Bohužel skoro každého řidiče motorového vozidla může zastihnout situace, kdy je třeba reagovat rychle a přizpůsobit řízení vozidla tak, aby bylo odvráceno hrozící nebezpečí srážky. Toto se týká obzvláště situace, kdy může dojít ke střetu se zvěří a kvůli jedné náhodě mohou být způsobeny nejen obrovské škody na vozidle, ale i ohroženy životy našich nejbližších.
Proč je důležité si sjednat doplňkové připojištění pro střetu se zvěří?
S cílem se těmto nežádoucím následkům vyhnout a poskytnout určitou finanční ochranu, bylo pojistiteli vytvořeno speciální doplňkové pojištění, které se právě srážkou se zvěří a s tím souvisejícími škodami, zabývá. V následujícím článku si tento pojistný produkt představíme a poradíme, co v případě střetu se zvířetem dělat.
TIP: V našem článku Pojištění střetu se zvěří: Srovnání pojišťoven se dozvíte více o nabízených variantách pojištění střetu se zvěří od vybraných institucí.
Připojištění střetu se zvěří u povinného ručení nebo havarijního pojištění?
Takzvané pojištění střetu se zvěří se obvykle fakultativně sjednává jako připojištění k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Jeho rozsah a podmínky jsou mírně odlišné u různých pojišťoven, avšak vždy je pokryta škoda, kterou na vozidle srážka se zvěří způsobila.
Shrnutí jak získat finanční ochranu proti srážce se zvěří:
- Připojištění může být zahrnuto buď automaticky v povinném ručení
- Může být sjednáno jako doplňkové připojištění k povinnému ručení
- Může být sjednáno v rámci havarijního pojištění
Rozdíl mezi srážkou se zvěří a srážkou se zvířetem
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o stejný pojem, zdání klame.
Srážka se zvěří
Zvěří se rozumí volně žijící zvěř jako například divočák, srna, jelen. V případě střetu s touto zvěří si škodu způsobenou nárazem musíte hradit sami, pokud nemáte sjednané námi popsané připojištění střetu se zvěří.
Srážka se zvířetem
Zvířetem se rozumí živočich, který má svého majitele. Jedná se tedy o některá domácí zvířata jako psa, kočku, krávu. V případě srážky zodpovídá majitel zvířete za škodu a vy máte nárok na zaplacení škody způsobené srážkou (majitel totiž zodpovídá za své zvíře.)
Co dělat při srážce se zvěří či zvířetem?
Srážka se zvěří patří bohužel k častým příčinám dopravních nehod v České republice. V této souvislosti je kromě sjednání patřičného pojištění dobré vědět, jak se při střetu se zvěří zachovat.
Povinnosti při srážce se zvířetem
Pokud již došlo ke srážce se zvířetem, je povinností každého řidiče tuto nehodu ihned ohlásit na Policii České republiky. Dále je dobré zkontrolovat zvíře i vozidlo a podívat se tedy na přibližný rozsah způsobené škody.
Škodu raději zdokumentujte a pořiďte fotografie jako důkaz. V žádném případě se nesnažte zvíře samostatně odklidit z vozovky či jej odvézt s sebou. V prvním případě je výrazné nebezpečí nakazit se vzteklinou či jinou nemocí, naopak v případě naložení divokého zvířete do auta se dopouštíte trestného činu! Počkejte tedy až na místo dorazí policie, její povinností je zajistit odvoz zvířete, a to buď jeho vlastníkem, nebo s pomocí místního mysliveckého sdružení.
Pokud vám srážka se zvěří způsobila na vozidle škodu, je dobré mít sjednané patřičné pojištění, které by toto nebezpečí pokrývalo. Pokud se totiž jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá žádného majitele, jenž by vám danou škodu uhradil, nemáte jinou možnost, než náhradu škody nárokovat z pojištění střetu se zvěří, nebo ji uhradit ze svého.
Je důležité pořídit si připojištění střetu se zvěří?
Ročně dojde v České republice k několika tisícům dopravních nehod způsobených střetem se zvěří. Vzniklé škody na vozidlech jsou od několika tisíc korun až po několik desítek tisíc korun při jedné nehodě, celkově jdou škody do desítek milionů korun. Průměrná škoda při jedné nehodě se dle odhadu pojišťoven pohybuje mezi 25 až 50 tisíci korunami. Střet se zvěří je v České republice druhá nejčastější příčina dopravní nehody ihned za řidičem motorového vozidla. Počet nahlášených nehod meziročně vzrůstá zhruba o 10%. Statistiky dále uvádějí, že nejrizikovějším měsícem je květen a také čas od půlnoci do šesté hodiny ráno, nejrizikovějším regionem je Středočeský kraj. Dále se nejvíce nehod střetu se zvěří stává na silnicích třetích a druhých tříd. Na dálnicích je počet střetů se zvěří výrazně menší. Je to dáno tím, že dálnice mají čím dál častěji oplocení a přechodové tubusy určené pro migraci zvěře.
Jen z těchto údajů je zjevné, že se jistě vyplatí uvažovat o pojištění střetu se zvířetem, jelikož finanční následky případné nehody mohou být velice vysoké.