Jaká pojištění auta budete před vaší cestou potřebovat?
V zásadě budete v oblasti autopojištění kontrolovat či upravovat havarijní pojištění a povinné ručení. Povinné ručení, které jak již z názvu je patrné, je povinné ze zákona a pokud vlastníte motorové vozidlo, musíte mít toto pojištění sjednané, jinak je tomu ovšem u havarijního pojištění. Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění a není tedy povinností mít ho sjednané.
Pojištění auta na dovolenou – povinné ručení
V případě povinného ručení, je dobré si ověřit, do jakých zemí máte platnou zelenou kartu. Na vaší zelené kartě, kterou jste obdrželi od vaší pojišťovny máte vypsané kódy zemí, kde je vaše pojištění platné. Pokud jsou některé kódy zemí na zelené kartě přeškrtnuté, znamená to, že v této zemi vaše pojišťovna plnění z pojištění neposkytuje. Budete si muset tedy sjednat hraniční pojištění při vstupu do dané země. Také si ověřte rozsah pojištění auta na dovolenou v rámci povinného ručení, obzvláště limity pojistného plnění. Limity pojistného plnění určují horní hranici vyplácení škod. Pokud tedy máte smlouvu sjednanou na limity 35/35 milionů, přičemž první suma před lomítkem určuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí v případě, pokud způsobíte dopravní nehodu na škodě na majetku a druhá suma za lomítkem určuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí při vámi způsobené dopravní nehodě na životě a zdraví účastníků nehody. Při představě, že cestujete do zahraničí, do míst kde je vyspělá ekonomika a místní obyvatelé používají dražší a luxusní vozy, je opravdu dobré zvážit, zda vaše nastavené limity krytí jsou dostačující a v případě že způsobíte dopravní nehodu budou zvolené limity postačovat na pokrytí škod. Pokud by byla škody vyšší než vámi dohodnuté limity plnění pojišťovnou, pojišťovna vyplatí škody do výše limitu a na vás zůstane k úhradě zbytek k doplacení. Je také možné před započetím vaší cesty kontaktovat vaší pojišťovnu a pokusit se domluvit navýšení limitů pojištění. Není ze zákona možné povinné ručení zrušit a uzavřít nové. Zákon umožňuje zrušit povinné ručení šest týdnů před výročím smlouvy, vyřazením vozidla z registru vozidel případně dohodou s pojišťovnou. Pokud nesplňujete ani jeden z uvedených parametrů, je jediná možnost právě návrh vaší stávající pojišťovně o změnu pojistné smlouvy a navýšení pojistných limitů.
Pojištění auta na dovolenou – havarijní pojištění
Havarijní pojištění je většinou platné pro celou Evropu a Turecko s výjimkou několika zemí jako je například Bělorusko, Moldavsko, Ukrajina a Rusko. Havarijní pojištění auta na cesty do zahraničí je tedy platné již od samého počátku sjednání a zajišťuje vám krytí rizik podle zakoupených pojistných nebezpečí a je dnes možné uzavřít ho na jeden měsíc, nebo na jeden rok s možností prodloužení. Pokud se rozhodnete pojistit vaše auto na dovolenou, dobře zvažte rizika, která vás mohou potkat. Celkové pojištění je nazýváno All risk a obsahuje veškerá základní rizika, které daná pojišťovna nabízí. Nejčastěji jsou to rizika havárie, odcizení, živel, vandalismus a krádež vozidla. Každá pojišťovna může mít nastavena krytí jiných škod. Je však možné si také pojištění takzvaně poskládat na míru, kdy si jako zákazník vyberete ta pojištění, která jsou pro vás nejvíce vhodná. Jako další pojistné krytí pojišťovny nabízejí pojištění skel vozidla, pojištění zavazadel, úrazové pojištění řidiče a také úrazové pojištění všech přepravovaných osob, pojištění