Rádi byste si pořídili nový automobil, ale momentálně nemáte dostatek hotovosti? I na takovou situaci jsou takové společnosti jako Volkswagen Financial Services také známý jako ŠkoFIN, Auto Jarov či KIA připraveny. Po roce 1989 se totiž na českém trhu objevil nový finanční produkt, a to možnost pořídit si vaše nové auto na leasing. Jelikož se cena nových automobilů neustále zvedá, mnoho lidí si jej nemůže pořídit ihned. I proto se poptávka po tomto novém finančním produktu neustále zvedá a mnoho lidí si namísto koupě raději zvolí možnost pořídit auto na operativní leasing či finanční leasing, popřípadě koupí auto na úvěr.
Auto na leasing aneb jaké existují druhy leasingu?
Mezi širokou veřejností jsou známé dva základní druhy leasingu, a to možnost využívat auto na operativní leasing nebo na tzv. finanční leasing. V obou případech se jedná o finanční produkt, který vám pomůže s financováním movité věci, což je v tomto případě nový automobil.
Auto na operativní leasing
Při operativním leasingu klient využívá movitou věc za předem dané, obvykle měsíční, splátky, přičemž na konci splátkového období navrátí movitou věc do rukou leasingové společnosti, která je po celou dobu pronájmu věci jejím majitelem.
Auto na finanční leasing
Při finančním leasingu klient rovněž platí předem stanovené měsíční splátky, ale na rozdíl od operativního leasingu, se movitá věc po splacení poslední splátky stane majetkem klienta.
Snížené riziko pro leasingovou společnost
Výhodou pro klienta je nižší finanční zatížení, než při koupi movité věci v hotovosti. Zato tou hlavní výhodou pro leasingovou společnost je velmi nízké riziko nesplácení splátek ze strany klienta. Za prvé se můžou klienti před nemožností splácet své závazky pojistit a ochrání tak i leasingovou společnost. Za druhé je movitá věc po celou dobu trvání leasingu majetkem leasingové společnosti a v případě nesplácení movité věci klientem může využít §207 trestního zákoníku „Neoprávněné užívání cizí věci“. Ten říká, že v případě užívání cizího motorového vozidla, dotyčnému hrozí až dva roky za mřížemi nebo zákaz činnosti. Ve vztahu k výšce škody se odnětí svobody může vyšplhat dle §207 trestního zákoníku až na pět let.
Co je to zpětný leasing?
Leasing na auto nemusí být pouze operativní či finanční. V ojedinělých případech lze například využít i tzv. zpětného leasingu. Ten spočívá v tom, že movitou věc klient prodá leasingové společnosti. Tím získá hotovost a zároveň může začít vozidlo splácet pomocí leasingu leasingové společnosti. Jakmile klient všechny splátky zaplatí, stane se movitá věc opět jeho majetkem.
V čem spočívá operativní leasing?
V úvodu jsme se již seznámili s principem operativního leasingu, konkrétně s tím, že auto na operativní leasing můžeme využívat při splácení měsíčních splátek leasingové společnosti, ale po poslední splátce opět připadne automobil společnosti a my jej musíme v řádném stavu vrátit.
Pro koho je vhodný?
Operativní leasing je tedy vhodný spíše pro klienty, kteří preferují jezdit s novějšími vozy, které si ale nemůžou například každé tři roky nanovo kupovat za svou hotovost.
Výhody operativního leasingu
Výhodou pro klienty u tohoto finančního produktu je především fakt, že veškeré nebezpečí škody na voze přebírá leasingová společnost. Společnost rovněž přebírá náklady na údržbu. Některé společnosti dokonce nabízí tzv. full-service leasing, který spočívá nejen v garantování převzetí nákladů za veškerou technickou údržbu v podobě paliva, pravidelného servisu a oprav, ale i v převzetí veškerého administrativního zajištění vozidla, jakým jsou pojištění či vedení knihy jízd.
Splátky
Do výše splátek operativního leasingu se promítá mnoho věcí včetně celkového stavu vozidla ale i například samotný rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou automobilu.
V čem spočívá finanční leasing?
Auto na leasing si rovněž můžete pronajmout za pomoci tzv. finančního leasingu. Na rozdíl od operativního leasingu se na konci pronájmu vozidla stanete jeho majitelem.
Nevýhody finančního leasingu
Výhodou finančního leasingu je pro leasingovou společnost to, že zodpovědnost za stav automobil nese klient. Jako uživatel vozu financovaného přes finanční leasing je tedy odpovědnost za údržbu, ale i takové situace jako poškození automobilu, na vás.
Co říká o finančním leasingu 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů?
Zákon o daních z příjmu pojednává o leasingu v §21d Obecná společná ustanovení o finančním leasingu. Paragraf se zmiňuje především o tom, že vlastnictví je po skončení splátkového období převedeno do vlastnictví nájemce.
