Co je to přestupek?
Přestupek je deliktní jednání, které má menší závažnost než trestný čin, ale porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je zákonem přímo označeno jako přestupek. Abychom mohli nějaké jednání označit za přestupek, musí být takové jednání výslovně označeno přestupkem v nějakém zákoně. Přestupky jsou rozděleny do čtyř různých kategorií, jako jsou přestupky proti pořádku ve státní správě a samosprávě, přestupky proti veřejnému pořádku, přestupky proti občanskému soužití a přestupky proti majetku. V případě motoristů se dopravní přestupky řeší podle první uvedené skupiny, tedy jako přestupky proti pořádku ve státní správě a samosprávě. Přestupek je od trestného činu rozdílný v tom, že ho neprojednává soud, ale obecní úřad s rozšířenou působností a jsou za něj ukládány mírnější druhy sankcí jako je například pokuta či zákaz činnosti.
Jak bude motorista sankcionován za spáchání dopravního přestupku?
Pokud spácháte dopravní přestupek, bude velice záležet na jeho povaze. Dopravní přestupky mohou být řešeny na místě v blokovém řízení (nově je blokové řízení řízení nahrazeno takzvaným příkazním řízením neboli příkazem na místě). Příkazem na místě lze uložit napomenutí či pokutu, přičemž podmínkou je, že osoba souhlasí se zjištěným stavem věci a uložením pokuty a vydáním příkazového bloku. Kromě pokuty můžete též dostat trestné body do bodového systému.
Přestupkové řízení
Dále mohou být přestupky řešeny v takzvaném přestupkovém řízení u příslušného úřadu s rozšířenou působností, u kterého vám také hrozí pokuta a ztráta bodů. Také u méně závažných dopravních přestupků může být řešením domluva nebo napomenutí bez dalších sankcí. V případě závažného či opakovaného dopravního přestupku je možné udělit zákaz činnosti (u motoristů zákaz řízení motorových vozidel) až po propadnutí věci. V případě propadnutí věci se bude jednat o zabavení automobilu a to nejčastěji při opakovaně páchaných přestupcích například porušování zákazů řízení.
Nejčastější dopravní přestupky a jaké za ně hrozí pokuty
Mezi dopravní přestupky, kdy vám může být uložena pokuta, ale nebudou vám odebrány body v rámci bodového systému, patří například nepřipoutání se bezpečnostním pásem v případě řidiče (3 body) či nepoužití dětské sedačky (4 body), kdy je možné uložit pokutu příkazem na místě v částce do dvou tisíc korun a ve správním řízení od částky tisíc pět se korun do dvou tisíc pět set korun.
Stejný postih vám bude hrozit, pokud povezete nepřipoutaného spolujezdce. Pokud neuposlechnete zákaz jízdy, nebo přikázaný směr jízdy hrozí vám pokuta ve správním řízení od 1500Kč do 2500Kč, v případě příkazu na místě hrozí pokuta ve výši 2000Kč.
Sankcionováni budete také, pokud nedáte znamení o změně směru jízdy, nebo například pokud svěříte vozidlo osobě, u které neznáte potřebné údaje k určení totožnosti, přičemž můžete ve správním řízení dostat pokutu od 5.000Kč do 10.000 Kč. Stejná výše pokuty vás bude očekávat například, pokud budete používat ve vašem voze antiradar, nebo budete neoprávněně parkovat na místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením.
Pokuta ve výši 5.000Kč až 10.000Kč ve správním řízení, kdy není možné řešit přestupek příkazem na místě, vám může být udělena také za řízení bez pravidelné lékařské prohlídky, řízení s pozastaveným řidičským oprávněním nebo exekučním příkazem (odebrání řidičského oprávnění na 0,5 až 1 rok), řízení vozidla bez registrační značky (odebrání řidičského oprávnění na 0,5 až 1 rok).
