Co je to vlastně geocaching?
Co si vlastně pod pojmem geocaching představit? Nejlépe se dá tento koníček popsat jako turistika s malým bonusem navíc v podobě ulovené kešky. Přestože je keška cílem každého lovu, prvotní ideou, která stála za celou touto aktivitou, bylo objevování nových míst, na která by se člověk sám od sebe nepodíval. I proto kešky nenajdete jen tak položené na ulici, ale musíte si za nimi dojít do kopce, někam slézt či zdolat neobvyklý terén. Spolu s keškou Vás pak čeká objev nové části Vašeho města, neobvyklý a krásný výhled do přírody nebo i „pouze“ nové místo, kam se můžete čas od času zajít zrelaxovat. Díky narůstající popularitě této dobrodružné hry ale přestává jít jen o pouhé nalézání kešek a nových zajímavých míst, ale často i o seznámení se s novými lidmi v podobě dalších keškařů či běžných „mudlů“ (kolemjdoucí, co se hry neúčastní).
Samotné cache jsou díky celosvětovému pokrytí, výjimku tvoří pouze Severní Korea, ukrývané hráči prakticky na všech turistických, ale i atypických neturistických destinacích.
Nutné vybavení pro geocaching
Pro samotný lov jsou důležité dvě základní věci. První je připojení k internetu. Jelikož se jedná o online komunitu lidí hrajících po celém světě, je připojení nezbytné nejen k registraci a prvnímu přihlášení, ale i k průběžným updatům svého hráčského profilu a možnosti sledovat svůj, ale i například cizí, pokrok v lovu. Druhou důležitou věcí, bez které se hry sice účastnit dá, ale nedoporučuje se to, je GPS. Kešky lze najít i bez vlastnictví GPS například pomocí vytištěné mapy, ale díky nynější přesnosti GPS souřadnic, lze tradiční kešku v terénu najít do přesnosti několika metrů. Hru po stránce funkčnosti GPS zaštiťuje společnost Groundspeak, od které hráči můžou rovněž nakupovat např. speciální trackovatelné sady kešek s unikátními kódy.
Co jsou to cache, neboli kešky?
Cache, neboli keška, je rozdílně veliký poklad, uschovaný na různorodých lokacích, který se snaží v rámci hry lovci najít. Některé obsahují pouze logbook, do kterého se každý hráč zapisuje, některé obsahují předměty od ostatních lovců, které si v určitých situacích můžete odnést.
Druhy cache (kešek)
Co se typů kešek týče, existuje hned několik druhů. Nejzákladnějším typem, který je nejsnadnější k nalezení, jsou tzv. tradiční kešky. Tyto kešky jsou uloženy na přesných souřadnicích a jsou snadno dohledatelné za pomoci malého GPS zařízení. Z těchto kešek si obvykle můžete odnést tolik věcí, kolik jste schopni nahradit. Platí pravidlo, že raději než abyste snížili hodnotu kešky tím, že byste si odnesli cenný kousek a nahradili ho něčím s výrazně menší hodnotou, nemáte raději směňovat vůbec. Platí zde tedy „trade up – zvyš hodnotu“ nebo „trade equal – stejnou hodnotu“, ale určitě ne „trade down – sniž hodnotu“
Dalším druhem kešek jsou tzv. multikešky. Tyto kešky nenajdete jen tak ležet na první souřadnici, ale pomocí různě uložených nápověd, ke kterým souřadnice obdržíte, je musíte samostatně najít, aniž byste znali jejich přesné geografické údaje.
Obtížnost kešek
Kešky se od sebe mohou navzájem lišit hned v několika ohledech. Prvním je obtížnost. Obtížnost v případě geochachingu představuje obtížnost, s kterou kešku můžete v terénu najít. Jde tedy o to, jak dobře je keška schovaná, o to, jak je v různých časech vidět, apod.
Velikosti kešek
Dále se jednotlivé kešky liší velikostí. Dělení kešek podle velikosti začíná u tzv. „micro“ kešek. „Micro“ keška představuje obvykle malou krabičku od filmu, ve které se nachází kousek papírku k zapsání Vaší návštěvy a tužka. Po „micro“ velikosti následuje „small“ a „regular“, ve kterých už naleznete i další předměty k výměně. Velikost „large“ je neobvyklá především kvůli špatným možnostem ukrytí, ale i pár takových kešek je možné nalézt. Velikost „other“ popisuje pak takové kešky, které na rozdíl od ostatních kešek nemají krabicovitý tvar a absolutně se vzhledově vymykají obvyklým keškám.
