Každý, kdo si někdy zakoupil či pronajal vozidlo, jistě řešil i pojištění. Pojištění auta totiž není radno podceňovat. Správně vybraným pojištěním se zabezpečíte nejen pro případ, kdy vznikne škoda na vašem vozidle, ale vyhnete se i nepříjemným situacím, kdy někomu musíte škodu uhradit vy. V dnešním článku vám objasníme, jaké druhy pojištění auta existují, jaké pojištění si musíte ze zákona sjednat a v neposlední řadě, jak vhodné pojištění auta sjednat a ušetřit.
Povinné a nepovinné pojištění vozidla
V současné době existují dva druhy pojištění vozidla. Na jedné straně je to pojištění auta, kde nám povinnost jej sjednat zakládá přímo zákon a porušení této povinnosti by bylo stiženo sankcí, na druhé straně existují i nepovinné druhy pojištění auta, které sjednáváme dobrovolně, a to za účelem zajištění lepší ochrany našeho vozidla.
Povinné pojištění auta dle zákona
Povinným pojištěním vozidla je dle zákona povinné ručení neboli také pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla. Povinnost sjednat toto pojištění zakotvuje zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, kde je v § 1 odst. 2 stanoveno, že „může na dálnici, silnici, místní komunikaci a účelové komunikaci, s výjimkou účelové komunikace, která není veřejně přístupná, provozovat vozidlo pouze ten, jehož odpovědnost za škodu způsobenou provozem tohoto vozidla je pojištěna dle tohoto zákona. Povinnost pojištění odpovědnosti musí být splněna i v případě ponechání vozidla na pozemní komunikaci.“
Je tedy povinností každého řidiče, který hodlá na pozemní komunikaci se svým vozidlem vyjet, mít sjednané povinné ručení. Tuto skutečnost při silniční kontrole osvědčí takzvanou zelenou kartou, kterou vydává přímo pojišťovna a slouží jako potvrzení o platném pojištění.
Na co se povinné pojištění vozidla vztahuje
Jak již vyplývá z názvu tohoto pojištění, jedná se o pojištění odpovědnosti. Řidič je odpovědný za provoz svého vozidla, a pokud by jeho provozem způsobil někomu škodu na majetku či například újmu na zdraví, musí to dotyčnému nahradit. Bez platného pojištění by tyto mnohdy až statisícové částky musel hradit sám řidič ze svého, což by mohlo být jednak pro daného řidiče likvidační a jednak by poškozená osoba neměla jistotu, zda odškodnění vůbec dostane a v jaké výši. Povinné ručení tvoří tedy komplexní ochranu pro všechny. Pokud někomu způsobíme škodu my, pojišťovna jí za nás uhradí, a pokud někdo svým vozidlem způsobí škodu nám, můžeme si být jistí, že nám to bude nahrazeno z titulu jeho pojištění.
Na co se povinné pojištění auta nevztahuje?
Povinným ručením není hrazena škoda či újma, kterou jsme si provozem svého vozidla způsobili sami, popřípadě která byla způsobena přímo na našem vozidle jinak než provozem jiného motorového vozidla.
Pojištění auta – kalkulačka porovnání
Nejlevnější povinné ručení v současné době nabízí mnoho rozlišných pojistitelů a vyznat se v takto obsáhlé nabídce je mnohdy velice obtížné. Nejlepší způsob jak si vybrat vhodné povinné pojištění auta je proto online porovnání a kalkulace dostupných nabídek na trhu. Vše je velice jednoduché a rychlé. Do online kalkulačky povinného ručení nezávazně zadáte parametry vašeho vozidla (model, značka, objem motoru aj.) a obvyklé údaje o své osobě (věk, místo bydliště aj.). Pokud jste již povinné ručení předtím měli, je důležité nezapomenout uvést i počet vašich bonusů, neboť tento údaj vám cenu pojištění může výrazně snížit. Po zadání veškerých údajů pro porovnání povinného ručení se vám zobrazí dostupné nabídky s cenami od různých pojišťoven. Zde můžete porovnat nejen cenu, ale i obsah a rozsah jednotlivých balíčků a podmínek pojišťoven. Poté již stačí kliknout na nabídku, která se vám líbí nejvíce, zadat další chybějící údaje do formuláře (údaje z technického průkazu vozidla aj.), uhradit pojištění online či převodem a doklady k pojištění budete mít obratem na vašem emailu!
