Určitě jste již o tom slyšeli od někoho známého, nebo i vám se to dokonce stalo. Jdete na nákup, a proto, že je nákup velký jedete k obchodnímu centru autem. Po usilovném hledání se vám podaří najít vhodné místo k zaparkování na parkovišti před obchodním centrem. Jdete tedy nakupovat, ale při vrácení zpět k vašemu vozu zjistíte, že vám někdo váš automobil mezitím poškodil. Automobil máte poškozený a viník mezitím odjel a ani se neobtěžoval vám dát lístek za stěrač s telefonním číslem, nemluvě o tom že by na místě počkal, až se k vašemu vozu dostavíte. Co tedy dělat při takovéto situaci?
Mám poškozený vůz na parkovišti
Vůz máte poškozený a viník nikde. Svědky se vám nejspíše také nepodaří sehnat. Lidí je sice na parkovišti obrovské množství, každý si ale hledí svého a všichni někam spěchají.
Podaří se mi najít viníka nehody?
Nejdříve zajděte na informace daného obchodního centra a zeptejte se, zda mají na části parkoviště kde zrovna parkujete kamery. Pokud budete mít štěstí a kamery na parkovišti jsou a je možné identifikovat pachatele, případně dokonce pokud se vám podaří nalézt svědka či svědky, s jejichž pomocí je možné viníka identifikovat, přivolejte policii. Pouze policie má právo vyžádat si záznamy z kamerového systému. Pachatel, který vám automobil poškodil a od zaviněné nehody ujel, bude policií s největší pravděpodobností vypátrán. Vám bude škoda uhrazena z povinného ručení pachatele a policií bude zmíněný škůdce sankcionován ještě pokutou za ujetí od nehody, která může činit až deset tisíc korun. Vše tedy bude v pořádku, vás pojišťovna odškodní a pachatel bude po zásluze potrestán. Pokud by například pachatel, který vám auto poškodil, neměl uzavřené platné povinné ručení vozidla, nemusíte se bát, jelikož vám škodu uhradí Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu nepojištěných a po pachateli bude následně způsobenou škodu vymáhat.
Nepodařilo se mi najít viníka, který poškodil mé auto
V tomto případě je situace mnohem komplikovanější. Obchodní centrum kde jste nakupovali, nemá na dané části parkoviště kamery, nebo je v době incidentu mělo namířené jako naschvál na druhou stranu parkoviště a svědky jste také nesehnali. V každém případě je doporučováno také policii zavolat. Možná budete mít štěstí a policii se podaří viníka vypátrat například pomocí kamer v okolí. Pokud se viník ani tak nenajde, můžete škodu nahlásit na vaše havarijní pojištění. Po odečtení spoluúčasti Vám pojišťovna proplatí zbytek výdajů za opravu. V tomto případě je dobré se předem zamyslet nad tím, jak vysoká je škoda a zda vůbec přesáhne částku spoluúčasti u vašeho havarijního pojištění. Zda tedy má cenu pojišťovnu kontaktovat či si škodu opravit sám. Oprava z titulu havarijního pojištění by vám též mohla vaše pojištění kvůli malusům prodražit a je tak možné, že se nejvíce vyplatí drobnou škodu uhradit ze svého. Pokud havarijní pojištění nemáte, což se týká většinou starších vozů a nemáte ani viníka, který vaše auto na parkovišti poškodil, nezbývá vám nic jiného než škodu uhradit na své vlastní náklady.
Jak nahlásit poškození auta na parkovišti?
- Pečlivě zdokumentujte poškození vozidla
- Pokud je to možné zajistěte si svědectví osoby poblíž nastalé události
- Kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny
- Následně budete odkázáni na vyplnění formuláře o nahlášení pojistné události, přičemž se s vaší asistenční službou domluvíte i na prohlídce vozidla a vyčíslených škodách.
TIP: Při dnešním provozu a řidičském umění některých současných řidičů je bohužel časté, že nějaký ten škrábanec na voze při parkování na parkovišti časem přibude. Pokud tedy vlastníte vůz do stáří zhruba deseti let, spočítejte si třeba jen orientačně, kolik by stálo havarijní pojištění a zamyslete se, zdali není lepší si ho přeci jen pořídit a vyhnout se tak zbytečným nákladům do budoucna.