Neobvyklé druhy kešek
Existují i takové druhy pokladů, které si z nalezených kešek smíte odnést, ale nesmíte je vlastnit delší dobu než 14 dnů. Těmto typům ulovených kešek se říká buď travelbugy nebo geocoiny.
Travelbugy
Travelbugy jsou trackovatelné kešky, jejichž primárním úkolem je urazit ve hře co nejdelší trasu. Každý hráč, který tuto kešku najde a vezme ji s sebou, je povinen ji přenést do další kešky, přičemž může jít i o již dříve nalezené kešky. Travelbug je kovovým přívěškem či plíškem, který má na sobě vyražený unikátní 6-místný kód právě od společnosti Groundspeak. Hráči, kteří travelbug objeví, ale neodnesou, jej nesmí ve svých nálezech, ale ani v záznamech travelbugu, zaznamenat.
Geocoiny
Další trackovatelnou keškou jsou tzv. geocoiny. Jedná se o putovní mince, na kterých je opět vyražený unikátní kód. Jejich cílem je taktéž urazit co nejdelší cestu. Přestože se nejčastěji vyskytují ve tvaru mincí, je možné zakoupit i jiné tvary geocoinů, které následně můžete ukrýt do kešek.
Zajímavým faktem u trackovatelných, ale i tradičních kešek je fakt, že jejich vlastnictví můžete postoupit jinému hráči. Ten kešku tzv. „adoptuje“ a je poté povinen se o ni starat, udržovat ji v dobrém stavu a nese za ni zodpovědnost.
Náročnost terénů na lov
Terény mají rozdělení od 1 do 5 podle náročnosti. Terén číslo 1 je obvykle přístupný i hendikepovaným jedincům, a tak je pro lov začátečníků nejlepší a nejbezpečnější. Čím vyšší hodnota, tím vyšší je náročnost terénu. Je důležité si být vědom svých limitů a nepouštět se do terénu číslo 3 a výš bez dostatečného tréninku. Pro terén s náročností zdolání číslo 5 je dokonce nutné mít speciální vybavení a trénink. Pod tím si můžeme představit nejen potápěčské vybavení, ale i např. horolezecké vybavení či vybavení pro vysokohorskou turistiku.
Co je to logbook?
Aby každý hráč mohl sledovat svůj pokrok v lovu kešek a zároveň se prokazoval při hledání, je nutné se při každém nálezu zapsat do tzv. logbooku. Logbook představuje malý notýsek, který může být spolu s povinnými údaji již předtištěný či může obsahovat pouze prázdné listy. Každý hráč, který kešku najde, do logbooku zapíše své údaje, čas kdy kešku našel či informace o kešce atd.
Jak začít?
Zdali Vás geocaching dostatečně zaujmul, můžete se snadno stát součástí této hry. Před začátkem hry je nejdůležitější pochopit, o co vlastně jde a porozumět pravidlům. Poté se musíte zaregistrovat na jeden ze serverů podporující geocaching a vybavit se nutným vybavením. Pro začátečníky ve hře bude bohatě stačit GPS či vytištěné mapy s označenými lokacemi kešek.
Jakmile budete mít dostatečnou zkušenost v nalézání kešek v tom nejsnazším terénu a zvýší se Vaše fyzická kondice, je možné postupovat do náročnějších terénů a k obtížnějším keškám. Je ale záhodno se nepřeceňovat a raději zkoušet pro začátek méně než více.
Založení vlastní kešky
Až budete mít jako keškař dostatečnou zkušenost s hledáním kešek a zdoláváním různorodých terénů, zkuste založit Vaši vlastní kešku. Místo je nutné vybrat tak, aby v dosahu 160 metrů nebyla žádná další keška a především úměrně Vašim zkušenostem. O kešku je po jejím schválení tzv. reviewerem nutné se pravidelně starat a v případě poškození ji úměrně opravit či nahradit její obal.
