Cesta do zahraničí může pro diabetiky představovat značné komplikace a je proto velmi důležité se na cestu řádně připravit. Jak předejít potížím s diabetem? Existuje nějaké cestovní pojištění pro diabetiky? Na tyto a mnohé jiné otázky vám v dnešním článku rádi odpovíme.
Mám diabetes, mohu přesto jet do zahraničí?
Diabetes neboli cukrovka je v dnešní době poměrně rozšířeným onemocněním, a ikdyž jsou věci na které si jako diabetici obzvláště musíte dávat pozor, rozhodně vás to neomezuje v možnosti cestovat. Důležité je samozřejmě zvážit vhodnou destinaci a dopravu, neboť je nutné, aby vám v případě problému mohla být okamžitě poskytnuta potřebná lékařská péče. Pokud například hodláte cestovat s cestovní kanceláří, nezapomeňte upozornit odpovědnou osobu na svůj zdravotní stav a neváhajte si zažádat o diabetickou stravu jak v letadle, tak na hotelu.
Lékařská prohlídka
Před každou cestou do zahraničí je naprostou nutností absolvování lékařské prohlídky, a to přibližně dva týdny před plánovaným zájezdem. Při této zdravotní prohlídce bude zhodnocen celkový zdravotní stav diabetika (tedy zdali jeho aktuální stav umožňuje cestování), dále také lékař poradí vhodnou léčbu a medikamenty dle zdravotního stavu a povahy destinace. Samozřejmostí jsou i instrukce od lékaře jak postupovat v tom či onom případě, přičemž je vhodné, aby měla tyto informace i osoba cestující s diabetikem. Dále je nezbytné vystavení lékařské zprávy o zdravotním stavu diabetika, přičemž dbejte na to, abyste tuto zprávu měli i v anglickém jazyce (přímo od lékaře či dodatečně přeloženou), neboť v případě zdravotních komplikací v zahraničí je pro tamější zdravotnická zařízení důležité mít přesné informace o pacientovi.
Co si vzít s sebou na cestu?
Kromě hygienických potřeb a dalších zavazadel osobní povahy, musí diabetici především dbát na to, aby měli vždy po ruce potřebné medikamenty. Jaké léky si máte do zahraničí obstarat vám vždy určí váš lékař vycházeje z vašeho zdravotního stavu. Je dobré též nezapomenout na to, že v případě inzulínu, jsou jeho potřebné vlastnosti sice zachovány po dobu jednoho měsíce a více, avšak pouze při pokojové teplotě. Pokud tedy vyrážíte do některé z exotických destinací, dbejte na to, abyste inzulín uchovávali na vhodném chladnějším místě. Dále je nezbytné mít vždy při sobě dostatek nápojů s cukrem, a to nejen na hotelu, ale i během samotného letu, kde vám je personál vždy ochotně obstará.
Existuje cestovní pojištění pro diabetiky?
V souvislosti s cestováním do zahraničí se nabízí otázka, zdali existuje i speciální cestovní pojištění pro diabetiky. V současné době bohužel na českém trhu není produkt cestovního pojištění, který by byl přímo zaměřený na diabetiky a jejich potřeby. To však neznamená, že nelze cestovní pojištění u diabetika sjednat. Takové cestovní pojištění pro diabetiky lze sjednat ve standardním či rozšířeném rozsahu (například co se týká pojištění odpovědnosti, limitů plnění u pojištění úrazu aj.), avšak vždy bude toto pojištění vylučovat zdravotní obtíže v souvislosti se samotným diabetem.
Stabilizovaná chronická onemocnění
I přesto, že neexistuje přímo specializovaný balíček pokrývající rizika tohoto onemocnění, jsou některé pojišťovny vůči diabetikům vstřícnější a nabízí pokrytí i takzvaných stabilizovaných chronických onemocnění. Jedná se o případ, kdy chronické onemocnění sice existovalo již před počátkem cestovního pojištění (zájemce o pojištění tedy o něm věděl), ale zdravotní stav pojištěného byl v průběhu šesti až dvanácti měsíců předcházejících cestu do zahraničí stabilní a bylo možné předpokládat, že nenastanou žádné zdravotní komplikace.
Které pojišťovny nabízí cestovní pojištění pro diabetiky tohoto typu?
Pro příklad si můžeme uvést pojišťovnu UNIQA, která v rámci svého cestovního pojištění pokrývá i chronická onemocnění, kdy byl zdravotní stav pojištěného během posledních 12 měsíců stabilní, pojištěný nebyl v souvislosti s tímto onemocněním hospitalizovaný a nevyžadovalo se navýšení dávek léků. Stejnou podmínku 12 měsíců má ve svých pojistných podmínkách i pojišťovna Generali, přičemž u každého cestovního pojištění, jež hodlá diabetik sjednat, je důležité dbát obzvláště na pojistné podmínky pojištění a ujistit se, že jeho zdravotní stav není zcela ve výlukách.
Cena cestovního pojištění
Výše ceny na cestovní pojištění pro diabetiky je ovlivněna několika málo faktory jako jsou věk pojištěného, počet dnů, cílová destinace a vybraný rozsah pojištění (popřípadě sjednání vybraných připojištění). Cenu pro toto pojištění lze jednoduše zjistit s pomocí kalkulačky cestovního pojištění, která po zadání výše uvedených údajů umožní srovnat nabídky cestovního pojištění od různých pojišťoven a vybrat si vhodnou variantu právě pro vás.