Roky strávené ve statusu studenta jsou nejlepšími roky pro cestování. Dlouhé letní prázdniny přímo vybízejí k naplánování cesty do zahraničí. Jako student máte na mnoha místech nárok na zajímavé slevy pro studenty i další speciální nabídky. A každý zahraniční pobyt s sebou přináší řadu nezapomenutelných zážitků – nová přátelství, nové zkušenosti nabrané v pracovním i osobním životě, nové jazykové dovednosti získané pobytem v zahraničí, nová zajímavá místa, která se člověku vryjí do paměti na celý život. Nezapomínejte však přitom na sjednání studentského cestovního pojištění, které vás ochrání v případě potíží.
Studentské cestovní pojištění za prací i studijním pobytem
Nejčastějšími důvody, díky kterým studenti vyráží do zahraničí, jsou:
- práce au-pair
- manuální brigáda
- studijní pobyt či stáž
- výměnný pobyt
- sportovní soustředění či závod
TIP: Porovnejte si pojištění pro studenty z pohodlí domova v naší kalkulačce online.
Pojištění do zahraničí pro studenty by měla být nutnost
Při všech těchto cestách je, více než kdy jindy, potřeba sjednat si kvalitní cestovní pojištění pro studenty. Pokud totiž student cestuje do zahraničí se svou rodinou, např. na klasický turistický pobyt, může se v případě jakéhokoliv problému spolehnout na své rodiče i to, že mu před cestou automaticky sjednali společné cestovní pojištění. Pokud však student cestuje do zahraničí sám, musí se i sám poprat s každým problémem, který nastane. Rodič mu může posloužit jako dobrý rádce po telefonu, kvalitní cestovní pojištění pro studenty mu ale bude krýt záda kdykoliv a kdekoliv. Tedy i v případě akutního problému v zahraničí, který je třeba řešit neodkladně (např. akutní zdravotní problém), stejně tak i v případě dlouhodobého problému, kterým je třeba vleklý soudní spor založený na poškození 3. osoby.
Studentské cestovní pojištění a status studenta
Status studenta má každé dítě a mladý dospělý ve věku 15 až 26 let, který studuje střední či vysokou školu prezenčním způsobem (jako denní studium). Pro účely cestovního pojištění pro studenty může být horní věková hranice i bez omezení, pokud studující prokáže, že se nejedná o distanční formu docházky. Potvrzení o studiu vydává vždy příslušné studijní oddělení, které se nachází buď v rámci konkrétní fakulty, nebo je společné pro celou univerzitu. Obdobně je tomu i v případě studentů středních škol, ať už se jedná o studenty odborných učilišť, odborných středních škol, tak i studenty gymnázií.
Pojištění na cesty frekvence cest
Cestovní pojištění pro studenty lze sjednat jako jednorázové cestovní pojištění nebo pojištění pro opakované výjezdy během jednoho roku. Jednorázové cestovní pojištění pro studenty bývá nejčastějším sjednávaným typem cestovního pojištění pro studenty, protože nejlépe pokrývá situace, kdy se student vypraví do zahraniční na studijní pobyt i krátkodobou brigádu.
Pojištění pro opakované výjezdy
Pojištění pro opakované výjezdy je naopak vhodné pro ty studenty, kteří vyjíždí do zahraničí několikrát během roku, například na častá sportovní soustředění. Nebo pokud se student vrací pravidelně a často na víkend domů ze studijního pobytu či zahraniční stáže, protože délka jednoho výjezdu u pojištění pro opakované výjezdy je vždy omezena konkrétním počtem dnů. Ten je u většiny pojišťoven nejčastěji nastaven v rozmezí 40 – 60 dnů.
Délka pobytu v zahraničí
Před sjednáním cestovního pojištění pro studenty je také nezbytné promyslet si dopředu přesnou délku trvání pojištění. To lze pak sjednat jako krátkodobé cestovní pojištění nebo jako celoroční cestovní pojištění. V prvním případě se pojišťuji přesně na ten počet dnů, které v zahraničí plánuji strávit (pojištění si nastavím například podle data příletu a odletu stanoveného na letence).
Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty
Ve druhém případě, tedy u ročního cestovního pojištění pro studenty, mohu pobývat v zahraničí v kuse až 365 dnů. Takže pokud se na poslední chvíli rozhodnu prodloužit si svůj semestrální pobyt v zahraničí o několik týdnů nebo měsíců, které strávím třeba cestováním nebo prací v zahraničí, nestane se, že by mi původní cestovní pojištění vypršelo. Tento typ cestovního pojištění má své výhody, bývá však spojen s vyšší cenou, kterou pojišťovny zdůvodňují vyšším rizikem toho, že se mi v zahraničí může něco stát, když tam pobývám tak dlouho.