Při zakládání kešky je dobré mít na paměti i kolemjdoucí. Najděte tedy takové místo, které v ostatních nevyvolá paniku, např. neumisťujte neoznačený balíček připomínající výbušné zařízení v centru města či obchodních domech. Zároveň zvolte místo, které je dostupné celoročně a změna počasí jej neučiní nepřístupným. GPS souřadnice kešky si zkontrolujte raději několikrát a až poté je zaneste do profilu kešky. Profil kešky doplňte o popis kešky, místa a nejlépe vše přeložte i do anglického jazyka tak, aby Vaši kešku mohli hledat i cizinci. Po schválení kešky a uvedení do provozu Vám po každém jejím nalezení a zalogování jiným hráčem přijde oznámení na email.
Skrytá nebezpečí geocachingu
Geocaching je turisticky velmi oblíbenou outdoorovou aktivitou. Jelikož se ale nejedná o sport na předem připraveném terénu, musíte jako hráč počítat i s potenciálně velkými riziky. Častou příčinou smrtí u geocachingu totiž dodnes zůstává zřícení z velkých výšek či utopení při výlovu kešek.
Geocaching jako příčina smrti
Jen těžko můžeme zapomenout na nešťastnou nehodu, při které se malý chlapec při hledání kešky u hradu Žebrák zřítil ze skály a na následky zranění zemřel. Nechvalně známý je také letošní případ čtyř mladých keškařů, kteří lovili kešku ve stoce motolského potoka. Jelikož se během jejich lovu razantně změnilo počasí a kanál se během chvíle přeplnil, skupinu mladých lidí svým proudem strhnul a odnesl až do výtoku ve Vltavě. Dva se podařilo živé vylovit, ale dva další se bohužel ve stoce kanálu utopili.
Na oficiálních stránkách geocachingu je dokonce celá stránka věnovaná těm, kteří při lovu kešek zaplatili svým životem. Tragických příběhů, které skončily smrtí, se od spuštění serverů skutečně nahromadilo. Často nešlo jen o tragické nehody jako utopení či zřícení, ale i o nemožnost se ke zraněným v nepřístupném terénu dostat, a ti pak na následky neposkytnutí včasné pomoci zemřeli.
Cestovní pojištění a geocaching
Během vycestování za lovem kešek tedy rozhodně nespoléhejte pouze na Vaši EHIC kartu a zvažte i sjednání cestovního pojištění. Při geocachingu není nesnadné se zranit a tak pro Vás bude výhodné, když využijete v rámci cestovního pojištění pokrytí léčebných výloh a úrazového pojištění. EHIC karta Vám v případě úrazu při geocachingu v rámci EU sice bude stačit na nezbytně nutná ošetření, ale na rozdíl od cestovního pojištění nepokryje žádné léčebné výlohy, které se uskuteční v jiném než státním zdravotnickém zařízení. Zároveň Vám cestovní pojištění v rámci hospitalizace bude zprostředkovávat asistenční služby, bude nést náklady za Vás případný převoz do vlasti či pokryje náklady na příjezd příbuzného.
Pojištění rizikových sportů, pojištění odpovědnosti a pojištění repatriace
Jakmile se vydáváte pro kešky do térénu číslo 3 a výše je důležité si připojistit i tzv. rizikové a nebezpečné sporty jako např. potápění či vysokohorskou turistiku. Některá cestovní pojištění pokrývají i zásah horské služby, a tak se můžete i při vysokohorském lovení kešek cítit bezpečněji než předtím.
Je ovšem důležité myslet i na to, že cestovní pojištění na rozdíl od EHIC karty pokrývá i pojištění odpovědnosti v případě ublížení na zdraví druhému člověku, které byste mohli způsobit během geocachingu, či způsobení hmotné či finanční újmy někomu jinému.
Přestože není dobré malovat čerta na zeď, cestovní pojištění při případné smrti pokryje i repatriaci ostatků zpět do vlasti.
Přemýšlíte o cestovním pojištění v rámci zahraničního výjezdu za hledáním kešek? Vyzkoušejte si v naší kalkulačce srovnat ty nejvýhodnější ceny cestovního pojištění na našem trhu.