Chorvatsko je dlouhodobě velice oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. V roce 2019 navštívilo Chorvatsko dle statistik chorvatského turistického zastoupení o své dovolené více jak 740 tisíc Čechů. V roce 2020 nastal kvůli Covid-19 úpadek, i přesto navštívilo tuto zemi cca 300 000 Čechů.
Kromě českých turistů je Chorvatsko oblíbenou dovolenkovou zemí také Němců, Slovinců a Rakušanů. Turisty láká především slunné pobřeží. Chorvatsko kromě krásných pláží nabízí mnoho atraktivních destinací také ve vnitrozemí včetně národních parků a několik tisíc kilometrů cyklostezek. Chorvatsko také v roce 2016 získalo několik ocenění udělených nezávislým portálem European Best Destinations. Město Zadar se stalo nejlepší destinací, Záhřeb již po druhé za sebou obhájil titul nejkrásnějších adventních trhů v Evropě. Chorvatsko je také velice oblíbená vinařská destinace.
Cestovní pojištění do Chorvatska v roce 2021
Cestovní pojištění do Chorvatska nabízí v České republice více pojišťoven. V nabídce pojištění je většinou u každé pojišťovny několik druhů pojištění, které si zvolíte dle vašich potřeb a aktivit, které hodláte na dovolené provozovat. Také je již v ceně pojištění zahrnuto krytí cesty do Chorvatska a zpět do České republiky. Při výběru cestovního pojištění do Chorvatska se seznamte u jednotlivých balíčků pojištění se sporty, které pojištění obsahuje a které hodláte provozovat. Pokud byste se věnovali například potápění a objednáte si základní pojištění, které potápění neobsahuje, s největší pravděpodobností by pojišťovna v případě úrazu pojistné plnění nevyplatila a na vás by zůstala úhrada za zdravotní služby, což může dělat i několik milionů korun. Je také vhodné se seznámit s připojištěním, které pojišťovny nabízí.
U většiny pojišťoven již základní cestovní pojištění do Chorvatska obsahuje:
- Pojištění léčebných výloh – toto pojištění kryje výlohy pojištěného na aktuální onemocnění, nebo úraz, které požaduje nutné a neodkladné léčení v zahraničí a ošetření zubů. Výše finančního limitu krytí je dána typem balíčku, který si zakoupíte. Ve většině případů při základním balíčku je limit od 2,5 milionu Kč až do částky 25 milionu Kč při nákupu nejrozšířenějšího balíčku.
- Asistenční služby – asistenční služby v sobě obsahují většinou turistické informace, lékařské informace, telefonickou pomoc v nouzi, tlumočení a překlady.
Rozšířené cestovní pojištění do Chorvatska a doplňková připojištění
- Pojištění odpovědnosti – chrání při škodě, kterou pojištěná osoba nechtěně způsobí na majetku či zdraví třetí osoby. Většinou se uvádějí dva limity 500.000Kč/2.000000Kč, první limit uvádí pojistné krytí za škodu na majetku a druhý limit uvádí pojistné krytí za škodu na zdraví. Výše limitů lze sjednat u každé pojišťovny individuálně.
- Pojištění zachraňovacích nákladů – vztahuje se například na záchranné a pátrací akce.
- Pojištění zavazadel – limity se sjednávají většinou na každé zavazadlo zvlášť.
- Pojištění rizik souvisejících s terorismem – U tohoto připojištění je vhodné se vždy dotázat na aktuální podmínky, které pojišťovna stanovuje.
- Úrazové připojištění – v případě úrazu vám pojišťovna vyplatí sjednanou finanční částku. Také v případě pracovní neschopnosti či hospitalizace.
- Storno zájezdu – některé pojišťovny kryjí až 80% z ceny stornopoplatků.
- Dále lze u některých pojišťoven připojistit sporty, které jsou nejčastěji rozdělovány na rizikové a extrémní sporty. Přirážka k pojištění může v tomto případě činit 100 až 300% k pojistce.
Všeobecné pojistné podmínky
Každá pojišťovna vydává k pojistným smlouvám takzvané všeobecné pojistné podmínky. Tyto podmínky jsou u pojišťoven velice individuální a je velmi vhodné se s nimi před zakoupením cestovního pojištění do Chorvatska detailně seznámit. Podmínky nejenom že přesně definují rozložení pojistného krytí, ale také obsahují popis doplňkových připojištění, jejich platnost v určitých regionech a situaci. Dále je velice důležité seznámit se s takzvanými výlukami z pojištění. Tyto výluky jasně upravují situace, kdy pojišťovna, pokud taková situace nastane, nebude plnění poskytovat.