nákladů na nájem náhradního vozidla, GAP – pojištění pořizovací ceny havarijně pojištěného vozidla. V případě, že máte zájem o pojištění auta na cesty do zahraničí, určitě zvažte, jaký druh havarijního pojištění zvolíte. Pro vozidla do stáří deseti let je havarijní pojištění určitě nutností u starších vozidel velice záleží na zůstatkové ceně vozu. V případě pojistné události můžete mít sjednanou pojistnou smlouvu se spoluúčastí, kdy do výše spoluúčasti hradíte opravu sami a až nad rámec spoluúčasti hradí opravu vozu pojišťovna. Spoluúčast je nejčastěji sjednávána vyjádřením v % s minimální částkou. Například spoluúčast 5% minimálně však 5 tisíc korun, znamená že pokud budete mít škodu na vozidle do pěti tisíc korun, opravu hradíte sami, v případě, že oprava bude dražší například deset tisíc korun, zaplatíte pět tisíc a pojišťovna uhradí zbylých pět tisíc korun. Při řešení pojistné události se spoluúčastí se vždy bere jako spoluúčast vyšší hodnota spoluúčasti klienta. Pokud například při spoluúčasti pět procent, minimálně však pět tisíc a vzniklé škodě sto dvacet tisíc korun, bude vaše spoluúčast vypočítaná v procentech což je šest tisíc korun, které uhradíte a zbytek bude hradit pojišťovna.
TIP: Před každou cestou na dovolenou si sjednejte vhodné cestovní pojištění na dovolenou. To vás chrání při úrazu v zahraničí.
Co dělat, pokud se s autem na cestách stanete účastníkem dopravní nehody?
Velice záleží na tom, zda jste poškozený, nebo ten kdo nehodu zavinil. V každém případě komunikujte s dalšími účastníky dopravní nehody. Vždy v případě nehody zavolejte policii. V každé zemi ovšem policie přistupuje k dopravním nehodám odlišně, někde řeší policie například pouze nehody, kde byl někdo zraněn. Pokud policie nehodu, které jste účastníkem šetří, vždy podepisujte protokol, kterému rozumíte a souhlasíte s jeho zněním, jinak do protokolu vepište vaše stanovisko. Pokud jste si sjednaly pojištění auta na cesty a to bud povinné ručení (je ze zákona povinné), nebo havarijní pojištění vždy volejte vaši asistenční službu (asistenční službu vaší pojišťovny). Zajistěte místo dopravní nehody, používejte reflexní vesty, nepřemisťujte vozidla do příjezdu policie či dálniční policie, zajistěte si případné svědky nehody, vždy si zapište jména a adresy ostatních řidičů havarovaných vozidel. Dále si zaznamenejte pokud jste poškozený:
– jméno, příjmení a bydliště řidiče, který nehodu způsobil,
– jméno, příjmení a bydliště vlastníka vozidla
– typ a spz viníkova vozidla
– jméno, adresu, číslo dokladu o pojištění (povinné ručení viníka)
– kontakty na řidiče, který nehodu způsobil
– dále také například fotografie
Pokud toto vše máte a policie nehodu nešetří, připravte si Evropský záznam o dopravní nehodě, který co nejpečlivěji vyplňte a nechte podepsat viníkem nehody. Protokol o dopravní nehodě musí být podepsaný oběma účastníky dopravní nehody.
Závěrem o pojištění auta na cesty
Pokud se připravujeme na dovolenou či pracovní cestu vlastním vozem, většinou si děláme rozpočet finanční náročnosti takové cesty. Určitě bychom neměli zapomínat na pojištění auta na cesty aby se z vysněné dovolené nebo pohodové pracovní cesty nestalo dobrodružství, které nás bude ještě několik let provázet například formou splátek za opravu vozu či nákladů na opravu automobilů, kterým jsme byť nechtěně ale přece způsobili škodu. Vhodně vybrané a řádně uzavřené pojištění nás před tímto uchrání a pokud se nic vážného nestane máme alespoň jistotu klidného cestování.