Povinné ručení slouží především k tomu, aby byla pokryta způsobená škoda provozem vašeho vozidla jinému řidiči. Jak je to ale v případě poškození a opravy našeho vlastního auta? Hradí povinné ručení i opravu našeho pojištěného vozidla? Na tuto problematiku se v dnešním článku s názvem oprava auta z povinného ručení zaměříme.
Povinné ručení versus havarijní pojištění
Z titulu povinného ručení jsou hrazeny veškeré škody a újmy, které provozem svého vozidla způsobíte jiné osobě. Pokud je škoda způsobena vám, a to provozem vozidla jiné osoby, jsou škody nahrazeny též z povinného ručení, ale ze strany pojišťovny daného viníka.
Oprava auta z havarijního pojištění
Havarijní pojištění je v tomto ohledu zcela jiným pojistným produktem, neboť se zde jedná o škodu na vašem vozidle způsobenou vámi samými, popřípadě škodu, způsobenou nějakým vandalem, živly či zvěří. V tomto případě, je vám náhrada poskytnuta vaší pojišťovnou, a to v případě, že dané pojištění máte sjednáno a k pojistné události došlo v souladu s podmínkami tohoto pojištění.
Je možná oprava auta z povinného ručení?
Ano, oprava auta z povinného ručení je možná, při poškození vašeho vozidla jiným vozidlem, je možná jeho oprava z titulu povinného ručení viníka. Podmínkou pro uplatnění tohoto nároku je však řádné nahlášení pojistné události a doložení všech potřebných dokladů v souvislosti s likvidací pojistné události.
Jak probíhá oprava auta z povinného ručení?
Pokud došlo k pojistné události, při níž bylo vaše vozidlo poškozeno, musíte nejdříve tuto událost nahlásit na pojišťovnu viníka, a to buď telefonicky či přes webové stránky dané pojišťovny. Při komunikaci s příslušnou pojišťovnou vám bude sděleno, jaké doklady musíte v nejbližší době pojistiteli doložit, jedná se zpravidla o technický průkaz vozidla, řidičský průkaz, vyplněný formulář „Záznam o nehodě“ (jedná-li se o nehodu) apod. Dále je nutné se domluvit na prohlídce poškozeného vozidla. Prohlídku zpravidla provádějí specializovaní pracovníci pojišťovny, a to ještě před opravou vozidla, neboť je nutné přibližně zrevidovat stav vozidla a vyčíslit jak škodu, tak i náklady na opravu.
Vyčíslení škody
V rámci povinného ručení je zásadní zjistit takzvanou skutečnou škodu a výši částky, která je potřebná k uvedení vozidla do původní stavu před nehodou. V tomto ohledu je vozidlo posuzováno vzhledem k jeho stavu před pojistnou událostí: jeho stáří, způsobu používání, předchozí provedené opravě a míře opotřebení. Je tedy nutné podotknout, že účelem není vozidlo uvést do stavu nového vozidla v autosalonu, ale jedná se o uhrazení obvyklých nákladů na jeho opravu a jeho uvedení do stavu před pojistnou událostí.
Parciální versus totální škoda
Při vyčíslení pojistného plnění, vycházejí pojistitelé z rozsahu způsobené škody, přičemž tato škoda může být parciální (částečná), nebo totální škoda. Výše pojistného plnění tedy závisí i na druhu škody.
Parciální škoda
O parciální škodu se jedná, pokud došlo k částečnému poškození pojištěného vozidla. Taková škoda obvykle může být opravena a náleží za ní pojistné plnění odpovídající nákladům na opravu. K „likvidaci“ této škody dochází buď uhrazením faktury za provedenou opravu, nebo takzvaným rozpočtem. Při likvidaci rozpočtem, je způsobená škoda uhrazena ne na základě faktury, ale na základě výpočtu specializovaného programu. Tento výpočet udává aktuální cenu práce (opravy) a cenu příslušných náhradních dílů. Pojistitel může v obou případech doporučit smluvní servis, kde lze pojištěné vozidlo opravit.
Totální škoda
Totální škoda znamená poškození pojištěného vozidla v takovém rozsahu, že jej již nelze opravit, popřípadě by oprava vozidla stála pojistitele více, než je cena daného vozidla. V tomto případě, je pojistitelem poskytnuto pojistné plnění ve výši obvyklé ceny pojištěného vozidla.