Cesta do Chorvatska
Do Chorvatska se z České republiky můžete dostat hned několika způsoby dopravy. Dopravu můžete zvolit buď vlakem, letadlem, autobusem a asi nejvíce používaný způsob je doprava vlastním vozem.
- Nejrychlejší a nejvíce pohodlné je nejspíše doprava letadlem. Při zvolení letecké dopravy máte možnost odlétat z letiště v Praze Ruzyni do Splitu, nebo Dubrovníku. Také můžete použít spojení z letiště Ostrava-Mošnov do Splitu. Při včasném nákupu letenek můžete výrazně ušetřit.
- V případě, že se rozhodnete pro dopravu autobusem, máte možnost využít hned několika nabídek dopravních autobusových společností. Společnosti dnes používají moderní klimatizované autobusy, řidiči dodržují pravidelné přestávky. Cena obousměrné jízdenky začíná na částce kolem dvou tisíc korun.
- Dalším možným spojením České republiky a Chorvatska je jízda vlakem. Při cestování do Chorvatska vlakem je nutné přestupovat. V případě letní sezóny je možné využít přímého spojení z Prahy do Splitu bez přestupu. Jedná se však o spojení pouze v období letních dovolených. Možné přestupy, které vás mohou potkat, jsou nejčastěji ve Vídni a Záhřebu.
- Nakonec uvádíme asi nejoblíbenější dopravu mezi českými turisty do Chorvatska a tou je doprava vlastním automobilem. Při cestě automobilem budete projíždět mimo Česka nejčastěji také přes Rakousko, Slovinsko až do Chorvatska k vámi vybrané nejoblíbenější destinaci u moře. Při cestě přes Rakousko pojedete převážně po dálnici. Všeobecně je doporučováno v Rakousku dodržovat dopravní předpisy, jelikož trestání dopravních přestupků je v Rakousku velice přísné. Například pokud zapomenete použít blinkr, hrozí vám až několikatisícová pokuta v českých korunách. Také je dobré se striktně vyvarovat jakékoli manipulace s mobilním telefonem. Při přistižení s manipulací s telefonem vám hrozí pokuta padesát až sedmdesát dva euro, pokud ovšem způsobíte nehodu a bude vám dokázána manipulace s telefonem, pokuta je dva tisíce sto osmdesát euro. Například ve Slovinsku, pokud překročíte rychlost, může vám být vyměřena pokuta od sto do tisíc pět set euro. Vyplatí se tedy při cestě dodržovat dopravní předpisy a vyhnout se tím placení velkých pokut. Při cestě automobilem jedete z velké části také po placených úsecích. Například v Rakousku za desetidenní dálniční známku zaplatíte dle aktuálního kurzu asi 230kč, ve Slovinsku za 15 denní dálniční známku zaplatíte asi 400kč.
- Ač zvolíte jakoukoli dopravu, je dobré mít již předem sjednané cestovní pojištění do Chorvatska. Cestovní pojištění již zahrnuje ochranu i na cestu do Chorvatska jako takovou.
Zajímavá místa cestou do Chorvatska
Pokud se rozhodnete pro dopravu cestou do Chorvatska použít vlastní automobil, můžete se zastavit na odpočinek a v případě, že máte více času také na prohlídku zajímavých míst. Jelikož již máte sjednané cestovní pojištění do Chorvatska, nemusíte se ničeho obávat. Cestovní pojištění kryje jak cestu, tak ve většině případů je rozdělené na pojištění Evropy a ostatních částí světa. Pokud tedy budete mít více času a třeba jednu noc navíc k přespání, můžete se zastavit například u Plitvických jezer. Plitvická jezera jsou zřejmě nejznámější národní park. K jezerům jsou dva vstupy, u každého je velké placené parkoviště s občerstvením. Při vstupu do parku obdržíte mapu včetně tras autobusu a lodí. Cestou přes Rakousko můžete také navštívit Klopeinské jezero, které je známé také jako nejteplejší alpské jezero s teplotou vody 29 stupňů Celsia. Jezero je využíváno k rekreaci a jeho průměrná hloubka činí 23 metrů, největší pak je 48 metrů.
Závěrem
Před cestou na dovolenou si dobře naplánujte trasu včetně případných zastávek na odpočinek, vyberte cestovní pojištění do Chorvatska dle vaší činnosti, kterou budete na dovolené provozovat, s ohledem na to, zda se chystáte na aktivní sporty, či na rodinnou dovolenou. Na vaši dovolenou budete mít poté hezké vzpomínky a mnoho zážitků.