TIP: Běžným porušením zákona, za které též hrozí pokuta, je provozování motorového vozidla bez platného pojištění vozu. V případě policejní kontroly hrozí takovému řidiči sankce až ve výši 40 000 Kč. Pokud nyní nemáte povinného ručení sjednáno a nevíte si rady jak na to, zkuste využít online kalkulačku povinného ručení a rychle najít to nejvýhodnější pojištění na vaše vozidlo.
Za jaké přestupky se odebírá nejvíce bodů?
Mezi nejčastěji páchané dopravní přestupky, za které kromě pokuty budou řidiči odebrány body v rámci bodového systému, patří například:
- Řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a návykových látek, které vylučují způsobilost řidiče, hrozí pokuta ve výši 25.000Kč až 50.000Kč a zákazem řízení na 1 až 2 roky a ztrátou 7 bodů. Tento přestupek není možné řešit příkazem na místě.
- Pokud se odmítnete podrobit vyšetření na alkohol nebo jiné návykové látky je v přestupkovém řízení udělována pokuta od 25.000Kč do 50.000Kč, zákaz řízení na jeden až dva roky a ztrátou 7 bodů. Také tento přestupek není možné řešit příkazem na místě.
- V případě řízení vozidla bez příslušného řidičského oprávnění je v přestupkovém řízení udělována pokuta od 25.000Kč do 50.000Kč, zákaz řízení na jeden až dva roky a ztrátou 4 bodů, bez možnosti přestupek řešit příkazem na místě.
- Při nezastavení po způsobení dopravní nehody, můžete dostat ve správním řízení pokutu 2.500Kč až 5.000Kč, zákaz činnosti na jeden až 6 měsíců a sedm trestných bodů. V případě příkazu na místě může výše pokuty činit až 5.000 Kč.
- Pokud použijete k jízdě vozidlo, které je z důvodu vážné závady technicky nezpůsobilé, bude vám uložena ve správním řízení pokuta 5.000Kč až 10.000Kč, ztráta řidičského průkazu na 6 měsíců až 1 rok a odebráno pět bodů. Tento přestupek není možné řešit příkazem na místě.
- Jestliže máte odebraný řidičský průkaz a i přesto se rozhodnete pro řízení automobilu, může vám být udělena pokuta 5.000Kč až 10.000Kč ve správním řízení, dále prodloužení zákazu řízení o 0,5 až 1 rok a odebrání 7 bodů. Ani tento přestupek není možné řešit příkazem na místě.
- Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o 40km/h a více a mimo obec o 50km/h a více je sankcionováno pokutou od 5.000Kč do 10.000Kč, odebráním řidičského průkazu na 6 měsíců až 1 rok a ztrátou 5 bodů. Tento přestupek není možné řešit příkazem na místě.
- Nedovolené předjíždění může být sankcionováno pokutou od 5.000Kč do 10.000Kč, odebráním řidičského průkazu na dobu od 0,5 až 1 roku a ztrátou 7 bodů. Taktéž není možné tento přestupek řešit příkazem na místě.
- V případě, že budete za jízdy telefonovat (dle zákona stačí držení telefonu či jiného záznamového zařízení při řízení) může vám být udělena pokuta ve správním řízení od 1.500 až do 2.500Kč a ztráta dvou bodů. V případě příkazu na místě je výše pokuty do 1.000Kč.
Na závěr
Výše jsme uvedli několik dopravních přestupků a výše pokut za dopravní přestupky, které vás mohou potkat. Postihy a pokuty za dopravní přestupky s nástupem bodového systému jsou velice zpřísněné. Je na každém řidiči, jak ohleduplný bude svým chováním k ostatním účastníkům silničního provozu. Zákonodárci doufají, že zpřísněním postihu za dopravní přestupky se podaří snížit nehodovost na českých silnicích a také snížit počet dopravních nehod se zraněním či smrtí. Například dočasné zákazy řízení mají nezodpovědné řidiče varovat na možnost dlouhodobého odebrání řidičského průkazu.