Postup při autonehodě
1) Okamžitě zastavte vozidlo, oblékněte si reflexní vestu a zabezpečte místo nehody (zapněte výstražná světla a do vzdálenosti 50–100 metrů za vozidlo umístěte výstražný trojúhelník). Mějte na paměti svou bezpečnost.
2) Pokud je některý z účastníků nehody zraněn, poskytněte mu první pomoc a zavolejte záchrannou službu na čísle 155.
Integrovaný záchranný systém | Telefonní číslo |
Hasičský záchranný sbor | 150 |
Záchranná služba | 155 |
Policie ČR | 158 |
Evropská linka tísňového volání | 112 |
3) Kdy musíte k nehodě zavolat policii? Pokaždé když dojde k dopravní nehodě na území ČR, při které:
- byla zraněna nebo usmrcena osoba,
- došlo k materiální škodě nad 100 000 Kč,
- byla poškozena součást pozemní komunikace (v jakékoliv cenové hladině),
- účastníci nehody nejsou sami schopni zajistit opětovnou plynulost provozu,
- došlo k škodě na majetku nezúčastněné třetí osoby,
- nedojde k dohodě účastníků o okolnostech vzniku autonehody.
4) Jestliže jste zavolali policii, setrvejte na místě. Nepijte alkohol a neužívejte návykové látky! Policejní protokol podepište, jen pokud s jeho zněním souhlasíte, můžete do něj vepsat vlastní námitky.
5) Pokud dokážete sami obnovit plynulost provozu (po nahlášení na policii a domluvě s ostatními účastníky), vyznačte křídou, sprejem či pískem polohu vozidel. Ideálně si místo nehody i z několika úhlů vyfotografujte. Poté můžete vozidla ze silnice odstranit. Jestliže to ale okolnosti nevyžadují, je lepší zanechat vozidla na původních místech.
6) Řešíte-li autonehodu bez policie, musíte s účastníky sepsat Záznam o dopravní nehodě. Musí v něm být uvedeno, kde a kdy se událost stala, kdo se jí účastnil, jaké byly její příčiny, okolnosti a následky. Všichni účastníci jej musejí před odtrhnutím podepsat. Vyplatí se s sebou vždy vozit vytištěný formulář. Při jeho vyplňování vám může telefonicky pomoci asistenční služba.
TIP: Návod, jak vyplnit formulář Záznam o dopravní nehodě, najdete na stránce České asociace pojišťoven.
7) Zapište si SPZ, VIN kódy, značku a typ vozidel, jména, telefony a bydliště zúčastněných řidičů a vlastníků/provozovatelů vozů, číslo a platnost zelené karty, číslo smlouvy o povinném ručení a název pojistitele. Poznamenejte si také jména, bydliště a telefony případných svědků.
8) Nepojízdná vozidla musíte ohlásit asistenční službě své pojišťovny. Jste-li viníkem, máte nárok na služby pojišťovny, u které máte sjednáno povinné ručení. Pokud jste nezaviněně účastníkem nehody, máte nárok na úhradu asistenční služby viníkem. Nabídku neobjednaných a náhle se objevujících vozů nehodových asistenčních služeb důkladně zvažte – na rozdíl od asistence vaší pojišťovny nebývají tyto služby zdarma.
TIP: Kdo je viníkem dopravní nehody? Někdy není snadné jej určit kvůli nedostatku důkazů nebo popírání druhé strany. Dokazování neviny může být složitější, než se zdá – proto je výhodné mít v autě nainstalovanou palubní kameru. Viník vše komunikuje své pojišťovně, oprávněný nárok poškozených daná instituce většinou rychle a bez problémů uhradí.
9) Záznam o dopravní nehodě odevzdejte pojišťovně co nejdříve. Pro urychlení likvidace využijte elektronickou komunikaci, prostřednictvím které doložíte veškeré dokumenty i fotografie.
Jestliže nebylo vozidlo při nehodě pojištěné nebo vám viník nehody nechce předat údaj o pojistiteli, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů – buď vám potřebné informace sdělí, nebo začnou vyřizovat váš oprávněný nárok.