silniční kontrole uložit pokutu až do výše 3000 Kč.
Duplikát
Kromě samotného originálu zelené karty doporučujeme požádat pojistitele o vystavení duplikátu zelené karty, a to obzvláště při cestě do zahraničí. Důvod k tomu je jednoduchý, v případě, že v zahraničí způsobíte dopravní nehodu, můžete mít povinnost zelenou kartu odevzdat místní policii.
V případě odevzdání originálu zelené karty byste tak neměli platné potvrzení o povinném ručení na zpáteční cestu.
Ztráta zelené karty co dělat?
Jelikož za jízdu bez platného potvrzení hrozí pokuta od policie, je ztráta zelené karty, obzvláště bez duplikátu, velmi nepříjemnou záležitostí pro všechny řidiče.
Co tedy dělat, pokud jste kartu ztratili?
Po zjištění ztráty se musíte ihned dostavit na nejbližší pobočku vaší pojišťovny. Pamatujte, že bez zelené karty byste neměli na pozemní komunikaci s vaším vozidlem vůbec vyjet, proto je lepší využít městské hromadné dopravy, či někoho poprosit, aby vás svým autem do pojišťovny zavezl.
Nahlášení ztráty
V příslušné pojišťovně vše na místě nahlásíte a předložíte dokumenty související s pojištěním (pojistnou smlouvu, doklad o zaplacení).
Dále se musíte jako pojistník identifikovat svými osobními doklady a poté vám bude nová zelená karta vydána na počkání. Ztráta zelené karty tedy není nic, čeho byste se měli obávat, jelikož vše lze zařídit velmi rychle a přímo na místě ve vaší pojišťovně.
Změna údajů na zelené kartě
Každá změna, která by se promítla do vaší pojistné smlouvy, a tedy i do zelené karty, musí být vždy nahlášena vaší pojišťovně.
Je tomu tak proto, že údaje na zelené kartě musí za každých okolností být v souladu se skutečností, v opačném případě by likvidace pojistných událostí a s ní spojená výplata příslušného pojistného plnění byla velmi obtížná. Mezí údaje, jejichž změnu musíte vždy nahlásit, patří například změna jména, adresy či změna registrační značky.
Po informování pojistitele by vám měla být co nejdříve vydána nová zelená karta, a to zcela zdarma.
Vydání nové zelené karty povinného ručení
Každá pojišťovna si proces vydání nové zelené karty sice upravuje sama ve svých pojistných podmínkách k povinnému ručení, avšak obecně lze říci, že vám nová zelená karta musí být vydána vždy, ať již se jedná o změnu vašich údajů či údajů o vozidle, ztrátu zelené karty či její odcizení.
Jedním z více frekventovaných případů, je vydání nové zelené karty v případě, že své pojištění prodlužujete. Neboť i když je povinné ručení samo o sobě sjednáváno na dobu neurčitou, platnost zelené karty je vždy omezena na určité období. Zde tedy s vypršením platnosti staré zelené karty a úhradou dalšího pojistného období, obdržíte kartu zcela novou.
Kdo si nemusí sjednávat pojištění odpovědnosti?
Ne všechna vozidla, která mají mít zelenou kartu, mají zároveň povinnost si sjednávat pojištění odpovědnosti na území České republiky. Existují totiž i výjimky z této povinnosti, a konkrétně se o nich zmiňuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, § 5 o výjimkách z pojištění odpovědnosti.
§ 5 tohoto zákona udává tři hlavní případy, kdy nemají vlastníci těchto vozidel povinnost sjednávat si na území ČR povinné ručení. V prvním případě se jedná o řidiče zahraničních vozidel, kteří mají zahraniční povinné ručení, nebo jim za pojištění ručí zahraniční kancelář pojistitelů. Dále se jedná především o vozidla integrovaného záchranného systému nebo o vozidla provozována takovými orgány, jakými jsou BIS, GIBS či Vojenské zpravodajství. V obcích se také jedná o vozidla provozována sbory dobrovolných hasičů. Jak vozidlům integrovaného záchranného systému, tak i vozidlům výše zmiňovaných orgánů, vydává zelenou kartu ministerstvo a tomu ji musí také v případě ukončení výjimky vrátit a sjednat vozidlu pojištění odpovědnosti.