Léčebné výlohy v cestovním pojištění studentů
Mnoho mladých lidí spoléhá na svůj výborný zdravotní stav. Vědí, že v ČR chodí k lékaři maximálně na prevence a ty si stihnou vyřídit ještě před vycestováním. Sjednání cestovního pojištění jim pak přijde zbytečné, nebo podceňují výši limitu léčebných výloh v zahraničí. Ty však tvoří nejzákladnější a nejdůležitější složku cestovního pojištění pro studenty.
Pozor! Modrá kartička pojištěnce nekryje vše!
I v případě, že student cestuje pouze po Evropě a má s sebou český EHIC průkaz (tzv. modrou kartičku od své tuzemské zdravotní pojišťovny), neznamená to, že se mu všude dostane stejné péče, jako doma a hlavně bezplatně! Každá země má svůj zdravotní systém, který může zahrnovat různě nastavené poplatky za ošetření u lékaře, spoluúčasti na nákladech za lékařské ošetření, které nese pacient a v případě ošetření na soukromé klinice (i s běžným zdravotním problémem) může být cizinec požádán o zaplacení celých nákladů ze svého.
Cestovní pojištění všechny tyto náklady hradí za klienta a navíc se samozřejmě vztahuje i na nezbytný převoz k lékaři a zpět od něj, na zakoupení léčiv v lékárně a mnohé další.
Pojištění zavazadel k cestovnímu pojištění pro studenty
Připojištění zavazadel tvoří obvykle volitelnou část cestovního pojištění. Při každé delší cestě do zahraničí by se ale mělo stát nezbytným doplňkem. K poškození, nebo dokonce ztrátě či odcizení zavazadel může dojít již během přepravy a asi žádný student, který si zabalil doma lodní kufr na celý semestr studijního pobytu v zahraničí, by nechtěl řešit situaci, kdy se mu všechny tyto věci ztratí a musí jejich zakoupení řešit jako první věc po příjezdu do cizí země.
Cestovní pojištění pro studenty, které zahrnuje připojištění zavazadel, však myslí i na takové situace, kdy by došlo k vloupání do ubytovacího zařízení a krádeži osobních věcí studenta, včetně elektroniky.
Cestovní pojištění pro studenty s pojištěním odpovědnosti
Pojištění občanské odpovědnosti se vztahuje na takové případy, kdy dojde k poškození tzv. třetí osoby a i zde platí, že čím delší dobu budu pobývat v zahraničí, tím vyšší je riziko, že k takové škodě může dojít. Škodu mohu způsobit jak na věci, například nechtěným rozbitím vybavení pokoje, tak i jinému na životě nebo zdraví.
Druhý případ je sice méně častý, o to však závažnější, protože poškozený si nárokuje nejen náklady za ošetření u lékaře, ale může požadovat i ušlou mzdu během neschopnosti, náklady za rehabilitaci, lázně… Poměrně běžně pak takové případy končí u soudu a bez kvalitního cestovního pojištění, které zahrnuje i připojištění občanské odpovědnosti, by si student musel hledat a hlavně hradit právní zastoupení v zahraničí sám.
Cestovní pojištění pro studenty a pojištění úrazu v zahraničí
Připojištění úrazu k cestovnímu pojištění ocení hlavně ten, kdo jede do zahraničí manuálně pracovat nebo sportovat. Zatímco pojištění léčebných výloh uhradí veškeré náklady za lékařské ošetření a léky, připojištění úrazu odškodní přímo klienta.
Velmi užitečné bývají denní dávky za každý den strávený v hospitalizaci, které se vyplácí nad rámec nákladů spojených s pobytem v nemocnici přímo vám. Stejně tak krytí trvalé následky, které se vztahuje k závažnějším úrazům, které s odstupem času zanechají například omezenou hybnost v kloubu postiženého úrazem, nebo jizvu v obličeji, vyražený přední zub apod.
Výhodou je, že úrazových pojištění můžete mít sjednáno hned několik, takže i v případě, že máte dlouhodobé úrazové pojištění sjednané v České republice, pojistné plnění můžete čerpat klidně z obou.