Minimální doba finančního leasingu
V rámci finančního leasingu se musí také splnit tzv. minimální doba, která se rovná minimální době odpisování hmotného majetku. Je tedy nutné zjistit si odpisovou skupinu movité věci. U vozů se jedná o druhou skupinu, tudíž je odpisová doba 60 měsíců. Doba se v případě finančního leasingu ale o celých 6 měsíců zkrátí na 54 měsíců.
Pokud nedojde k převodu vlastnictví na konci splátkového období či je finanční leasing ukončen dříve, než před minimální dobou, považuje jej zákon o daních z příjmů za nájem.
Auto na operativní leasing vs. auto na finanční leasing
Nevíte, jaký leasing na auto si zvolit? Podívejte se především do vašeho daňového přiznání. V případě operativního leasingu máte totiž možnost si celou splátku daňově odepsat, jelikož je tento finanční produkt považován za službu. V případě finančního leasingu můžete naopak využít možnosti zrychleného odpisu automobilu.
Administrativní zátěž
Operativní leasing vám rovněž pomůže se snížením administrativní zátěže, jelikož se o auto nebudete muset v této oblasti starat a veškerá odpovědnost zůstane na bedrech leasingové společnosti.
Finanční zátěž
Finanční leasing vám naopak pomůže snížit finanční zátěž, kterou rozloží pro vás do snesitelnějšího časového období. Tento finanční produkt rovněž garantuje neměnnou úrokovou sazbu a jako klient leasingové můžete společnosti sjednávat mnohem výhodnější doplňková pojištění k vozidlu.
Jak se odlišuje leasingový podnájem od ostatních druhů leasingu?
Výše zmíněné druhy leasingu se vždy odehrávají mezi dvěma stranami, konkrétně mezi klientem a leasingovou společností. Leasingový podnájem se od ostatních druhů leasingu odlišuje tedy tím, že do této interakce vstupuje ještě tzv. třetí osoba. Klient leasingové společnosti má totiž za určitých podmínek v mimořádných situacích možnost pronajmout svůj pronajímaný vůz třetí osobě. Může takto učinit například v případě nevyužívání vozu během zimy apod. Auto na leasing je ale stále v majetku leasingové společnosti, avšak klient dočasně přenese prospěch z pronájmu na třetí osobu.
Auto na úvěr
Leasing není jedinou cestou jak získat vozidlo bez potřebné hotovosti. Jako nový kupce vozidla totiž můžete pro financování zvolit i úvěr na auto. Auto na úvěr má oproti leasingům několik výhod a odlišností.
Úvěr na auto má jednu velkou výhodu oproti leasingům, a to konkrétně takovou, že jste ihned majitelem nového vozidla a pouze máte povinnost váš dluh splatit. Na rozdíl od leasingů rovněž máte v případě úvěru možnost zbytek celé dlužné částky doplatit najednou.
Úvěr na auto a jeho nevýhody
Nevýhodou ale zůstává, že často musíte v případě úvěru ručit právě svým novým vozidlem. O to byste tedy mohli nesplácením velmi snadno přijít.
Na čem závisí cena leasingu?
Cena leasingu bude záviset samozřejmě na úrovni samotného vozidla. Pokud se spokojíte s menšími a míň kvalitními vozy, bude tomu odpovídat i snížení ceny samotného leasingu.
Nižší cena leasingu = vyšší spoluúčast
V případě, že byste chtěli vybírat co nejnižší leasing, je nutné se srovnat s tím, že budete muset při nižší ceně nést vyšší podíl na případné spoluúčasti v rámci havarijního pojištění k vozidlu.
Naježděné kilometry
Cenu leasingu můžete spolehlivě ovlivnit i množstvím ujetých kilometrů. V případě, kdy si zvolíte nízký roční limit, bude i cena leasingu nižší. Dávejte ale pozor na to, že za každý kilometr nad limit budete poté muset doplácet náhradu leasingové společnosti.
Kdo s vozem jezdí?
Cenu ovlivní také to, kdo s autem bude jezdit. Pokud se bude jednat pouze o vás a vaši rodinu, bude limit nižší, než když budete chtít auto zapůjčovat k ježdění i vašim přátelům.
Na kolik peněz vás může leasing doopravdy vyjít?
V případě, kdy najedete s vaším vozem do 20 tisíc km za rok, budete chtít do leasingu zahrnout dálniční známku, povinné ručení, havarijní pojištění, servis a případnou silniční daň, můžete počítat s počáteční cenou operativního leasingu od 5 tisíc korun na měsíc. V případě tzv. full-service se ceny pohybují už od 5,2 tisíc korun a výše. Doporučujeme vám si tedy předem rozmyslet, co od leasingu očekáváte a kolik jste za něj ochotni zaplatit.