Nepovinné pojištění auta
Jak již bylo řečeno, nepovinné pojištění auta je dobrovolné, za jeho nesjednání nám nehrozí sankce a je zcela na nás zdali jej sjednáme. Do této skupiny pojištění zcela jistě patří takzvané havarijní pojištění, jehož účelem je poskytnutí efektivnější ochrany vozidla a pokrytí těch nebezpečí, na něž se povinné ručení nevztahuje.
Co pokrývá havarijní pojištění?
Obecně řečeno se havarijní pojištění vztahuje na případy, kdy byla škoda na majetku či újma na zdraví způsobena přímo nám, a to buď omylem námi samými, nebo cizí osobou (například vandalem). Pokud je nám způsobena škoda provozem jiného motorového vozidla, havarijní pojištění se zde nevyužije, neboť tato škoda bude uhrazena z titulu povinného ručení, a to té osoby, která nám ji svým vozidlem způsobila.
Pojistná nebezpečí
Havarijní pojištění lze sjednat pro různá pojistná nebezpečí, přičemž je možné do něj zahrnout buď pouze některá, nebo auto pojistit proti všem obvyklým nebezpečím (takzvané pojištění allrisk). Mezi pojišťovaná pojistná nebezpečí patří: krádež vozidla, vandalismus, srážka či střet se zvěří, havárie, přírodní živly, nebo například poškození či zničení skel vozidla. Tento pojistný produkt lze u některých pojistitelů též sjednat jako krátkodobé pojištění, tedy na týden, měsíc či několik měsíců. Tato možnost představuje značnou výhodu zejména pro ty, kteří své vozidlo často nepoužívají, avšak chtějí jej pojistit například na krátkou cestu do zahraničí.
Pojistná částka a spoluúčast
Při sjednávání havarijního pojištění je velice důležitá výše takzvané pojistné částky. Jedná se maximální možnou částku, která může být oprávněné osobě vyplacena, pokud dojde k pojistné události. Pojistná částka je vždy uvedena v pojistné smlouvě a představuje tedy horní hranici plnění pro konkrétní pojistné nebezpečí.
Spoluúčast je naproti tomu vyjádřena buď konkrétní částkou, nebo v procentech a jedná se o míru finanční účasti pojistníka na pojistném plnění. Jinými slovy kolik bude pojistník hradit v případě pojistné události ze svého, přičemž zbytek pojistného plnění vždy uhradí pojišťovna. Pokud se jedná o nějaké menší škody do výše této spoluúčasti, v tomto případě bude pojistník hradit škodu celou, maximálně do výše sjednané spoluúčasti.
Havarijní pojištění – kalkulačka porovnání
I u tohoto pojištění je tou nejlepší cestou k jeho sjednání právě online kalkulace a porovnání cen. Faktory, které cenu ovlivňují, jsou zpravidla stejné jako ty u povinného ručení. Jedná se o technické údaje vozidla, jako jsou model, značka, stáří vozidla apod. U některých pojistných nebezpečí mohou být dále důležité zabezpečení vozidla nebo například hodnota pojišťovaného vozidla (například u pojištění proti krádeži vozidla). Zásadní je taktéž samotné využití daného vozu, neboť cena pojištění u vozidla používaného pouze pro osobní potřebu může být nižší nežli cena pro auto využívané pro podnikatelské účely. Co se týče samotné osoby pojistníka neboli řidiče vozu, jsou cenotvornými údaji jeho místo bydliště nebo i věk, neboť platí, že u mladších pojistníků je cena z důvodu většího rizika zpravidla vyšší. Pro sjednání havarijního pojištění lze využít online kalkulačku havarijního pojištění, která na základě zadaných údajů zobrazí dostupné nabídky od různých pojišťoven na trhu a následně umožní i sjednání vybrané nabídky.