Připojištění k povinnému ručení
Při úhradě škody na vozidle z titulu povinného ručení, pojistné plnění náleží buď vám od pojistitele viníka, nebo vaše pojišťovna proplácí opravu poškozenému, kterému jste provozem svého vozidla způsobili škodu vy. Nicméně vaše povinné ručení může v jednom případě pokrýt i škodu na vašem vlastním vozidle, a to za předpokladu, že máte sjednaná připojištění k povinnému ručení.
Připojištění k povinnému ručení jsou speciální doplňková pojištění, která pokrývají takové situace, na něž se samotné povinné ručení standardně nevztahuje. V rámci připojištění lze například pojistit skla vašeho vozidla, pojistit vozidlo proti krádeži, nebo jej například ochránit před živelním nebezpečím. Tato pojistná nebezpečí jsou obvykle zahrnuta v havarijním pojištění, avšak lze je v rámci připojištění sjednat i k povinnému ručení. V takovém případě byste byli chráněni nejen před vámi způsobenou škodou jinému, ale i vaše vozidlo by bylo pojištěno pro případ, že jej poškodí někdo cizí úmyslně, popřípadě vy sami. Stejně tak bude zahrnuta krádež vozidla, nebo jeho poškození z důvodu nepříznivého počasí či živlů. Je nutné podotknout, že bude vozidlo připojištěno přesně pro ta pojistná nebezpečí, která k povinnému ručení vyberete. Můžete tak například připojistit pouze čelní skla vozidla, nebo jej finančně zajistit pouze proti živelním nebezpečím apod.
Připojištění k povinnému ručení – oprava vozidla
V případě pojistné události bude u připojištění postupováno shodně jako u samotného povinného ručení. Poškození vozidla vámi, živly či úmyslně jinou osobou by vedlo k jeho následné opravě proplacené pojistitelem. Pokud by však vaše vozidlo bylo poškozeno jiným řidičem při dopravní nehodě, bude již oprava vozidla náležet z titulu povinného ručení daného řidiče a jeho pojišťovny.
Škoda způsobená řidičem bez povinného ručení
Pokud by došlo ke škodě na vašem vozidle a záhy se zjistilo, že řidič, jenž ji způsobil, nemá sjednáno povinné ručení, škoda a oprava vozidla vám stejně bude proplacena. Pro takové případy byl zřízen takzvaný Garanční fond, který je spravován Českou kanceláří pojistitelů a který vám škodu uhradí. Pojistná událost bude zlikvidována a proplacena buď přímo z tohoto fondu, nebo ji Česká kancelář pojistitelů předá některé pojišťovně, která vše proplatí a pojistné plnění si poté bude nárokovat zpět z Garančního fondu. V této souvislosti je nutné podotknout, že řidič bez povinného ručení, nebude v žádném případě opomenut a částka poskytnutá vám na opravu vozidla či úhradu škody, bude následně Českou kanceláří pojistitelů vymáhána po daném řidiči.
Kterou pojišťovnu vybrat?
Při výběru vhodného pojistitele je zásadní srovnat nabídky daného pojištění na trhu a jeho cenu. Abyste byli co nejvíce chráněni, je dobré vybírat povinné ručení s možností připojištění jednotlivých pojistných nebezpečí, které jsou pro vás důležité. Pokud například jezdíte svým vozidlem velmi málo a jen některými vybranými cestami, bude nejspíše zbytečné připojišťovat nebezpečí střetu se zvěří. Popřípadě pokud vaše vozidlo stojí výhradně v zabezpečené garáži, nebude nejspíše nutné jej pojišťovat proti krádeži.
Namísto připojištění k povinnému ručení lze též zvážit sjednání havarijního pojištění, které by pokrývalo všechna pojistná nebezpečí. Takto by byla zajištěna oprava vozidla za situace, kdy vám jej poškodí jiný řidič (z jeho povinného ručení), stejně tak případ, kdy bude poškozeno vámi, vandalem, počasím či zvěří (havarijní pojištění allrisk).
Srovnání online
Abyste si hledání vhodného povinného ručení co nejvíce ulehčili, doporučujeme vám využít naší online kalkulačku povinného ručení. Zde vyplníte nutná pole k nezávazné kalkulaci pojištění a budete si moci následně vybrat z dostupných nabídek pojištění na trhu. Můžete si spočítat různé kombinace pojištění, například cenu povinného ručení spolu s připojištěními, popřípadě povinné ručení a k tomu cenu havarijního pojištění. Vybranou nabídku můžete snadno sjednat a uhradit sami online. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte nás též kontaktovat a rádi vám s výběrem a sjednáním pojištění pomůžeme.