Běžné i rizikové aktivity při cestách do zahraničí
Pro účely cestovního pojištění se bude vámi zvolená pojišťovna určitě zajímat o typ cesty, kterou máte v plánu podniknout. Nejzákladnějším typem všech cest jsou turistické pobyty, pod které spadá každá běžná cesta do zahraničí, při které provozuji maximálně rekreační sport. Takové cesty nejsou z pohledu pojišťovny nijak zvlášť rizikové a obejdou se tak bez jakékoliv přirážky.
Cestovní pojištění pro ERASMUS
Druhým typem zahraničních cest jsou studijní pobyty, stáže a programy typu Erasmus či Sokrates. Svou náplní jsou velmi blízké turistickým cestám do zahraničí a proto ani v tomto případě za cestovní pojištění pro studenty nezaplatíte více, než základní sazbu.
Cestovní pojištění do zahraničí pro pracující studenty
Rizikovější jsou jednoznačně pracovní cesty do zahraničí, které však většina pojišťoven dělí ještě na tzv. manuální a duševní (nemanuální) práci. Manuální pracovní cesty do zahraničí si můžeme představit u studentů jako nejběžnější aktivity typu sběr ovoce a zeleniny v zahraničí, obsluhování v restauraci nebo baru či výpomoc v kuchyni nebo třeba hotelu. Všechny tyto aktivity bývají za rizikovou přirážku a určitě se vyplatí sjednat si v takovém případě komplexní cestovní pojištění pro studenty, tedy takové, které kromě léčebných výloh v zahraničí pokrývá i připojištění odpovědnosti, zavazadel a úrazu, jejichž užitečnost vysvětlujeme výše.
Duševní, nebo také nemanuální, pracovní cesty do zahraničí pak zahrnují různé workshopy zaměřené například na výměnu know-how, jednání, práci v kanceláři, účast na veletrzích a výstavách a pro mnoho pojišťoven i práci au-pair. Tyto pracovní cesty do zahraničí bývají obvykle také zahrnuté již do základní sazby cestovního pojištění.
Z pohledu rizika jsou pak nejnáročnější takové cesty do zahraničí, při kterých je provozován jiný, než rekreační sport. Mohou jimi být například zájezdy registrovaných sportovců, kteří jedou do zahraničí účastnit se závodu nebo trénovat. V takové situaci pojišťovně nahlaste přesný název sportovní aktivity, kterou budete v zahraničí provozovat i veškeré závody, kterých se budete případně účastnit. Jedině tak může pojišťovna adekvátně ohodnotit zvýšené riziko a vám se nestane, že by v případě pojistné události odmítla pojišťovna vyplatit plnění, protože ke škodě došlo při rizikové aktivitě.
Samostatnou kapitolou jsou profesionální sportovci, kteří se sportem (byť i částečně) živí. Ty je ochotno pojistit jen malé množství pojišťoven nebo pro ně stanovují speciální smluvní podmínky.
Kalkulačka cestovního pojištění pro studenty
Pokud hledáte nejlevnější cestovní pojištění pro studenty anebo si chcete nezávazně porovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat si opravdu výhodné pojištění pro studenty, vyplňte pár základních údajů v naší kalkulačce cestovního pojištění pro studenty a všechny nabídky uvidíte během několika vteřin na jednom místě.
Zvolené cestovní pojištění pro studenty lze pak pohodlně sjednat online prostřednictvím našich webových stránek nebo call centra, zaplatit jej kartou či převodem a vyrazit!
Kolik stojí pojištění do zahraničí pro studenty?
Cestovní pojištění pro studenty se obvykle pohybuje:
- U krátkodobého cestovního pojištění – mezi 100,- až 500,- Kč při výjezdu po Evropě.
- U dlouhodobého pobytu jako je například výměnný pobyt při levnější variantě okolo 4000,- Kč, při dražší variantě až 9000,- po Evropě. V případě výjezdu mimo Evropu se ceny mohou až zdvojnásobit.
Jak ušetřit?
Studenti mohou jednoduše ušetřit pokud využijí studentských slevových průkazů:
- ISIC
- ALIVE
- IYTC
- ITIC
V případě zvolení studentského průkazu ISIC lze navíc získat roční cestovní pojištění od 3000 Kč.
Na co se při výběru zaměřit?
Při výběru pojištění do zahraničí pro studenty se zaměřte na výši pojistných limitů pro:
- krytí léčebných výloh
- krytí úrazového pojištění
Dále nezapomeňte na připojištění zavazadel a odcizení věcí v zahraničí.